Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus i pies. Właściciele psa z Łodzi utknęli na kwarantannie. Nie miał kto wyprowadzić ich psa. Jak wyprowadzić psa na kwarantannie?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Ogromny stres przeżyło w poniedziałek małżeństwo emerytów z łódzkiego Teofilowa. W poniedziałek dowiedzieli się, że jedno z nich jest zakażone koronawirusem, a drugie trafiło na kwarantannie. Nagle okazało się, że nie ma kto wyprowadzić ich Tofika, rocznego sznaucera-miniaturki.CZYTAJ DALEJ>>>>
Ogromny stres przeżyło w poniedziałek małżeństwo emerytów z łódzkiego Teofilowa. W poniedziałek dowiedzieli się, że jedno z nich jest zakażone koronawirusem, a drugie trafiło na kwarantannie. Nagle okazało się, że nie ma kto wyprowadzić ich Tofika, rocznego sznaucera-miniaturki.CZYTAJ DALEJ>>>>Archiwum prywatne
Ogromny stres przeżyło w poniedziałek małżeństwo emerytów z łódzkiego Teofilowa. W poniedziałek dowiedzieli się, że jedno z nich jest zakażone koronawirusem, a drugie na kwarantannie. Nagle okazało się, że nie ma kto wyprowadzić ich Tofika, rocznego sznaucera-miniaturki.

Właściciele są na kwarantannie. Jak wyprowadzić psa?

- Żona dowiedziała się o dodatnim wyniku o 9 rano, wcześniej zdążyłem jeszcze wyprowadzić Tofika na spacer. Ale na kolejny nie mogłem go już zabrać - mówi pan Waldemar, właściciel psa.

Małżeństwo nie ma w pobliżu krewnych ani zaprzyjaźnionych sąsiadów. Dlatego pan Waldemar próbował uzyskać pomoc instytucji m.in. od Caritas, MOPS-u, ogólnopolskiej linii dla seniorów w pandemii. Pomocy nie uzyskał.

-Zbliżała się godzina kolejnego spaceru. Bałem się, że pies będzie piszczał pod drzwiami, a ja nie będę mógł go wyprowadzić z powodu kwarantanny - mówił.

W końcu jedna z urzędniczek łódzkiego magistratu, która dostała mejla, postanowiła pomóc mu prywatnie. Znalazła wolontariusza na grupie wsparcia dla właścicieli psów w czasie pandemii. Pan Waldemar nie może się jej nachwalić. Dodatkową pomoc załatwiła zdalnie mieszkająca za granicą synowa.

Sytuacja została opanowana. Jednak znalezienie pomocy dla psa rzeczywiście jest w Łodzi trudne.

Tomasz Kopytowski, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Łódzkiej przyznaje, że wolontariat kryzysowy Caritas nie świadczy pomocy w wyprowadzaniu zwierząt.

- Wynika to z kwestii bezpieczeństwa wolontariuszy. Zakupy można zrobić bezkontaktowo, zostawiając je przed drzwiami. Trudno jednak zostawić na wycieraczce psa bez kontaktu z właścicielem - wyjaśnia. Caritas ma też obawy, czy kontakt ze zwierzęciem osoby chorej nie grozi przeniesieniem wirusa.

Koronawirus i pies. Internetowe grupy wsparcia

Także łódzkie schronisko dla bezdomnych zwierząt nie pomaga w takich sytuacjach. Jak tłumaczy jego dyrektor Małgorzata Olesińska, schronisko nie opiekuje się zwierzętami, które mają właścicieli. Poleca jednak skorzystanie z jednej z internetowych grup wsparcia, np. Pies w Koronie Łódź na Facebooku.

Jak podkreśla wyprowadzanie psa nie powinno być niebezpieczne, jeśli stosuje się środki ochronne. - Trzeba mieć maseczkę, rękawiczki, które po wyprowadzeniu psa wyrzucamy - mówi Olesińska

.

Pomoc ofiarują też inni miłośnicy psów, na przykład hotel Psia Chatka dla zwierząt może za darmo przyjąć na tydzień psy, których właściciele trafili do szpitali. Oferta jest głównie dla klientów, ale w indywidualnych przypadkach hotel jest gotów przyjąć obce zwierzę. - Zainteresowanie nie jest jednak tak duże, jak się spodziewaliśmy. Doskonale działają grupy wsparcia i pomoc sąsiedzka. Osoby, które miały covid-19 i korzystały z takiej pomocy, teraz same wyprowadzają innym psy - mówi Justyna Boniecka, szefowa Psiej Chatki. Jak podkreśla psa da się odebrać bezkontaktowo, np. przywiązanego na kilka minut do poręczy, jeśli właściciel i wolontariusz są ze sobą w kontakcie telefonicznym.

Tymczasem problem dotyczy obecnie ogromnej liczby osób. We wtorek w regionie łódzkim stwierdzono 1102 nowe zakażeń, z tego w Łodzi 282. Wszystkich zakażonych było ponad 30 tys., na kwarantannie było prawie 25 tys. osób. Szacuje się, że średnio nawet w co piątej rodzinie może być pies.

***

Gdzie szukać pomocy na kwarantannie?

Niestety nie ma instytucji, która świadczyłaby pomoc właścicielom psów w wyprowadzaniu ich. Pomocy należy szukać na nieformalnych grupach w internecie, np. "Pies w Koronie Łódź", "Pies i koronawirus- grupa wsparcia" na Facebooku. Pomocne mogą być też strony osiedlowe i lokalne. Mogą tam zgłaszać się osoby chętne do wyprowadzenia psa.

Caritas Archidecezji Łódzkiej w ramach wolontariatu kryzysowego pomaga w robieniu zakupów seniorom, którzy boją się wyjść z domu. Może też zrobić zakupy osobom na kwarantannie lub zakażonym, muszą one być jednak bezkontaktowe. Tel. 661 111 991 w dni robocze w godz. 9-17. Poszukiwani są też wolontariusze.

Miejski wolontariat w Łodzi. Pomoc dla seniorów organizuje też łódzki magistrat. Wolontariusze mogą np. zrobić zakupy 42-638-55-00. Można też zgłaszać chęć niesienia pomocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki