Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Męce. Czekali na to 49 lat. Tłumy wiernych FOTO

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Męce. Czekali na to 49 lat. Tłumy wiernych
Kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Męce. Czekali na to 49 lat. Tłumy wiernych Fot. Dariusz Piekarczyk
W parafii pod wezw. św. Wojciecha w Sieradzu-Męce rozpoczęło się w piątkowe popołudnie nawiedzenie kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Parafianie czekali na takie wydarzenie 49 lat. Uroczystościom przewodniczy ordynariusz diecezji włocławskiej biskup Krzysztof Wętkowski.

Piątkowe uroczystości poprzedziły misje święte prowadzone przez ojców redemptorystów. Kopię obrazu Matki Boskiej jasnogórskiej wierni, których przybyły do Męki prawdziwe tłumy, powitano na parkinu przycmentarnym. Potem procesja wyruszyła do świątyni. Obraz na ramionach niosła między innymi młodzież, kobiety oraz strażacy. W procesji szła jedna z barwniejszych asyst w regionie. Królowały sieradzkie stroje ludowe. Były także delegacje jednostek OSP oraz Orkiestra Dęta OSP z Sieradza.

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w świątyni, gdzie z kolei miało miejsce uroczyste powitanie ikony. Potem przyszła kolei na mszę świętą, której przewodniczył gospodarz diecezji włocławskiej. Po zakończeniu nabożeństwa miał miejsce Apel Jasnogórski. Od 22 rozpocznie się czuwanie prowadzone przez młodzież, a na 24 zaplanowano Pasterkę Maryjną. W sobotę czuwać przy obrazie będą mieszkańcy miejscowości wchodzących w skład parafii. Odprawione zostaną msze święte w intencji młodzieży szkolnej, oraz dla chorych i starszych z sakramentem namaszczenia. Koniec nawiedzenia obrazu w parafii około 17.

Proboszczem wspólnoty parafialnej w Męce jest od roku 2006 ks. kanonik Piotr Czopiński. Wikariuszem od roku 2020 ks. Karol Kolenda. Parafia liczy około 4200 wiernych. Jest jedną ze starszych w Polsce. Jej początki sięgają XIII wieku. Do roku 1818 należała do diecezji gnieźnieńskiej. Obecna świątynia wzniesiona została przed rokiem 1679 z fundacji pochodzącego z tejże parafii biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebnickiego. W roku 1870 odnowiona, a w latach 1949 - 1951 rozbudowana przez proboszcza ks. Stanisława Szatko, który przybył do Męki z Firlejowa obok Lwowa (obecnie Ukraina). W latach 1999 - 2003 przeprowadzono remont generalny świątyni. Obok kościoła jest wiekowy dąb. Według legendy zatrzymał się pod nim późniejszy święty biskup Wojciech w drodze do Prus, gdzie zginął 23 kwietnia 997 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki