Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konstruowana w Łodzi rakieta suborbitalna przeszła kolejne testy, za rok może dolecieć do granic kosmosu

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Rakieta przed odpaleniem na poligonie. Drugi z lewej prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek, pierwszy z prawej Marcin Nocuń, prezes Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi
Rakieta przed odpaleniem na poligonie. Drugi z lewej prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek, pierwszy z prawej Marcin Nocuń, prezes Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi Fot. WZL nr 1 SA w Łodzi
Suborbitalna rakieta opracowywana przez konsorcjum z WZL nr 1 w Łodzi na czele, przeszła kolejne udane testy poligonowe. Za rok rakieta może już sięgnąć granicy kosmosu. A w przyszłości, kto wie? Można myśleć nawet o jej militaryzacji i zastosowaniu bojowym.

Projekt zainicjowano w 2020 roku na podstawie konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dotyczącego szybkiej ścieżki rozwoju technologii kosmicznych. Wartość całego projektu to ponad 23 miliony złotych, z czego 18 mln to dofinansowanie przez Unię Europejską.

Za jego wdrożenie odpowiada konsorcjum, którego liderem Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A. w Łodzi. Ponadto w skład konsorcjum wchodzą Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia i Zakład Produkcji Specjalnej GAMRAT S.A.

Celem projektu jest opracowanie i wykonanie trójstopniowej odzyskiwalnej nośnej rakiety suborbitalnej, która ma wykonać lot ponad linię Kármána (wysokość 100 km – to umowna granica kosmosu) z ładunkiem o masie 40 kg. Prace przy opracowywaniu rakiety mają też pozwolić na opanowanie technologii i zdobycie doświadczenia w produkcji segmentowych silników rakietowych na paliwo stałe.

Wymiary i masa docelowej rakiety suborbitalnej są tajemnicą, wiadomo jednak, że do tej pory do testów używane były mniejsze rakiety.

40 kilogramów ma wysokość stu kilometrów

Jak nas poinformowała Beata Perkowska, rzeczniczka Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w skład której wchodzą WZL nr1 w Łodzi, do przeprowadzonych w ostatnim czasie testów poligonowych wykorzystano rakiety wyprodukowane przez łódzkie zakłady. Testowano przede wszystkim system sterowania rakietą, system kontroli przechylenia (odpowiadający za kontrolę obrotu wokół osi podłużnej) oraz sterowanie pochylenia i odchylenia. Przetestowane zostały również systemy łączności. Próby zakończyły się sukcesem.

Plany zakładały, że do listopada 2023 roku rakieta wyniesie na wysokość 100 km ładunek o masie 40 kg. Czy są aktualne? Na to pytanie PGZ wprost nie odpowiada, zaznaczając natomiast, że wojna w Ukrainie na realizację projektu nie wpłynęła.
Jak zapewnia rzeczniczka PGZ Beata Perkowska, testy poligonowe odbywają się zgodnie z harmonogramem, a wszystkie wyznaczone cele zostały osiągnięte. Przed lotem pełnowymiarowej rakiety, planuje się jeszcze serię testów rakiety testowej z boosterem, czyli przyspieszaczem startowym.

Czy są dalsze plany na rozwój rakiety po osiągnięciu zakładanego celu, czyli wykonanie lotu próbnego z ładunkiem?
Jak informuje PGZ, docelowo rakieta będzie rozwijana, umożliwiając sondowanie górnych warstw atmosfery. W perspektywie jest stworzenie nowej usługi dla podmiotów naukowych i przemysłowych nie tylko z Polski, ale i rejonu Europy Środkowej.

Czy to może być rakieta bojowa?

Komentuje Tomasz Kwasek, zastępca red. naczelnego miesięcznika „Nowa Technika Wojskowa” i red. prowadzący portalu portalmilitarny.pl.

– Rakieta konstruowana przez konsorcjum ma charakter badawczy. O jej ewentualnej militaryzacji można pomyśleć w przyszłości. Do rozwiązania jest szereg problemów, chociażby taki, że obecnie rakieta ma wynieść ładunek o masie 40 kg. Nie można tak po prostu zamienić sprzętu badawczego na głowicę bojową o tej samej masie, bo rakieta musiałaby mieć, przykładowo, układ naprowadzania, który też swoje waży. A to tylko jeden z problemów do rozwiązania.

Na tym etapie rozwoju konstrukcji bezpośrednie wojskowe zastosowanie nie wydaje się możliwe. Uważam natomiast, że tego rodzaju rakieta byłaby w stanie wynieść na orbitę mikro-, czy też nanosatelity, które mogłyby znaleźć zastosowanie np. w rozpoznaniu obrazowym.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki