Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs na dyrektora Centrum Dialogu im. Edelmana. Kandydaci to Joanna Podolska i Jacek Grudzień

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W Łodzi trwają konkursy m.in. na  dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
W Łodzi trwają konkursy m.in. na dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Fot. Szymczak Krzysztof
Tylko dwie osoby zgłosiły się do konkursu na dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Mało interesująca instytucja, trudność w spełnieniu merytorycznych wymagań czy obawa, że łatwo wskazać faworyta?

Według nieoficjalnych informacji o stanowisko dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w konkursie ubiegają się Joanna Podolska, dyrektorka tej instytucji od 2011 roku, publicystka, oraz Jacek Grudzień, dziennikarz, były dyrektor łódzkiego oddziału TVP. Kandydatów oceni komisja konkursowa pod przewodnictwem wiceprezydenta miasta Krzysztofa Piątkowskiego, a powołanie na stanowisko dyrektora Centrum może nastąpić najwcześniej od 1 stycznia 2020 roku.

Wśród wymogów postawionych przez organizatora konkursu - obok konieczności przedstawienia autorskiego programu merytorycznego i koncepcji organizacyjnej zakładających strategię na minimum trzy lata - są co najmniej pięcioletnie doświadczenie w organizowaniu lub prowadzeniu działalności kulturalnej oraz minimum trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych.

ZOBACZ

Joanna Podolska jest autorką publikacji poświęconych tematyce żydowskiej i wielokulturowej przeszłości Łodzi, m.in. „Litzmannstadt Getto. Ślady - po terenie byłego getta”, „Prze-wodnik po cmentarzu żydowskim w Łodzi”, „Spacerownik. Śladami Żydów ziemi łódzkiej”. Została odznaczona medalem 50-lecia Powstania w Getcie Warszawskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko--żydowskiego”. Jest też laureatką Nagrody Polin, przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Od początku istnienia Centrum Dialogu budowała jego markę. Jacek Grudzień zaś ma na koncie m.in. Nagrodę „Press” oraz nagrodę za najlepszy program kulturalny w 2011 roku. I właśnie Grudzień przez wielu obserwatorów życia kulturalnego jest wskazywany na faworyta miejskiego konkursu.

Także jedynie dwie osoby ubiegają się w konkursie o stanowisko dyrektora Ośrodka Kultury „Górna”. Do 23 października zbierane są oferty w konkursie na dyrektora EC1 Łódź - Miasto Kultury, do koń-ca października mogą się zgłaszać zainteresowani stanowiskiem dyrektora Fabryki Sztuki. W lutym 2020 r. mają być ogłoszone konkursy na dyrektorów Teatru Powszechnego i Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka.

Komentarz

Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski wielokrotnie powtarzał, że dopóki on jest odpowiedzialny za instytucje kultury w mieście, tak długo będą organizowane konkursy, gdy dyrektorom kończą się kadencje. Nawet gdy okoliczności wskazują, iż zmiana nie jest najlepszym pomysłem. Dyrektor instytucji kultury to nie polityk (a przynajmniej nie powinien nim być) i wieloletnia kadencja, jeżeli w instytucji dobrze się dzieje, nie jest sytuacją, w którą koniecznie trzeba ingerować. Maciej Englert jest dyrektorem Teatru Współczesnego w Warszawie od 1981 roku, a pozycja i jakość tej sceny niezmiennie są doceniane. W dodatku konkursy, których prawdopodobnych zwycięzców można wskazać przed ogłoszeniem werdyktu, deprecjonują samą ideę konkursu. Wiceprezydent został posłem, wkrótce łódzka kultura otrzyma innego opiekuna. Może warto zweryfikować tak zdecydowane stanowisko?

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki