Konkurs na projekt rewitalizacji centrum Łowicza...

  Konkurs na projekt rewitalizacji centrum Łowicza rozstrzygnięty

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zofia Tamborska podczas wręczania nagród

  Zofia Tamborska podczas wręczania nagród ©Rafał Klepczarek

  Sąd konkursowy, któremu przewodniczył Jan Salm, kierownik Zakładu Historii Architektury, Budowy Miast i Konserwacji Zabytków Politechniki Łódzkiej rozstrzygnął konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania Starego Rynku, przyległych ulic i działki przy ul. Kaliskiej nr 5. Pula nagród wynosiła w nim 60 tys. zł, ale nikt nie zdobył głównej nagrody.
  Zofia Tamborska podczas wręczania nagród

  Zofia Tamborska podczas wręczania nagród ©Rafał Klepczarek

  Do konkursu przystąpiły trzy biura projektowe: dwa z Łodzi i jedno z Piotrkowa Trybunalskiego. - Konkurs przyniósł interesujący materiał do przemyśleń na temat możliwości i sposobów rewitalizacji śródmieścia Łowicza, ale jednocześnie nie ujawnił on pracy, która odpowiadałaby w sposób kompletny na wszystkie założenia programowo-użytkowe - podsumowuje Jan Selm. - Z tego też powodu postanowiono nie przyznawać pierwszej nagrody.

  Drugą nagrodę w wysokości 30 tys.
  zł otrzymała koncepcja przygotowana przez grupę planistów pod wodzą Zofii Tamborskiej (córki znanego przedsiębiorcy Marka Krajewskiego), architektki pochodzącej z Łowicza, a obecnie mieszkającej w Łodzi.

  Trzecie miejsce i 15 tys. zł przypadło w udziale zespołowi architektów Mirosława Wiśniewskiego z Łodzi, a czwarte i 5 tys. zł Zakładowi Usług Budowlanych Jakbud Jerzego Jakubowskiego z Piotrkowa Trybunalskiego. Tym ostatnim zespołem planistów kierowała związana z Łowiczem Anna Rogut.

  Zwycięska koncepcja zakłada m. in. powstanie parkingu wzdłuż północnego pierzei rynku. Byłby on oddzielony od jego płyty fontannami, których zmienne sekwencje uruchamiałaby przywrócona pompa, która niegdyś znajdowała się na Starym Rynku.
  Z kolei między bazyliką katedralną a muzeum powstałby salon miejski. Pod tą nazwą kryje się miejsce, gdzie na ławeczkach można odpocząć w cieniu drzew. Do tego dochodzi łowicki placyk handlowy, na którym osoby ubrane w księżackie stroje ludowe handlowałyby bez opłat kwiatami i warzywami. Całość uzupełniłby kioski rowerowe oraz edukacyjna łączka Chełmońskiego.
  Koncepcja Tamborskiej zakłada także stworzenie pasażu, który łączyłby Stary Rynek przez dziedziniec ratuszowy z parkingiem przy ul. Starorzecze. Ta ostatnia ulica zostałaby połączona rondem z ul. Mostową i Tkaczew.

  Nagrodzone prace zostały wystawione w Urzędzie Stanu Cywilnego w Łowiczu. Można je oglądać w piątek (17 czerwca), poniedziałek, (20 czerwca) oraz środę i czwartek (22 i 23 czerwca) w godz. 8-16.

  - Czekamy na wszelkie uwagi i sugestie mieszkańców, które można przekazywać ustnie bądź pisemnie do Roberta Obermana, naczelnika wydziału do spraw pozyskiwania środków zewnętrznych UM w Łowiczu - zapowiada burmistrz Krzysztof Kaliński, który liczy na to, że najwyżej oceniony projekt architektoniczno-urbanistyczny posłuży do aplikowania o unijne fundusze na zamianę oblicza centrum Łowicza.

  Podczas wręczenia nagród doszło do ciekawej dyskusji na temat przyszłości ul. Zduńskiej. Zofia Tamborska, zdobywczyni II miejsca apelowała do władz miasta o przygotowanie programu ratunkowego dla tej części miasta, która w oczach przestaje istnień ze względu na coraz niszczejące i wyburzane budynki.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo