Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konwalie majowe kuszą konwaliowym zapachem. Podpowiadamy, jak je uprawiać

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski
W zgodzie ze swoją nazwą, w pierwszych dniach maja zakwitły konwalie majowe i wszyscy, którzy je uprawiają w ogrodzie, mogą się teraz cieszyć dzwoneczkami ich delikatnych kwiatów i obłędnym zapachem.

Jak uprawiać konwalie? Trzeba dla niej znaleźć ocienione miejsce, najlepiej od północnej strony budynku. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna i żyzna, próchnicza (kłania się nawożenie kompostem), o lekko kwaśnym odczynie.

Są to wymagania podobne jak dla różaneczników, a jednak nie radzimy ich sadzić pod tymi pięknymi krzewami – na to konwalie są zbyt ekspansywne. Z tego samego powodu nie powinno się ich sadzić w pobliżu delikatnych bylin, np. piwonii. Najlepsze sąsiedztwo to duże krzewy iglaste, takie jak cyprysiki, żywotniki (tuje) i cisy. Szczególnie polecamy zestawienie odmian iglaków o ciemnej zieleni, która będzie ładnie kontrastować z jasną zielenią podłoża z konwaliami.

Matura 2018: angielski, poziom podstawowy

Konwalia majowa rośnie dziko w lasach i na łąkach. Poza typową odmianą, są również odmiany bardziej ozdobne. Grandiflora oraz Fortin's Giano znane są z dużych kwiatów, zaś Plena słynie z kwiatów pełnych, o kulistej formie.

Rozsadzanie najlepiej wykonać poprzez podział kłącza. W tym celu należy w połowie sierpnia wykopać kępkę konwalii, delikatnie ją rozdzielić i wsadzić do wcześniej przygotowanych doniczek na głębokość 5 cm. Sadzenie do gruntu należy przeprowadzić w październiku. Kępki powinny znajdować się w odległości przynajmniej 20 cm od siebie, żeby mogły swobodnie się rozwijać.

W dobrze przygotowanym miejscu konwalia szybko się rozrasta i po kilku latach możemy się cieszyć zielonym dywanem wydłużonych liści i bielą kwiatów.

Trzeba jednak uważać na dzieci, gdyż cała konwalia jest silnie trująca. Toksyczne są nie tylko liście i kwiaty, ale jesienią także czerwone owoce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki