Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsultacje strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia w Łódzkiem. Rozmowa z Piotrem Mazurkiem, pełnomocnikiem rządu ds. polityki młodzieżowej

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
KPRM
Rozmowa z ministrem Piotrem Mazurkiem, sekretarzem stanu w KPRM i pełnomocnikiem rządu do spraw polityki młodzieżowej.

W czwartek w województwie łódzkim rozpoczęły się konsultacje „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”. Na czym one polegają?

To nowość na taką skalę nie tylko w Polsce ale i w naszym regionie Europy. W konsultacjach chodzi o to, aby młodzi ludzie mogli przedstawić swoje problemy, potrzeby i oczekiwania, oraz by przedyskutować, jakie rekomendacje dla rządu wypływają z tych oczekiwań i jak powinna wyglądać nowa, wieloletnia strategia polskiej polityki na rzecz młodego pokolenia. Podkreślam, że nie jest to strategia tworzona w gabinetach polityków, ale powstaje w sposób partycypacyjny, w oparciu o konsultacje.

Wielu młodych ludzi zgłosiło się z województwa łódzkiego?

Tak. Musieliśmy podzielić dyskusję na trzy tury po kilkaset osób, bo nie zmieścilibyśmy wszystkich na jednej wideokonferencji.

Jak technicznie wygląda dyskusja tylu osób?

Konsultacje odbywają się bez wychodzenia z domu. Można wziąć w nich udział łącząc się z nami w formule wideokonferencji. Dyskusja odbywa się w formule warsztatowej. W ramach każdej sesji odbywa się siedem równoległych pokoi tematycznych. Omawiane są w nich kwestie: edukacji i szkolnictwa wyższego, rynku pracy i przedsiębiorczości, społeczeństwa obywatelskiego i kultury, polityki społecznej, prorodzinnej i mieszkaniowej, zdrowia i sportu, ekologii i klimatu, Polski w Unii Europejskiej. Debatę prowadzą moderatorzy, głównie członkowie Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, wszystkie wnioski są spisywane. Potem podsumujemy wyniki i będziemy przygotowywać strategię.

O czym chcieli rozmawiać młodzi ludzie z Łódzkiego?

Pojawiło się sporo tematów. Mówili o przeładowanej podstawie programowej, o potrzebie zwiększenia dostępu do psychologów, o potrzebie łączenia edukacji z wymaganiami rynku pracy, doskonalenia systemów stażowych i wspieranie przedsiębiorczości, rozbudowie boisk szkolnych. Zwracali uwagę, że nie nauczyciele wszyscy są otwarci na potrzeby młodzieży, chcieli by w szkołach kładziony był większy nacisk na uczenie umiejętności niż twardą wiedzę.

Jakie są wnioski z konsultacji w innych regionach?

Jest bardzo dużo pomysłów, postulatów, propozycji. Z dużą satysfakcją odnotowujemy, że w ramach programu Polski Ład część powtarzających się postulatów już doczekała się odpowiedzi w postaci konkretnych działań. Te kwestie to po pierwsze dostęp do mieszkań - tu mamy działania w postaci gwarancji wkładu własnego, pomocy państwa w spłacie kredytu. Po drugie to obniżenie podatków- kwota wolna od podatku będzie podnoszona do poziomy 30 tys. zł, to 10 razy więcej niż było za rządów naszych poprzedników. Trzecia kwestia to pozycja młodych ludzi na rynku pracy i likwidacja nadużywania umów śmieciowych, to też będziemy regulować.

Są głosy krytyki od młodego pokolenia?

Trochę ze smutkiem muszę powiedzieć, że młodzież jest dość krytyczna wobec systemu kształcenia. W dużej mierze działania, które podejmuje minister Przemysław Czarnek, takie jak ograniczenie podstawy programowej, odpowiadają na te postulaty. Staramy się także mocniej wiązać proces edukacyjny z potrzebami rynku pracy. Wspólnie z wiceminister rozwoju Olgą Semeniuk stworzyliśmy też Polski Inkubator Rzemiosła. Jego celem jest m.in. wskazanie młodzieży, że istnieje wiele specjalistycznych i dobrze płatnych zawodów związanych z rzemiosłem, w tym np. w IT czy kosmetologii, do których przygotowuje model kształcenia dualnego z elementami kształcenia w przyszłym miejscu pracy.

Widać różnice między województwami?

W niektórych pojawiły się kwestie związane ze środkami transportu. Tutaj też rząd PiS wiele już robi w kwestii odtwarzania połączeń kolejowych i autobusowych.

Co stanie się dalej z tymi uwagami?

Konsultacje trwają od lutego, chcemy je zamknąć w listopadzie. Na przełomie tego i przyszłego roku będziemy chcieli ogłaszać założenia strategii.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki