2/10 Zamknij

Kilka dni temu prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało wytyczne dotyczące sakramentu pokuty. Biskupi zwrócili uwagę, że jedno z przykazań kościelnych

Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze Poprzednie Następne

Kilka dni temu prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało wytyczne dotyczące sakramentu pokuty. Biskupi zwrócili uwagę, że jedno z przykazań kościelnych nakazuje wiernym przystąpienie przynajmniej raz w roku do spowiedzi. Zgodnie z tradycją dzieje się to podczas Wielkiego Postu, w czasie rekolekcji.

- Każdy wierny może jednak sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania – podkreślają członkowie prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Zachęcamy jednak biskupów diecezjalnych, aby – jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony służb sanitarnych – zachęcali księży, by już teraz stwarzali wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej. Chociaż właściwym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, to z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć również poza nim. Dlatego w obecnych warunkach można sprawować ten sakrament np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa. Należy unikać wszelkich nadużyć związanych z sakramentem pojednania: nie wolno w nieuprawniony sposób udzielać rozgrzeszenia ogólnego, nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub Internet; zakazana jest publiczna spowiedź z indywidualnych grzechów.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>>


Wróć do artykułu

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy