Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs na stanowisko kuratora oświaty w Łodzi zostanie powtórzony?

Piotr Brzózka
Piotr Brzózka
Nie milkną echa konkursu na stanowisko łódzkiego kuratora oświaty. Zdyskwalifikowani kandydaci składają odwołania, chcą powtórzenia konkursu.

Niedoszli kandydaci na stanowisko łódzkiego kuratora oświaty składają odwołania do wojewody łódzkiego. „Niedoszli”, bo nie dane im było w konkursie wystartować. Zostali zdyskwalifikowani w przedbiegach ze względów formalnych, a mówiąc dokładnie - z powodu rzekomego braku odpowiednich uprawnień lekarza, który wystawił im zaświadczenia. Kandydaci, którzy chcą powtórzenia konkursu, dowodzą, że lekarz uprawnienia ma. On sam też podejmuje kroki formalne, bo jak przekonuje - zostało naruszone jego dobre imię.

W konkursie wystartowało 9 osób. Wygrał Grzegorz Wierzchowski, nauczyciel historii ze Zduńskiej Woli. Więcej emocji wzbudziło jednak to, co stało się nim doszło do wyboru, a mianowicie odrzucenie pięciu kandydatów z powodu niewłaściwego jakoby zaświadczenia lekarskiego.

CZYTAJ TEŻ: Grzegorz Wierzchowski wygrał konkurs na łódzkiego kuratora oświaty

- W odwołaniu dowodzę, że lekarz, który wystawił mi zaświadczenie, był do tego uprawniony - mówi Jan Kamiński, dotychczasowy kurator, ubiegający się o ponowny wybór.

Kamiński dodaje, że do swojego pisma dołączył dokumenty z Instytutu Medycyny Pracy potwierdzające uprawnienia lekarza.

Podobnie uczyniła inna kandydatka - Wiesława Zewald.

- Odwołałam się od całej procedury. Chciałabym, żeby konkurs został przeprowadzony bez cienia wątpliwości. A ja nie mam wątpliwości, że lekarz, który wystawiał zaświadczenie, miał uprawnienia. Co ciekawe, startując w poprzednim konkursie na kuratora miałam zaświadczenie z tej samej poradni, wówczas nikt go nie kwestionował. Przykro mi, że nie mogłam zaprezentować oferty kierowania kuratorium - mówi Wiesława Zewald.

Sprawą poruszony jest także lekarz, Sławomir Walczak, prowadzący poradnie medycyny pracy w Łodzi.

- Wypowiedź urzędnika państwowego spowodowała, iż wielu ludziom stała się krzywda. Zarówno osobom, które startowały w tym konkursie, jak i osobom, które jako statyści współuczestniczyły w tej sprawie - mówi Walczak, mając na myśli cytowane przez „Dziennik Łódzki” wyjaśnienie urzędniczki.

Wynikało z niego, że pięciu kandydatów przyniosło zaświadczenia od dwóch lekarzy, którzy - zdaniem urzędniczki - nie posiadali prawa do wydawania takich dokumentów.

- Zła interpretacja prostego przepisu ustawy o służbie medycyny pracy, spowodowała, że dzisiaj odebrałem 10 telefonów, czy aby na pewno mam uprawnienia - kontynuuje Walczak. - Obsługujemy sztandarowe łódzkie zakłady pracy, ponad 100 placówek oświatowych, Urząd Miasta Łodzi, ZUS, KRUS i inne urzędy, tymczasem moja wiarygodność została właśnie podważona. Na pewno będę się domagać przywrócenia mojego dobrego imienia, bo jednym słowem urzędnik zniweczył kilkunastoletni wysiłek. Nie wiem, czy kiedy wrócę do przychodni, to w skrzynce mejlowej nie będą czekać wypowiedzenia umów. Jeśliby się tak stało, będę się zastanawiać nad innymi krokami. Być może także żądaniem rekompensaty, jeśli jakieś umowy zostałyby rozwiązane po tej niefortunnej wypowiedzi urzędnika - dodaje Sławomir Walczak.

Co na to urząd wojewódzki? Czy konkurs na kuratora zostanie powtórzony? Niestety, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Magistrat nie wątpi

Z poradnią Sławomira Walczaka umowę podpisał między innymi łódzki magistrat.

Rzecznik prezydenta Łodzi Marcin Masłowski mówi, że umowa obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r.

- Wykonawca został wyłoniony w drodze przetargu nieograniczonego na „Świadczenie usług medycznych z zakresu prawa pracy”. Jednym z warunków udziału w postępowaniu było przedstawienie odpisu z Księgi Rejestrowej potwierdzenia posiadanych uprawnień do wykonywania określonej działalności z zakresu medycyny pracy - mówi Masłowski. - NZOZ Profilaktyka i Zdrowie dołączył wymagane dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje do realizacji usług z zakresu medycyny pracy. Rejestr dostępny jest również na stronie www.rpwdl.csioz.gov.pl. Ponadto, lek. med. Sławomir Walczak został wpisany do rejestru lekarzy przeprowadzających badania profilaktyczne nr 10/3JT/693/2365330 zaświadczenie nr 693 z dnia 28.02.2013 r. potwierdzone przez WOMP Dział Organizacji Nadzoru i Szkolenia w Łodzi, ul. Aleksandrowska 61/63.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 7 marca - 13 marca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki