Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a Powszechny Spis Rolny. Rachmistrzowie wyruszają do gospodarstw. U nas udział wzięło 30 tys. gospodarstw

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Trwa spis rolny, rachmistrze wyruszają do gospodarstw
Trwa spis rolny, rachmistrze wyruszają do gospodarstw Pixabay
Pomimo pandemii koronawirusa od początku września do końca listopada trwa Powszechny Spis Rolny 2020.Badanie weszło właśnie w nową fazę: do gospodarstw wyruszyli rachmistrze terenowi. Muszą mieć jednak specjalną zgodę na przeprowadzenie osobistych ankiet w konkretnym miejscu.

W całym kraju spis zostanie przeprowadzony w 1,5 mln gospodarstw rolnych. W województwie łódzkim jest ich ok. 132 tys.

- Z danych z poniedziałku z godz. 8 wynika, że w województwie łódzkim spisanych jest już prawie 30 tys. gospodarstw rolnych, co stanowi prawie 22,5 proc. wszystkich - wylicza Katarzyna Szkopiecka, kierownik Łódzkiego Ośrodka Badań Regionalnych. - W kraju mamy spisanych ponad 310 tysięcy gospodarstw rolnych, które stanowią ponad 20 proc. ogólnej liczby gospodarstw w Polsce.

Spis prowadzony jest w trzech formach: tzw. samospisu internetowego, telefonicznie, zaś od soboty także w formie bezpośrednich wywiadów z udziałem rachmistrza terenowego. Samospis internetowy jest możliwy od samego początku, od połowy września trwa spis telefoniczny. Później niż planowano do akcji wkroczyli rachmistrzowie terenowi, a tych w województwie łódzkim jest 476. Mieli wyruszyć do gospodarstw na początku października.

Zgodnie z urzędowym komunikatem od soboty 10 października jest możliwość przeprowadzenia badania w gospodarstwie rolnym. Nie dzieje się to jednak "z automatu".

- O metodzie przeprowadzenia wywiadu (przez telefon lub bezpośrednio u respondenta) decyduje każdorazowo Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Spisowego w porozumieniu z rachmistrzem spisowym - czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego. - Jeżeli respondent ze względu na sytuację epidemiczną wyraża obawę przed bezpośrednim kontaktem, rachmistrz poinformuje go o obowiązku udziału w spisie, który może być zrealizowany w formie wywiadu telefonicznego.

Ta forma zostanie też wybrana, jeśli rolnik lub jego bliscy przebywają na kwarantannie. W czasie bezpośredniego wywiadu w gospodarstwie muszą zostać zachowane wszystkie obostrzenia sanitarne. Urzędnicy sugerują także, by nie przeprowadzano go w zamkniętych pomieszczeniach, tylko w terenie otwartym.

Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy, a za odmowę grozi grzywna. O jej wysokości decyduje sąd, który bierze pod uwagę m.in. wielkość i dochody gospodarstwa. W trakcie opracowania wyników spisu ankieta jest anonimizowana, nie są przekazywane osób, które udzielały odpowiedzi. Spis służy kształtowaniu wspólnej polityki rolnej w całej Unii Europejskiej. Badanie odbywa się co dziesięć lat - zawsze w roku z "0" na końcu.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki