Konkurs im. prof. Kodrębskiego. Prawnokarna ochrona wierzycieli

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Nominowana w konkursie Anna Gutowska
Nominowana w konkursie Anna Gutowska archiwum prywatne
Udostępnij:
Publikujemy sylwetki nominowanych w 19. Konkursie im. prof. Jana Kodrębskiego na najlepszą pracę magisterską.

Przypomnijmy, że konkurs dotyczy prac obronionych wzeszłym roku akademickim naWydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Jedną z ośmiu nominacji zdobyła Anna Gutowska za pracę pt. „Prawnokarna ochrona wierzycieli”.

- W pracy zostały przybliżone podstawowe pojęcia z zakresu relacji dłużnik-wierzyciel oraz mechanizmy, jakie ustawodawca stworzył dla łamach kodeksu karnego celem ochrony drugich z wyżej wymienionych - wspomina autorka. - Silny akcent położony został na wykazanie, iż ochrona na łamach prawa zarówno karnego, jak i cywilnego jest ze sobą silnie powiązana i uzupełnia się nawzajem.

Promotorem pracy był prof. zw. dr hab. Witold Kulesza.

- Zadaniem autorki było ustalenie, czy wierzyciele są wystarczająco chronieni przed zachowaniami swoich nieuczciwych dłużników - wyjaśnia promotor. - W Polsce dłużnicy nie są karani wtedy, gdy nie spłacają długu. Chyba że równocześnie dokonują zachowań, które jednoznacznie wskazują na ich nieuczciwość wobec wierzycieli, np. nie spłacając długu, ukrywają swój majątek w taki sposób, aby wierzyciel nie mógł sądownie odzyskać swej wierzytelności. Upraszczając: w Polsce nie ma „więzienia za długi”, jednak czynem zabronionym jest zachowanie dłużnika, który ze złym zamiarem niespłacenia długu uniemożliwia swemu wierzycielowi odzyskanie pożyczonych pieniędzy. Dodać trzeba, że przepisy karne, o których traktuje nominowana praca, dotyczą sytuacji, kiedy jedna ze stron, dłużnik lub wierzyciel, są uczestnikami obrotu gospodarczego. Zatem prawo karne nie wkracza, gdy żadna ze stron nie uczestniczy w tym obrocie. Autorka w sposób przekonujący uzasadniła słuszność takiego rozwiązania podkreślając, że prawo karne jest środkiem ostatecznym: można się nim posługiwać, gdy prawo cywilne zostanie uznane za środek niewystarczający.

Jutro na łamach „Dziennika Łódzkiego” ostatnia sylwetka z nominowanych, zaś w sobotę - relacja z piątkowej gali kończącej konkurs.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie