Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus Łódzkie. Piąta fala zanika, ale epidemia koronawirusa w Łódzkiem jeszcze się nie kończy

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wideo
od 16 lat
Mimo optymistycznych wieści o szczycie piątej fali nadal rośnie liczba pacjentów w szpitalach regionu łódzkiego.

Koronawirus w Łódzkiem. Szczyt zachorowań za nami, ale w szpitalach coraz większy tłok

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w środę (9 lutego) „początek końca epidemii”. Także w regionie łódzkim wydaje się, że szczyt zachorowań przeszliśmy w dwóch poprzednich tygodniach. W czwartek (10 lutego) wykryto 2750 nowych zakażeń, to grubo ponad tysiąc mniej niż w ubiegły czwartek. Także w poniedziałek, wtorek i środę zakażeń było mniej niż w tych samych dniach ubiegłego tygodnia. To oznacza, że w Łódzkiem fala omikrona tak jak na całym świecie jest gwałtowna, ale krótka.

Jednak sytuacja w szpitalach wciąż się pogarsza. Chociaż omikron jest stosunkowo łagodny, nie brakuje osób, które chorują ciężko. Wczoraj hospitalizowanych było już 1649 zakażonych. To o 73 więcej niż w środę i o ponad 600 więcej niż pod koniec stycznia. Chorych codziennie przybywa i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to szybko zmienić.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

Obecnie wciąż wolnych jest ponad 900 miejsc covidowych, w mającym 270 miejsc szpitalu tymczasowym wczoraj zajęte były 22. Pod respiratorami leżało 60 osób.

Jak zapewnia Dagmara Zalewska, rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego, miejsc dla zakażonych nie zabraknie.

- Na tę chwilę mamy duży bufor miejsc, nie ma mowy, żebyśmy podejmowali decyzje o przekształcaniu kolejnych łóżek – uspakaja. Nie ma jednak możliwości, by przywrócić łóżka zwykłym oddziałom.

Nadal mało jest w Łódzkiem zgonów, co może potwierdzać teorię o mniejszej zjadliwości omikrona. Wczoraj zgonów ich 11, w ciągu ostatniego tygodnia 105, to o 9 mniej niż tydzień wcześniej.

Jednak dużo więcej jest i będzie ozdrowieńców i osób z problemami covidowymi. W szpitalu w Kutnie otwarty został nowatorski projekt badań pocovidowych dla najmłodszych pacjentów: od noworodków do dzieci do 18. miesiąca życia. Dzieci będą przebadane w ciągu jednej doby w szpitalu. To pierwsze takie badanie skoncentrowane na najmłodszych. Dzieci do osiągnięcia pełnoletności opiekę pocovidową mają m.in. w Matce Polce w Łodzi, a dorośli m.in. w przychodni Boruta w Zgierzu, oraz Argo i szpitalu św. Rodziny w Łodzi, a także w ośrodkach rehabilitacyjnych w całym regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki