Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a kościół. Co ze spowiedzią? Sakrament pokuty w konfesjonale czy na zewnątrz kościoła? Spowiedź przez internet lub telefon?

Anna Gronczewska
Michal Gaciarz / Polska Press
Co ze spowiedzią podczas epidemii koronawirusa? W mszach świętych odprawianych w kościołach nie może uczestniczyć więcej niż pięć osób. Biskupi wydają też zalecenia dotyczące spowiedzi. Podkreślają jednak, że nie dopuszczalny jest ten sakrament przez Internet czy telefon. Nikt nie wspomina też o generalnej spowiedzi i rozgrzeszeniu.

Kilka dni temu prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało wytyczne dotyczące sakramentu pokuty. Biskupi zwrócili uwagę, że jedno z przykazań kościelnych nakazuje wiernym przystąpienie przynajmniej raz w roku do spowiedzi. Zgodnie z tradycją dzieje się to podczas Wielkiego Postu, w czasie rekolekcji.

Spowiedź przez internet lub telefon?

- Każdy wierny może jednak sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania – podkreślają członkowie prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Zachęcamy jednak biskupów diecezjalnych, aby – jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony służb sanitarnych – zachęcali księży, by już teraz stwarzali wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej. Chociaż właściwym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, to z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć również poza nim. Dlatego w obecnych warunkach można sprawować ten sakrament np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa. Należy unikać wszelkich nadużyć związanych z sakramentem pojednania: nie wolno w nieuprawniony sposób udzielać rozgrzeszenia ogólnego, nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub Internet; zakazana jest publiczna spowiedź z indywidualnych grzechów.

KORONAWIRUS A KOŚCIÓŁ

Zgodnie z tymi zaleceniami łódzka kuria wydała zarządzenie w tej sprawie. Łódzcy biskupi zalecają, by podczas sprawowania sakramentu pokuty zachować wszelkie środki ostrożności. Jeśli spowiedź odbywa się w konfesjonale na jego kratkach należy nałożyć folię i – jeśli to możliwe – zadbać o jej dezynfekcję po każdej osobie. Zalecana jest jednak spowiedź święta poza konfesjonałem. Na przykład w prezbiterium lub bocznej nawie kościoła. Wielu księży spowiada w zakrystii lub na zewnątrz kościoła. Prosi się osoby starsze, aby pozostając w domu, korzystały z dyspozycji kapłanów, którzy mogą przybyć z posługą sakramentu pokuty i Komunią świętą do wszystkich, którzy o to poproszą.

- Nie ma spowiedzi generalnej i rozgrzeszenia! - zaznacza jeden z łódzkich księży. - Decyzje w tej sprawie może podjąć papież. Jest mało realne, by zdecydował się na taki krok.

Na razie Penitencjaria Apostolska postanowiła tylko, że w miejscach najbardziej dotkniętych epidemią, dopóki sytuacja nie unormuje się, można w porozumieniu z biskupem miejsca stosować postanowienia kanonu 961 par. 1 i 2. Kodeksu Prawa Kanonicznego mówiącego o udzieleniu zbiorowego rozgrzeszenia w sytuacji poważnego zagrożenia. Kiedy pojawi się nieprzewidziana konieczność udzielenia absolucji sakramentalnej większej grupie wiernych kapłan powinien uprzedzić o tym biskupa diecezjalnego, a jeśli by nie mógł powinien to uczynić najszybciej jak to będzie możliwe.

WIRUSY I BAKTERIE – ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE >> Sprawdź w naszym sklepie <<

ARTYKUŁY DLA DZIECI I MAM - POMOCNE PODCZAS WIOSENNYCH INFEKCJI >> Sprawdź w naszym sklepie co może się przydać <<

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki