Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs na kuratora oświaty: Zewald kontra Kamiński

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Upłynął termin zgłoszeń do konkursu na kuratora oświaty. Wiadomo, że do konkursu staną Wiesława Zewald i Jan Kamiński, byli dyrektorzy I LO w Łodzi i kuratorzy.

Konkurs na kuratora oświaty ogłosił pod koniec stycznia Zbigniew Rau, wojewoda łódzki. Zobowiązała go do tego zmiana w ustawie o systemie oświaty, przewidująca takie konkursy w każdym z województw - po wzmocnieniu roli kuratora (od stycznia jego zgoda jest niezbędna do likwidacji szkoły przez samorząd). Termin zgłoszeń kandydatów upłynął w poniedziałek, ale Łódzki Urząd Wojewódzki nie podaje ich liczby i daty konkursu, bo czeka jeszcze na ewentualne zgłoszenia nadesłane pocztą (decyduje data stempla).

„Dziennik Łódzki” potwierdził, że zgłosił się Jan Kamiński, obecny kurator (od 2010 r.) i Wiesława Zewald, jego poprzedniczka (od 2008 r.). Ta para to także byli dyrektorzy I Liceum Ogólnokształcącego im. Kopernika w Łodzi, czyli najlepszej szkoły w województwie według prestiżowego rankingu „Perspektyw”. Zewald była dyrektorem w latach 1991-2000, zaś Kamiński, doktor geografii, w latach 2000-2010.

Start w konkursie obecny kurator potwierdził nam w poniedziałek mejlem.

„Zdecydowałem się przystąpić do konkursu na kuratora oświaty, by dokończyć projekty, które w ostatnim czasie rozpocząłem, a które już wkrótce przyniosą efekty w postaci lepszej oferty szkół w naszym regionie: oferty mocniej powiązanej z oczekiwaniami uczniów i ich rodziców oraz procesami kształtującymi nowoczesne społeczeństwo i rynek pracy” - napisał Jan Kamiński.

Wojewoda Rau ogłosił konkurs na nowego kuratora

Wiesława Zewald odeszła ze stanowiska kuratora, bo przez większość 2010 r. była wiceprezydentem Łodzi, odpowiedzialnym za edukację, gdy Łodzią rządził Tomasz Sadzyński (było to po referendum, w którym łodzianie skrócili prezydenturę Jerzego Kropiwnickiego). W latach 2010-2014 Zewald była radną wybraną z list PO, jednak w połowie kadencji wyleciała z klubu za głosowania wbrew dyscyplinie partyjnej (Zewald „podpadła” też w PO za krytykę planów likwidacji łódzkich szkół).

Wiesława Zewald, uzasadniając w telefonicznej rozmowie decyzję o starcie w konkursie, przypomina swoje doświadczenia samorządowe.

- Są one ważne, ponieważ kurator po wzmocnieniu jego roli, ma ogromny wpływ na kształt sieci szkolnej w gminach i powiatach. Liczą się więc umiejętności współpracy i negocjacji z ich władzami - mówi Zewald.

Konkurentka Kamińskiego twierdzi, że obejmując urząd wiceprezydenta Łodzi, miała obietnice wojewody powrotu na urząd kuratora i takie też były opinie prawne.

- Jednak w 2010 r. do decyzji wtrąciło się MSWiA i obietnica została cofnięta - wspomina Wiesława Zewald. - Wiele osób mówi mi, że nie dokończyłam swoich zadań w kuratorium i powinnam do nich wrócić: jako osoba z doświadczeniem obejmującym edukację wczesnoszkolną i nauczanie chemii w liceum oraz stanowiska kierownicze.

Gdy zapytaliśmy ją, czy będzie miało dla niej znaczenie, że rywalizuje z Janem Kamińskim, jej następcą na stanowisku dyrektora I LO, oświadczyła, że nie wiedziała o zgłoszeniu obecnego kuratora do konkursu.

- W rozmowie ze mną mówił półtora tygodnia temu, iż nie wystartuje - mówi Wiesława Zewald.

Podstawowy wymóg w konkursie na kuratora to 7 lat pracy w charakterze nauczyciela i posiadanie odpowiedniego stopnia awansu zawodowego: mianowanego lub dyplomowanego.

Obecnie łódzki kurator oświaty zarabia 10.268 zł brutto miesięcznie.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 22 - 28 lutego 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki