Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs o nagrody marszałka za dyplomy o województwie łódzkim. Rusza nowa edycja rywalizacji dla absolwentów studiów-znów będą kontrowersje?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Kryterium oceny jest ustalenie, czy zgłoszona praca promuje nasz region i czy wyniki badań są użyteczne dla jego rozwoju
Kryterium oceny jest ustalenie, czy zgłoszona praca promuje nasz region i czy wyniki badań są użyteczne dla jego rozwoju Grzegorz Gałasiński
Urząd Marszałkowski ogłosił 20. edycję swojego konkursu na najlepsze rozprawy i prace tematycznie związane z województwem łódzkim. Do podziału między autorów habilitacji, doktoratów, „magisterek”, licencjatów i prac inżynierskich będzie 50 tys. zł.

Jubileuszowa edycja „Konkursu o nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepsze rozprawy i prace tematycznie związane z województwem łódzkim” ruszyła 18 lutego. Do 22 marca organizatorzy przyjmują zgłoszenia od autorów prac obronionych w 2018 r. Najważniejszym kryterium oceny jest ustalenie, czy zgłoszona praca promuje region i czy wyniki badań zawartych w takiej rozprawie są użyteczne dla rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturalnego regionu łódzkiego. W kapitule konkursu zasiadają przedstawiciele uczelni. Swoją kategorię w konkursie mają autorzy habilitacji, oddzielnie rywalizują osoby, które obroniły doktorat. 3. kategoria obejmuje prace dyplomowe: magisterskie, inżynierskie i licencjackie.

Po ostatnim werdykcie jurorów na łamach „Dziennika Łódzkiego” wypowiadała się uczestniczka konkursu, autorka licencjatu, która zapostulowała wydzielenie dla „magisterek” oddzielnej kategorii. Bowiem tylko one znalazły uznanie w oczach kapituły 19. i 20. edycji – zaś we wspólnej z „magisterkami” kategorii nie nagrodzono żadnego licencjatu czy pracy inżynierskiej (choć np. w ostatnim konkursie takich prac było łącznie 12).

Czytaj więcej: dlaczego marszałek nie nagradza inżynierów i autorów licencjatu?

Po czerwcowym rozstrzygnięciu ubiegłorocznej edycji Witold Stępień, ówczesny marszałek województwa, zapowiadał, że kapituła „rozważy” obowiązujący w konkursie podział na kategorie. Marszałek się zmienił (aktualnie jest nim Grzegorz Schreiber), ale kategorie – nie.

W 19. edycji konkursu marszałka, w najbardziej interesującej młodych łodzian kategorii – czyli prac dyplomowych – kapituła nagrodziła troje magistrów (otrzymali po 4 tys. zł).
Magister Natalię Bąkowską z Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej kapituła doceniła za pracę pt. „Projekt zespołu teatralno-filmowego w Łodzi jako eksperymentalna koncepcja teatru XXI wieku”. Chodzi o propozycję adaptacji na nowe funkcje zespołu dawnej gazowni kompleksu fabrycznego Karola Scheiblera przy Wodnym Rynku.
Innego łódzkiego zabytku dotyczy praca mgr Katarzyny Ludwisiak z Katedry Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. Absolwentka łódzkiej ASP zgłosiła magisterkę pt. „Tożsamość miejsca - forma w procesie ewolucji na przykładzie Domu Tkacza przy ul. Piotrkowskiej 91 w Łodzi”. Z gmachu z połowy z XIX wieku, w którym obecnie mieści się restauracja, Katarzyna Ludwisiak chce zrobić przestrzeń przystosowaną dla osób niewidomych oraz słabowidzących.
4 tys. zł otrzymała także mgr Justyna Kołodziejczyk z Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi Uniwersytetu Łódzkiego za pracę pt. „Wykluczenie społeczne w województwie łódzkim - stan faktyczny i sposoby przeciwdziałania”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki