18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Wnętrze Roku 2012: sala balowa Akademii Muzycznej

Włodzimierz Adamiak
Konkurs Wnętrze Roku 2012: sala balowa Akademii Muzycznej, ul. Gdańska 32.
Konkurs Wnętrze Roku 2012: sala balowa Akademii Muzycznej, ul. Gdańska 32. Paweł Łacheta
Prace konserwatorskie, które zakończono w 2012 r., przywróciły pierwotną świetność reprezentacyjnej sali dawnej rezydencji Karola Poznańskiego - syna słynnego fabrykanta Izraela Kalmanowicza Poznańskiego. Rezydencja została wybudowana w latach 1904-1908 według projektu Adolfa Zelingsona. Duża, owalna Sala Balowa dostępna jest z holu pierwszego piętra. Po przekroczeniu reprezentacyjnych drzwi, doświadczamy, że znajdujemy się w wytwornej przestrzeni. Sala wydaje się być skąpana w złocie, bo sztukaterie pokryto płatkami prawdziwego 24-karatowego złota.

Prace rozpoczęte w 2010 r. wykonano w oparciu o odkrywki, dzięki którym można było rozpoznać detale wyposażenia Sali Balowej: wystroje boazeryjne i sztukatorskie ścian, marmurowy kominek i bogato zdobione lustro, a także pierwotną kolorystykę boazerii i tkanin ściennych.

Wykonano je z dużą pieczołowitością. Dla przykładu szkło do witraży zostało sprowadzone specjalnie z hut amerykańskich, które produkują je od XIX w. według dawnych, oryginalnych technologii. Ich efektowną kompozycję dopełniają ołowiane spoiny charakterystyczne dla tego typu dekoracji okien. Dekoracyjny parkiet tworzy mozaikę z wielu gatunków drewna z bordiurami i elementami, których kompozycja podkreśla osiowość wnętrza.

Do wykonania zdobionych ramion okazałego żyrandola, zawieszonego w osi Sali Balowej, oraz do kinkietów użyto kryształków Swarovskiego. Z wystrojem sali znakomicie zestawiono kolorystycznie oprawę dekoracji okien - atłasowe portiery.
Projekt konserwatorski Sali Balowej wykonała Spółdzielnia Artystów Plastyków w Łodzi. Głównym projektantem był Jan Dominikowski.

Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków, podkreśla bardzo wysoką jakość prac, ich staranność i pieczołowitość.

Akademia Muzyczna nie byłaby w stanie sama zrealizować prac (2 mln 835 tys. zł). 1,5 mln zł pochodziło z funduszy unijnych, pozostałe środki pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uzupełnił je wkład własny uczelni. Jestem pewien, że w dalszym ciągu wnętrze nominowane do nagrody w konkursie będzie pełnić funkcje reprezentacyjne, teraz dla Akademii Muzycznej.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki