Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konserwatorzy wpisali do rejestru zabytków pięć cennych łódzkich obiektów: willę, fabrykę i trzy kamienice

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Willa Karola Reisfelda przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 67
Willa Karola Reisfelda przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 67 Krzysztof Szymczak
Do rejestru zabytków wpisano w tym roku w Łodzi pięć cennych obiektów. Są to: willa Karola Reisfelda, dawna fabryka kapeluszy Hermana Schlee oraz trzy kamienice: Karola Kretschmera, Jakuba Wojdysławskiego i Wilhelma Metza.

O wpisie zadecydowały wartości artystyczne i historyczne tych obiektów.

Willa Karola Reisfelda przy ul. Rewolucji 1905 roku

Wśród nich wyróżnia efektowna rezydencja pofabrykancka przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 67. Została zbudowana w latach 20 XX wieku dla Karola Reisfelda, właściciela pobliskiej Fabryki Wyrobów Jedwabnych, który mieszkał w willi do wybuchu II wojny światowej. Na parterze znajdowały się biura i składy firmowe, zaś na piętrach reprezentacyjne salony. Podczas wojny rezydencja znalazła się pod zarządem niemieckim, zaś po wojnie otwarto w niej żłobek i przedszkole. Dziś jest w rękach prywatnych.

Kamienice Wilhelma Metza i Jakuba Wojdysławskiego przy ul. Piotrkowskiej

Wśród nowych zabytków rejestrowych znalazły się też dwie odnowione kamienice przy ul. Piotrkowskiej: Wilhelma Metza pod numerem 41 i Jakuba Wojdysławskiego pod numerem 123. Pierwsza z nich wyróżnia się tym, że można na niej dostrzec akcenty secesyjne w postaci liści kasztanowca oraz innych motywów roślinnych – na malowidłach i balustradzie balkonowej. Druga kamienica – eklektyczna z akcentami neobaroku - przyciąga wzrok licznymi ozdobnymi detalami, jak bonie na parterze i narożach płytkich, bocznych ryzalitów, kartusze nad oknami czy kolumny tralkowe pod dachem. Warto też zwrócić uwagę na dwie rzadkiej urody facjatki ozdobione muszlami, maszkaronami i liśćmi akantu.

Fabryka Hermana Schlee przy ul. Targowej

- Do rejestru zabytków wpisaliśmy też dom mieszkalny, magazyn towarów gotowych i komin fabryczny dawnej fabryki kapeluszy Hermana Schlee przy ul. Targowej 2. Warto zaznaczyć, że na początku XX wieku zakład ten był największym producentem kapeluszy w ówczesnym Królestwie Polskim. Zatrudniał 400 pracowników, zaś jego roczne obroty wynosiły 800 tysięcy rubli. O znakomitej jakości kapeluszy, które były tam produkowane także w okresie międzywojennym, najlepiej świadczy fakt, że otrzymywały złote medale na różnych prestiżowych wystawach – mówi Aleksandra Stępień, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi.

Kamienica Kretschmera u zbiegu al. Kościuszki i ul. 6 Sierpnia

I jeszcze kamienica Karola Kretschmera. Stoi u zbiegu ul. 6 Sierpnia i al. Kościuszki i należy do jednych z piękniejszych w Łodzi. Jej ozdobą jest zarówno wspaniały narożny wykusz zwieńczony chimerami, jak i okazała, drewniana... kuczka, którą można podziwiać od strony podwórka.

Kuczka to drewniany szałas, jaki pobożni Żydzi stawiali jesienią podczas święta Sukkot obchodzonego na pamiątkę 40-letniej wędrówki pod przewodem Mojżesza z domu niewoli w Egipcie do ziemi obiecanej w późniejszej Palestynie. Do dzisiaj przerwało w Łodzi zaledwie około 20 mniej lub bardziej okazałych kuczek.

Kamienica Kretschmera - eklektyczna, dwupiętrowa z poddaszem - stoi naprzeciwko Narodowego Banku Polskiego. Uwagę zwracają kunsztowne dekoracje na elewacjach. Oprócz chimer możemy podziwiać muszle, głowy kobiet i głowy lwów strzegące wejścia od ul. 6 Sierpnia. To właśnie w tym budynku swoje lokum znalazła popularna piwnica artystyczna „Przechowalnia”.

Kamienicę zbudowano w 1896 roku  według projektu Franciszka Chełmińskiego, jednego z czołowych architektów w dziejach Łodzi. Jej właścicielem był fabrykant Karol Kretschmer, do którego należała parcela biegnąca wzdłuż ul. 6 Sierpnia: od al. Kościuszki do ul. Piotrkowskiej. W latach 50. XIX wieku stanęła tam tkalnia chustek wełnianych, która rozwijała się, ale do czasu, bowiem wskutek ciasnej zabudowy i kłopotów z wodą, w połowie lat 90. Karol Kretschmer przeniósł fabrykę na ul. Kopernika 62, zaś w miejscu po niej postawił okazałą kamienicę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki