Koronawirus. Pandemia pustoszy portfele mieszkańców województwa łódzkiego. W dwa miesiące dług urósł o 80 mln zł NOWE DANE

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Udostępnij:
Już 5,39 mld zł wynoszą zaległe długi mieszkańców województwa łódzkiego. Wystarczyły zaledwie dwa pandemiczne miesiące, by wysokość starych zobowiązań finansowych w naszym regionie wzrosła o 80 mln zł. W tym czasie długi Polaków powiększyły się o 1,2 mld zł. - do 81 mld zł.

Finansom mieszkańców województwa łódzkiego i pozostałych regionów kraju w ostatnich miesiącach przyjrzeli się specjaliści firmy BIG InfoMonitor, która prowadzi rejestr dłużników. W ostatnich dwóch miesiącach wzrosły zarówno liczba osób, które zalegają z opłatami, jak i wysokość ich zaległych zobowiązań.

Koronawirus. Pandemia pustoszy portfele mieszkańców województwa łódzkiego.

- Blokada gospodarki, którą wywołał koronawirus, wpłynęła na portfele Polaków - podkreślają specjaliści BIG InfoMonitor. - Nieopłacone rachunki i raty kredytów, mimo możliwości skorzystania z wakacji kredytowych, wzrosły w ciągu kwietnia i maja o ponad 1,2 mld zł. Od marca do końca maja przybyło 30,5 tys. nowych niesolidnych dłużników, wzrost widoczny jest we wszystkich województwach i we wszystkich grupach wiekowych.

W województwie łódzkim w finansowych tarapatach jest już 91 mieszkańców na tysiąc dorosłych. W sumie mają do oddania 5,39 mld zł, a średni dług na osobę wzrósł do 28.911 zł na osobę.

– Co do demograficznej strony zmian, to może ona nieco zaskakiwać - zaznacza Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. Mimo, że konsekwencje lockdownu dotknęły przede wszystkim osoby pracujące, to najwięcej niesolidnych płatników przybyło wśród seniorów, a najmniej w grupie 18–34 latków. W ujęciu geograficznym wyróżniają się województwa podkarpackie i małopolskie, gdzie na koniec maja jest odpowiednio o 1,8 oraz o 1,6 proc. niesolidnych płatników więcej niż po pierwszym kwartale.

Specjaliści od finansów ostrzegają, że dostawcy usług i sprzedający z odroczonym terminem płatności muszą się liczyć z tym, że większa część osób niż wcześniej zasygnalizuje, że nie jest stanie zapłacić rachunku czy raty kredytu, bo nie pozwala im na to sytuacja finansowa. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor pod koniec kwietnia wynikało, że niemal co trzeci Polak z powodu lockdownu stracił część dochodów, a 5 proc. informowało, że w ogóle nie zarabia.

– Najnowsza próba oceny wpływu pandemii na życie rodaków pokazuje, że pogorszyła ona sytuację gospodarstw domowych właśnie w obszarze radzenia sobie z codziennymi wydatkami – skarży się na to w lipcu ponad połowa respondentów - dodaje Sławomir Grzelczak. - Ucierpiały też oszczędności, bo albo topnieją, albo nie ma warunków, by cokolwiek odłożyć.

Rosną też, głównie przez odsetki, rekordowe długi mieszkańców poszczególnych województw. W niespełna dwa miesiące suma ich długów zwiększyła się o ponad 3,3 mln zł do 393,3 mln zł. Na czele listy jest 64-letni mieszkaniec Lubelszczyzny, którego łączna wartość zadłużenia wynosi już prawie 73,5 mln zł.

Na niechlubnej liście, podobnie jak w poprzednich miesiącach, nadal są dwie panie, obie to mieszkanki Mazowsza, z którego pochodzi połowa dłużników-rekordzistów. 38-latka, która uplasowała się na 3. miejscu w rankingu, ma dług w wysokości prawie 45,4 mln zł. Druga z pań, 67-latka, znajduje się na przedostatnim miejscu listy – ma do oddania ponad 27,2 mln zł.

Najmłodszy rekordzista ma 37 lat, najstarszy 70 lat. Mazowsze w tym zestawieniu wypada najgorzej. Z tego regionu pochodzi najwięcej osób mających najwyższe kwoty zaległości. W tym gronie jest także 64-latek z województwa łódzkiego, którego dług przekroczył już 34,5 mln zł. Jest na szóstym miejscu w gronie dziesięciorga najbardziej zadłużonych Polek i Polaków.

produkty antywirusowe - oferta naszego sklepu medica365.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie