MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Turów. Wicepremier Jacek Sasin zapewnia, że po podpisaniu porozumienia z Czechami, nasz sąsiad wycofa skargę z TSUE

Tomasz Dereszyński
Kopalnia Turów. Wicepremier Jacek Sasin zapewnia, że po podpisaniu porozumienia z Czechami, nasz sąsiad wycofa skargę z TSUE
Kopalnia Turów. Wicepremier Jacek Sasin zapewnia, że po podpisaniu porozumienia z Czechami, nasz sąsiad wycofa skargę z TSUE Polska Press
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że premier Czech wycofa skargę do TSUE. Andrej Babiš poinformował czeskie media, że nie zamierza tego robić. Tymczasem wicepremier Jacek Sasin ogłosił, że po podpisaniu porozumienia z naszym sąsiadem skarga na zostać wycofana.

Wicepremier Jacek Sasin zapewnia, że Polska jest blisko porozumienia z Czechami ws. kopalni w Turowie. - Po wczorajszych rozmowach mamy zapewnienie, że po podpisaniu umowy międzyrządowej z Czechami, skarga do TSUE zostanie wycofana.

Jak dodał, nie ma naszej zgody na wyłączenie Turowa. Wykonanie decyzji TSUE byłoby ciosem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

We wtorek rano premier Mateusz Morawiecki poinformował po rozmowach z premierem Czech, że Polska jest blisko porozumienia z Czechami. - W wyniku tego porozumienia Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do TSUE - wyjaśnił. - Pan premier miał pełne poparcie prezydenta, jeśli chodzi o negocjacje ze stroną czeską - zapewnił we wtorek rano Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta RP.

Tymczasem premier Czech Andrej Babiš na spotkaniu z czeskimi mediami miał zapowiedzieć, że Praga nie zamierza wycofać swojej skargi przeciwko Polsce w sprawie działalności kopalni Turów. Szef czeskiego rządu miał jednocześnie przyznać, że Polska po raz pierwszy przyjęła do wiadomości czeskie obawy związane z działalnością zakładu i chce wspólnie poszukać porozumienia w tej sprawie.

- Chciałbym raz jeszcze mocno zaapelować do pracowników kompleksu Turowa, ich rodziny i mieszkańców regionu, że kopalnia i elektrownia Turów będą nadal pracować bez zakłóceń - powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Prezes PGE dodał, że przeprowadzono "szerokie ponadstandardowe konsultacje transgraniczne, zakończone podpisaniem protokołów przez stronę czeską". - Wszystkie zobowiązania zawarte w protokole spełniliśmy. W wrześniu kończymy budowę prewencyjnego ekranu chroniącego wody gruntowe.

Premier Mateusz Morawiecki mówiąc o ew. porozumieniu z Czechami przypomniał, że zakłada m.in. wieloletnie projekty z udziałem strony polskiej w wysokości do 45 mln euro - współfinansowanie tych projektów przez stronę polską. - Poprzez współfinansowanie rozumiem zarówno udział budżetu państwa jak i samorządów, a także i spółki PGE która jest właścicielem elektrowni i kopalni Turów - wyjaśnił szef polskiego rządu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki