Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Konkurs im. prof. Kodrębskiego. O godności osoby zmarłej

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Nominowana w konkursie Joanna Stawiszyńska
Nominowana w konkursie Joanna Stawiszyńska archiwum prywatne
Publikujemy sylwetki nominowanych w 19. Konkursie im. prof. Jana Kodrębskiego na najlepszą pracę magisterską.

Przypomnijmy, że konkurs dotyczy prac obronionych w zeszłym roku akademickim na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Jedną z ośmiu nominacji zdobyła Joanna Stawiszyńska za „Poszanowanie godności osoby zmarłej ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień administracyjnoprawnych” (pracę tę zgłosiła pod nazwiskiem Joanna Baranowska).

- Szukając tematu, kierowałam się tym, żeby był on jak najbardziej uniwersalny i aby wiedza zdobyta w trakcie jej pisania przydała mi się w życiu codziennym. Wybór padł na kwestie związane z poszanowaniem godności osoby zmarłej, przede wszystkim pod względem prawnym, ale także etycznym, moralnym i religijnym - wyjaśnia absolwentka. - Śmierć jest najbardziej powszechnym zjawiskiem na świecie. Stanowi bodziec do podejmowania działań dążących do ochrony życia ludzkiego, a jednak rzadko staje się przedmiotem publicznych debat. Moim zdaniem, każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, jakie uprawnienia i obowiązki przysługują nam w związku ze śmiercią bliskiej osoby. Jest to tym bardziej ważne, że w obliczu takiej tragedii człowiek nie zastanawia się nad prawnymi aspektami pochówku, chcąc jedynie godnie pożegnać zmarłego, co niestety, często wykorzystywane jest np. przez firmy pogrzebowe.

Promotorką pracy była prof. dr hab. Zofia Duniewska.

- Ta praca dotyczy niezwykle ważnego zagadnienia ochrony godności ludzkiej. Z reguły godność tę łączono z osobą żyjącą. Autorka ukazała rzadko prezentowaną problematykę poszanowania godności osoby zmarłej. W tym rzetelnym, obudowanym bogatym materiałem źródłowym, bardzo interesującym opracowaniu uwzględniono wiele istotnych wątków, potwierdzających rangę człowieka, nierozłącznie związaną z jego przyrodzoną godnością - mówi prof. Duniewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki