Kontrole ZUS. Tysiące Polaków na "lewych" zwolnieniach

Alicja ZboińskaZaktualizowano 
Pracownicy ZUS mają zastrzeżenia do coraz większej liczby zwolnień lekarskich
Pracownicy ZUS mają zastrzeżenia do coraz większej liczby zwolnień lekarskich Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego
- Weszłam do sklepu tylko na chwilę, gdyż syn, który zajmuje się sprawami firmy, wyszedł po samochód - usłyszeli od właścicielki sklepu inspektorzy I Oddziału ZUS w Łodzi. Urzędnicy sprawdzali, czy łodzianka rzeczywiście przebywa na zwolnieniu lekarskim. Okazało się, że tak nie było. Takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości, ZUS kwestionuje coraz więcej zwolnień lekarskich.

Pracownicy ZUS sprawdzają dwie rzeczy: czy zwolnienie rzeczywiście przysługuje osobie, która deklaruje, że zachorowała, a także, czy wykorzystuje je tak, jak powinna, czyli np. leży w łóżku. O tym, że nie zawsze jest tak, jak powinno, świadczą statystyki.

CZYTAJ TEŻ: ZUS coraz częściej sprawdza czy naprawdę jesteśmy chorzy

Z danych ogólnopolskich ZUS wynika, że tylko w pierwszym półroczu 2013 orzecznicy zakładu zbadali 253,2 tys. osób, które przedstawiły zwolnienie.

- Wydano 32,7 tys. decyzji nakazujących wstrzymanie dalszej wypłaty zasiłku chorobowego - czytamy w zestawieniu ZUS.- O 174,9 tys. zmniejszyła się tym samym liczba dni absencji chorobowej, a kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła 10,1 mln zł.

Uznali także, że spośród 83 tysięcy osób, będących na zwolnieniu, 3 tysiące wcale się nie leczyło, tylko pracowało lub zrobiło sobie dodatkowy urlop. Efekt? Wstrzymanie zasiłków na łączną kwotę 3,1 mln zł. W sumie ZUS nie wypłacił 115 mln zł zasiłków, czyli o 30 mln więcej niż przed rokiem.

Tylko w I Oddziale ZUS w Łodzi urzędnicy przeprowadzili w pierwszej połowie roku 3.100 kontroli dotyczących tego, czy zwolnienia są właściwie wykorzystywane. Okazało się, że w 300 przypadkach tak nie było, ZUS cofnął więc wypłatę zasiłku chorobowego i zaoszczędził w ten sposób ok. 220 tysięcy złotych.

Kolejne 7 tysięcy kontroli dotyczyło sprawdzenia tego, czy wydanie zwolnienia w ogóle było zasadne albo czy powinno być wydane na tak długo. W 1550 przypadkach orzecznicy uznali, że przebywający na zwolnieniach już wcześniej wyzdrowieli. W ten sposób ZUS nie wypłacił 710 tysięcy zł zasiłków.

W analogicznym okresie ubiegłego roku I Oddział ZUS w Łodzi zakwestionował świadczenia o wartości 456 tysięcy złotych. Przedstawiciele ZUS przyzwyczaili się już do różnych tłumaczeń "chorych" osób.

- W trakcie kontroli w sklepie z artykułami kosmetycznymi inspektorzy zapytali pracowników o właścicielkę - mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik I Oddziału ZUS w Łodzi. - Została ona poproszona przez pracowników z zaplecza. Gdy inspektorzy zapytali ją, dlaczego przebywa w sklepie podczas zwolnienia, odparła, że wpadła tylko na kawę, gdyż właśnie wracała z rehabilitacji.

Inspektorzy odwiedzają przebywających na zwolnieniu także w ich domach. Nie zawsze udaje się zastać osobę, która np. powinna leżeć w łóżku.

- Usprawiedliwiając swoją nieobecność najczęściej tłumaczą, że wyszli na chwilę po zakupy spożywcze albo do apteki - mówi Aleksandra Musialik, rzecznik Oddziału ZUS w Tomaszowie Mazowieckim. - Chodzą też na spacery zalecane przez lekarza.

Tymczasem tomaszowski ZUS zakwestionował w pierwszym półroczu 2013 ok. 9 procent wydanych zwolnień, podczas gdy rok wcześniej ok. 8 procent. Liczba kontroli była bardzo podobna, ok. 7 tysięcy. Okazało się także, że ponad 2,1 tys. osób w pierwszym półroczu 2013 nie robiło tego, co zalecili im lekarze. Rok wcześniej w tym samym okresie było to ponad 1,3 tys. osób. Na zasiłkach ZUS zaoszczędził odpowiednio 45 i 44 tys. złotych.

II Oddział ZUS w Łodzi sprawdził, czy 5,8 tysięcy osób w pierwszym kwartale 2013 w ogóle powinno być na zwolnieniu. Uznał, że ok. 10 procent z nich jest zdrowych. Rok wcześniej w analogicznym okresie ten oddział ZUS przeprowadził 4 tysiące kontroli i zakwestionował ok. 13 proc. zwolnień. W pierwszym półroczu 2013 II Oddział ZUS w Łodzi odmówił wypłaty zasiłków chorobowych na ponad 60 tys. zł, gdyż uznał, że osoby nie wykorzystywały zwolnienia do leczenia się. W analogicznym okresie 2012 roku "chorzy" nie otrzymali zasiłków na kwotę 23 tys. zł.

polecane: Porozumienie PKO Banku Polskiego z PFRON to nowe miejsca pracy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
kontrole

ludzie przez tyle lat płaca haracz do zusu - instytucji która nagminnie działa w sprzecznośći z celem w jakim została utworzona. Po to płacę nie małe pieniądze do zus, żeby w razie choroby czy wypadku nie zostać na lodzie, ale zus chyba o tym nie wie i premiuje tych pracowników, którym uda sie pozbawic kogoś należnych mu świadczeń. Pieniądze z tych "lewych" zwolnień to jest pikuś w porównaniu z kosztami kontroli, potem procesów sądowych, potem świadczeń wypłacanych z odsetkami, jeśli komuś uda sie udowodnić, że jednak mu sie należą pieniądze, z budowanymi nowymi siedzibami zus i nnymi pierd* mi, na które zus nasze pieniądze marnotrawi twierdząc, że oszczedza.

s
skeeper

3100 kontroli przez pół roku dało oszczędność 220 tys.
Ciekawe ile te kontrole kosztowały, bo podejrzewam że więcej.
Znając ZUS to koszt kontroli 1 osoby to będzie ze 100 zł, więc de facto ZUS stracił ze 100 tys. a nie zaoszczędził.
Gdyby cała ta machina nie była tak rozbudowana i kosztowna, to "ubezpieczenie" mogłoby być tańsze, a przez to nie chciałoby się (nawet tym kilku procentom ludzi) kombinować.

a
agre

Tysiące ludzi na "lewych" zwolnieniach, ze dyrektorami lub prezesami na czele, tysiące mundurowych udających chorych przed odejściem na emeryturę aby zyskać dodatek, tysiące rencistów co dorabiają w ochronie, a moja koleżanka po mastektomii piersi, biorąca leki po których ewidentnie źle się czuje, wróciła do pracy, bo do emerytury daleko a rentę dostałaby tylko na dwa lata (wtedy zdążyłaby już stracić pracę). Kto jest twórcą tak wypaczonego systemu ubezpieczeń?

g
gość@

j.w.

g
gość

Na zwolnieniu lekarskim od razu znalazła się była wojewoda Helena P. Zrobiła to natychmiast gdy dowiedziała się o odwołaniu jej z zajmowanego stanowiska.Przez kilka m-cy Łódź miała dwie panie pełniące ten urząd. Jedna na zwolnieniu ,druga w urzędzie .

J
Jarzebiaknasniadanie

Tylko jej nikt nie kontroluje mimo, że full ludzi o tym pisze w internecie. Kontrolują szarych obywateli... PO już przegrało wybory w 2015 tylko jeszcze o tym nie wiedzą... Polska też przegrała i całe społeczeństwo...

.

Coś, jak żona Adama Hofmana dojąca państwo w KGHM?
Przykład idzie z góry, więc co się dziwić, że ludzie robią państwo w wała.

g
gosc

Kontrolują w domach ???/.. Ja byłam na zwolnieniu na kręgosłup. dostałam wezwanie na komisje po trzech tygodniach,--wielce szanowny orzecznik wstrzymał mi zwolnienie lekarskie,nie spojrzał na mnie nawet, kiedy płakałam mówiąc , że nie śpie nocami z bólu i że za tydzień mam rezonans magnetyczny-który zresztą potwierdził moje schorzenie i kwalifikacje do natychmiastowej operacji.. Otósz nasz sprawiedliwy zus I pracujący w nim orzecznicy !!!!!!!!!!!!!

z
zdrowy

przecież kropiwnicki, też był na "lewym zwolnieniu", gdy go wypierd.lali!! a PĘCZAK?? od momentu gdy złapali go na złodziejstwie zachorował na dobre!! gdy kradł, był zdrowy, tryskał zdrowiem!!

*****

Chłopie, gdzieś kończył to prawo? Po "polskiemu" pisz!!!

P
Prawnik

A zwolnienia Prezesów, Dyrektorów itp by uniknąć zwolnienia z pracy i aby pobierać wysokie wynagrodzenia. Tego jakoś nie sprawdzają tylko szarego kowalskiego. Prezes GOS-Lodz siedział prawie rok na zwolnieniu i ZUS nie dopatrzył sie nieprawidłowości choć ewidentnie zachorował kiedy stracił posadkę. Prokurator winien zbadać ZUS!!!!!!!!

P
Prawnik

A zwolnienia Prezesów, Dyrektorów itp by uniknąć zwolnienia z pracy i aby pobierać wysokie wynagrodzenia. Tego jakoś nie sprawdzają tylko szarego kowalskiego. Prezes GOS-Lodz siedział prawie rok na zwolnieniu i ZUS nie dopatrzył sie nieprawidłowości choć ewidentnie zachorował kiedy stracił posadkę. Prokurator winien zbadać ZUS!!!!!!!!

Ł
Łodzianin

Osoba prowadząca firmę, np. sklep musi płacić min. 1000 zł ZUS miesięcznie. Czy ma dochody czy straty. A jednocześnie taki rolnik płaci ok. 120 zł KRUS i ma takie same prawa do opieki zdrowotnej. Wiele osób w kryzysie dostało wypowiedzenia z pracy wiec ucieka na zwolnienia bo ma taką możliwośc. Z czego mają życ?
W POlsce stworzono niesprawiedliwy system ubezpieczęń społecznych, w którym jak ktos cięzko i uczciwie pracuje to musi płacić wysokie składki, a jak ktos kombinuje to dostaje pieniądze za darmo. Polak jak wiadomo lubi kombinować, więc mamy taka sytuację jaką mamy. Kiedy wreszcie władze zreformują ten cały ZUS i zlikwiduja KRUS? Bo bez tego nie ma co marzyć, że będzie lepiej

PS a jakie "emerytury" szykuje nam ZUS to szkoda nawet wspominać....

s
sklave

Złodziej, złodzieja kontroluje i jakiego sumiennego i uczciwego udaje.
"Błogosławiony owoc żywota twojego, JE... ZUS"
Złodziejski Urząd Społeczny.
Zakład Utylizacji Staruszków.
Zakład Ucisku Społeczeństwa.
Zapewniamy Ubogą Starość.
Gdzie mój kapitał ???
Oddajcie to co mi ukradliście bandyci!!!! Przez czterdzieści lat!!!
Dziś Tusk z Rostowskim rabują OFE z naszych pieniędzy. Fajnie to tłumaczą OFE zbyt dużo na nas zarobiły a co oni robią wszystko zabierają nie pozostawiając nawet grosika. Bądź czujny!! Wróg nie śpi!! Tusk za europejskość sprzedał Polskę. Zanim co niektórzy zorientują się to Tusk, Rostowski i pozostała banda wylądują na intratnych stanowiskach w instytucjach międzynarodowych razem ze zagrabionymi majątkami.
więcej:
sklave.manifo.com/

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3