Koronawirus. Prawo pracy w czasie pandemii i jak je egzekwować. Na co skarżą się mieszkańcy województwa łódzkiego i jak się bronić?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Jakie przepisy i gdzie zawarte regulują na dzień 25.02.2021 r. pracę zdalną?Obowiązują przepisy dotyczące pracy zdalnej zawarte w art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.1.  W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do funkcjonariuszy służb wymienionych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.3.  Wykonywanie pracy zdalnej może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy. W szczególności praca zdalna może być wykonywana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub dotyczyć wykonywania części wytwórczych lub usług materialnych.4. Narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej zapewnia pracodawca.5.  Przy wykonywaniu pracy zdalnej pracownik może używać narzędzi lub materiałów niezapewnionych przez pracodawcę pod warunkiem, że umożliwia to poszanowanie i ochronę informacji poufnych i innych tajemnic prawnie chronionych, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa lub danych osobowych, a także informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.6. Na polecenie pracodawcy, pracownik wykonujący pracę zdalną ma obowiązek prowadzić ewidencję wykonanych czynności, uwzględniającą w szczególności opis tych czynności, a także datę oraz czas ich wykonania.7.  Pracownik sporządza ewidencję wykonywanych czynności w formie i z częstotliwością określoną w poleceniu, o którym mowa w ust. 6.8. Pracodawca może w każdym czasie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej.
Jakie przepisy i gdzie zawarte regulują na dzień 25.02.2021 r. pracę zdalną?Obowiązują przepisy dotyczące pracy zdalnej zawarte w art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.1.  W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do funkcjonariuszy służb wymienionych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.3.  Wykonywanie pracy zdalnej może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy. W szczególności praca zdalna może być wykonywana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub dotyczyć wykonywania części wytwórczych lub usług materialnych.4. Narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej zapewnia pracodawca.5.  Przy wykonywaniu pracy zdalnej pracownik może używać narzędzi lub materiałów niezapewnionych przez pracodawcę pod warunkiem, że umożliwia to poszanowanie i ochronę informacji poufnych i innych tajemnic prawnie chronionych, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa lub danych osobowych, a także informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.6. Na polecenie pracodawcy, pracownik wykonujący pracę zdalną ma obowiązek prowadzić ewidencję wykonanych czynności, uwzględniającą w szczególności opis tych czynności, a także datę oraz czas ich wykonania.7.  Pracownik sporządza ewidencję wykonywanych czynności w formie i z częstotliwością określoną w poleceniu, o którym mowa w ust. 6.8. Pracodawca może w każdym czasie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej. Archiwum,Pixabay
Pandemia koronawirusa ma olbrzymi wpływ na rynek pracy, a część mieszkańców naszego województwa skarży się na łamanie przepisów ze strony pracodawców. Nie brakuje również szefów, którzy narzekają na to, że pracownicy wykorzystują pandemiczną sytuację. Pojawia się wiele wątpliwości dotyczących pracy zdalnej.

Mieszkańcy naszego województwa z tymi wątpliwościami zwracają się m.in. do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi. W tym tygodniu - pod naszym patronatem - odbył się dyżur telefoniczny, w trakcie którego można było poznać swoje prawa. Problemy mają zarówno pracownicy jak i pracodawcy.

By poznać problemy w pracy mieszkańców Łódzkiego oraz ich rozwiązanie, prosimy kli

knąć w przycisk

Koronawirus a umowa na piśmie

Najwięcej pytań dotyczyło praw pracowników w czasie pandemii koronawirusa. Jeden z mieszkańców naszego województwa chciał wiedzieć, czy epidemia zwalnia z obowiązku zawierania umowy zlecenia na piśmie.

- Umowę zlecenia można zawrzeć ustnie - mówi Kamil Kałużny, starszy inspektor pracy, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi. - Jednak dla pewności i dochodzenia ewentualnych roszczeń w przyszłości proponuję, aby zleceniodawca i zleceniobiorca ustalenia ustnej umowy zlecenia potwierdzili w formie pisemnej przed rozpoczęciem wykonywania pracy lub usługi.

Praca zdalna w czasie pandemii

Wiele wątpliwości ciągle budzi praca zdalna. Mieszkańcy regionu chcą wiedzieć, jakie są najnowsze przepisy w tym zakresie. Okazuje się, że pracodawca może polecić pracownikowi taki rodzaj pracy i w czasie pandemii i w ciągu trzech miesięcy od jego ustania.

- Narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej zapewnia pracodawca - przypomina Kamil Kałużny.

Można używać swoich narzędzi, jeśli umożliwia to ochronę danych osobowych i poszanowanie tajemnicy zawodowej. Pracodawca może kazać pracownikowi prowadzić rejestr czynności wykonywanych zdalnie i w każdej chwili ma prawo cofnąć skierowanie na pracę zdalną.

Nie chodził do pracy, a chce pieniędzy za urlop

Okazuje się, że nie tylko pracownicy mają problemy. Pracownik jednej z firm w województwie przez cztery miesiące swojego zatrudnienia ani razu nie pojawił się w pracy. Mimo to domaga się prawa do urlopu za okres zatrudnienia lub ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Do inspekcji poskarżył się na to jego pracodawca. Kamil Kałużny tłumaczy, że jeśli była to nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy i zamieszczono taką adnotację w dokumentacji, to pracownik nie ma prawa do urlopu i do ekwiwalentu.

Gdzie szukać pomocy?

Inspektorzy pracy przypominają, że na stronie pip.gov.pl (w zakładce covid) można znaleźć informacje i wyjaśnienia, które dotyczą pandemii. Chodzi m.in. o ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z koronawirusem, a także informacje, które dotyczą oceny ryzyka zawodowego, badań profilaktycznych pracowników, szkoleń w dziedzinie BHP, dodatkowych kwalifikacji. Można się tu też dowiedzieć, jak postępować w razie wypadków przy pracy oraz jak zadbać o środki ochrony. Podane zostały przepisy, które dotyczą pracy cudzoziemców w okresie pandemii, a także opisano obowiązek pomiaru temperatury.
Zobacz również

W imię zasad i wolności. Komentarz Pawła Fąfary, redaktora naczelnego Polska Press Grupy

Restauracja Imber w Łodzi po Kuchennych Rewolucjach Magdy Gessler.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie