Kopalnia Bełchatów, największa kopalnia odkrywkowa w Polsce i jedna z największych w Europie, planuje podjąć starania o wydłużenie koncesji na wydobycie węgla z zasobów zlokalizowanych na zboczu transportowym w Polu Bełchatów. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o ok. 6 mln ton węgla, które mogłyby przedłużyć czas funkcjonowania odkrywki Bełchatów nawet o pięć lat. Obecne plany PGE zakładają, że wydobycie w odkrywce znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni Bełchatów, miałoby zakończyć się w 2020 r. Tak więc, jeśli udałoby się uzyskać nową koncesję, to węgiel w gminie Kleszczów mógłby być wydobywany nawet do 2025 r.
Marian Rainczuk, dyrektor kopalni, taki zamiar zasygnalizował już podczas grudniowych obchodów barbórkowych w Bełchatowie, zaznaczając, że to jeden z głównych celów władz kopalni na ten rok.
Koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, którego kopalnia Bełchatów jest oddziałem, o przyszłości bełchatowskiego złoża oficjalnie nie chce zbyt wiele mówić, ale pośrednio potwierdza plany, o których mówił dyrektor kopalni.
- Na obecnym etapie prowadzimy roboty górnicze w ramach obowiązującej koncesji. Nie wykluczamy jednak w przyszłości zmiany koncesji dla Pola Bełchatów - mówi Sandra Apanasionek, rzeczniczka PGE GiEK. I zapewnia jednocześnie, że eksploatacja węgla w przyszłości nie będzie wiązała się z wykupem dodatkowych terenów i wysiedleniami mieszkańców pobliskich gospodarstw. - Eksploatacja węgla w Polu Bełchatów jest i będzie prowadzona w granicach obowiązującego obszaru górniczego - wyjaśnia Sandra Apanasionek.
Dodatkowe 6 mln ton węgla znajduje się w zboczach stałych bełchatowskiej odkrywki, które wcześniej nie były przewidziane do eksploatacji i nie były uwzględniane w bilansie zasobów odkrywki. Wydobycie zalegającego w zboczach węgla, ma nastąpić przed częściowym zasypaniem i zalaniem wodą ogromnej kopalnianej dziury, która w przyszłości ma zamienić się w wielkie jezioro. Aby wydobyć węgiel potrzebne jest jednak przedłużenie koncesji, bo obecna obowiązuje tylko do 2020 r.
Wydłużenie koncesji da związkowcom dodatkowe argumenty
Dlaczego PGE tak bardzo zależy na przedłużeniu działania bełchatowskiej odkrywki? Chodzi o maksymalne oszczędzanie węgla z bełchatowskiego pola. Jest on bowiem mieszany z węglem z odkrywki Szczerców, dzięki czemu poprawia się jakość paliwa dostarczanego do elektrowni Bełchatów. Węgiel ze szczercowskiej odkrywki ma bowiem większy stopień zasiarczenia i mniejszą kaloryczność, a wymieszany z węglem z Bełchatowa zyskuje lepsze parametry spalania w blokach energetycznych elektrowni. Górnicy zapewniają, że postarają się, aby przed zalaniem odkrywki, nie zostało w skarpach ani grama węgla, a tylko sam nadkład.
Związkowcy w kopalni Bełchatów nie zgadzają się na zmniejszenie liczby etatów
Z planów przedłużenia działania bełchatowskiej odkrywki cieszy się załoga kopalni. Dłuższe działanie Pola Bełchatów, to pewne miejsca pracy na kolejne lata. Pod koniec ubiegłego roku związki zawodowe z kopalni podpisały porozumienie gwarantujące obecny stan zatrudnienia (ok. 4,9 tys. pracowników) do końca 2018 r. W ostatnim kwartale przyszłego roku związkowcy mają usiąść ponownie do rozmów z dyrekcją kopalni na temat liczby etatów i restrukturyzacji w kolejnych latach. Wydłużenie koncesji w odkrywce Bełchatów da związkowcom dodatkowe argumenty.
Warto przypomnieć, że zakończeniu wydobycia z bełchatowskiego pola, elektrownia Bełchatów jeszcze co najmniej do 2036 r. będzie zasilana węglem ze Szczercowa. W tej odkrywce nie brakuje jednak problemów takich jak chociażby twarde skały. Dlatego dyrekcja kopalni podjęła decyzję o zakupie trzech koparek jednonaczyniowych, które poradzą sobie z twardymi skałami, a także 18 wielkich ciężarówek o ładowności 45 ton.
Pierwsza taka koparka już pracuje w odkrywce Szczerców. Kupiony sprzęt zostanie także wykorzystany do uruchomienia kopalni wapienia, którego roczne wydobycie wyniesie ponad 1,2 mln ton.
Samorządowcy z województwa łódzkiego, jak i sami górnicy z kopalni, mają nadzieję na uruchomienie w przyszłości kolejnej odkrywki zlokalizowanej w Złoczewie w pow. sieradzkim. Obecnie koncern PGE GiEK czeka na wydanie koncesji na wydobycie tam węgla. Budowa złoczewskiej odkrywki, której zasoby sięgają ok. 540 mln ton węgla, byłaby szansą na stworzenie tysięcy miejsc pracy. Koncern PGE nie podjął jeszcze decyzji w sprawie ewentualnego finansowania tej inwestycji.
Barbórka 2016. Pracownicy kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie otrzymają nagrody
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?