Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsekwencje Strajku Kobiet w Łodzi. Policja policzyła nałożone mandaty po protestach ulicznych. Prokuratura wszczęła trzy śledztwa

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Ile mandatów i wniosków do sądu po protestach Strajku Kobiet?
Ile mandatów i wniosków do sądu po protestach Strajku Kobiet? Grzegorz Gałasiński
Podczas protestów ulicznych Strajku Kobiet w Łodzi policjanci wypisali 90 mandatów karnych. Skierowali też do sądów wnioski o ukaranie i zastosowali pouczenia. Tymczasem prokuratura wszczęła po tych wydarzeniach trzy śledztwa.

90 mandatów i 10 wniosków do sądów

W trakcie manifestacji w okresie od 22 października do końca 2020 roku policjanci nałożyli 90 mandatów w wysokości do 500 zł. Jeśli ukarany nie chciał przyjąć mandatu lub jeżeli policjant uznał, że wykroczenie jest poważniejsze, to wtedy sprawę kierowano do sądu, który może ukarać grzywną do 5 tys. zł. Takich przypadków było 10. Ponadto stróże prawa zastosowali wobec manifestantów 82 pouczenia.

Kto groził policjantowi śmiercią w internecie?

Tymczasem prokuratura wszczęła po protestach trzy śledztwa. Śledczy z Prokuratury Rejonowej Łódź – Śródmieście mieli odpowiedzieć na trzy pytania: czy 38-letni policjant, nadkomisarz z Oddziału Prewencji Policji w Łodzi, miał prawo chwycić 46-letniego demonstranta od tyłu i przewrócić go na ziemię? Czy policjant został przez demonstrantów obrzucony obelgami i wyzwiskami, co go skłoniło do podjęcia wspomnianej interwencji? Kto groził policjantowi w internecie nawołując do jego zabicia i spalenia domu, w którym mieszkał?

W sprawie wulgaryzmów pod adresem nadkomisarza biegły obejrzał film nakręcony telefonem podczas incydentu. Faktycznie, pod adresem policjanta padały przekleństwa, jednak biegły nie był w stanie ustalić, kto jest ich autorem. Dlatego prokuratura umorzyło śledztwo w tej sprawie z powodu niewykrycia sprawcy.

Być może z podobnych przyczyn zostanie umorzony drugi wątek: groźby karalne w internecie wobec policjanta. Śledczy wytypowali kilka osób w tej sprawie i zabezpieczyli ich komputery. Biegły zbadał je i nie potwierdził, aby z któregoś komputera padały groźby karalne. Jednak w sprawie tej zostanie jeszcze przesłuchanych dwóch świadków: jeden z Polski, a drugi z Niemiec. I dopiero wtedy prokuratura zdecyduje, czy także ten wątek zostanie umorzony.

Czy policjant miał prawo obalić demonstranta?

Najsłynniejszy wątek dotyczy incydentu, podczas którego policjant obalił na ziemię i obezwładnił demonstranta. Biegły z zakresu medycyny sądowej zbadał pokrzywdzonego i ustalił, że doznał on kontuzji w postaci zwichnięcia barku. W sprawie interwencji policjanta został powołany biegły z zakresu taktyki, techniki interwencji i stosowania środków przymusu, który oceni czy policjant miał prawo do tego typu działań. Jak dotąd ta kluczowa opinia nie wpłynęła do prokuratury. Jeśli okaże się, że nadkomisarz przekroczył swoje uprawnienia, to będzie mu groziło do trzech lat więzienia.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki