Nasza Loteria

Koronawirus w Łodzi. Odwołana matura międzynarodowa w IV LO. Co z maturami 2020 w maju i egzaminami ósmoklasisty w podstawówkach?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Za sprawą koronawirusa część maturzystów już wie, że nie napisze egzaminu dojrzałości.
Za sprawą koronawirusa część maturzystów już wie, że nie napisze egzaminu dojrzałości. Krzysztof Szymczak
Za sprawą koronawirusa część uczniów już wie, że nie napisze egzaminu dojrzałości. W Łodzi taki komunikat odebrali uczestnicy programu Matury Międzynarodowej, który jest realizowany w IV Liceum Ogólnokształcącym oraz w jednej ze szkół prywatnych. Co z resztą maturzystów? A przed nimi do swojego sprawdzianu państwowego mają podejść ósmoklasiści z podstawówek.

IV LO przekazało decyzję organizatorów Matury Międzynarodowej uczniom przygotowującym się do tego egzaminu w ostatni poniedziałek (23 marca). Sesja zaplanowana na maj, w ramach programu obejmującego 157 krajów, jest odwołana z powodu pandemii. W łódzkiej „Czwórce” o dyplom Matury Międzynarodowej ubiega się 47 uczniów (zaś 17 absolwentów poprawia wyniki z ubiegłych lat). Jego zdobycie, które zastępuje polskie świadectwo dojrzałości, pozwala na naukę w wielu uznanych uczelniach zagranicznych bez przechodzenia egzaminów wstępnych. Teraz oceny na międzynarodowym dyplomie będą kalkulowane na podstawie dotychczasowych osiągnięć.

A co z polską maturą powszechną? Wciąż obowiązuje wykładnia z minionego piątku: 20 marca rząd podjął decyzję o przedłużeniu zamknięcia szkół do 14 kwietnia, a jeśli po Wielkanocy uczniowie wrócą do swoich pracowni, kalendarz egzaminów pozostanie niezmieniony.

– Chcemy, żeby po świętach wielkanocnych była taka sytuacja epidemiologiczna, żeby Polacy wrócili do pracy, odbyły się egzaminy maturalne, egzaminy ósmoklasistów – mówił we wtorek (24 marca) premier Mateusz Morawiecki (tłumacząc wprowadzanie nowych ograniczeń w przemieszczaniu się).

– Maturzyści mocno się boją – opowiada Marcin Józefaciuk, dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi. – Uspokajamy ich, że do terminu matury będzie wszystko OK, ale sam w to nie wierzę.

Według łódzkiego dyrektora, przywiązanie do tradycji sprawi, że Polacy wybiorą się na rodzinne świętowanie Wielkanocy i – niestety – będą nowe przypadki kwarantanny, które przełożą się także na dezorganizację szkolnych komisji egzaminacyjnych.
Marcin Józefaciuk postulowałby przyjrzenie się możliwości przełożenia matury, ale i to nie będzie łatwe: np. w czerwcu absolwenci jego technikum mają zaplanowane egzaminy zawodowe, potem początek wakacji...

Według aktualnego harmonogramu, 21 kwietnia zacznie się trzydniowy egzamin ósmoklasisty, którego wyniki są decydujące w rekrutacji do wybranych ogólniaków i szkół zawodowych (w połączeniu z ocenami na świadectwie i wymienionymi w nim osiągnięciami w konkursach przedmiotowych, sporcie czy sztuce).

Małgorzata Tomaszewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 111 w Łodzi, byłaby skłonna uznać za właściwe rozwiązanie kryzysu, w przypadku jego wydłużenia, sam konkurs świadectw.

– Przecież egzamin też nie jest idealną formą oceny całej pracy ucznia. Na wynik takiego testu wpływa nie tylko jego wiedza, ale i stres dziecka w dniu sprawdzianu – zauważa Małgorzata Tomaszewska.

od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
24 marca, 20:41, Konkurs Świadectw:

Najlepszą opcją byłby konkurs świadectw za moich czasów żadnych egzaminów osmoklas nie było

Ale "za twoich czasów" były egzaminy wstępne do szkół średnich, durnoto, czyli tak czy siak decydowały wyniki egzaminu, tyle, że można było startować jedynie do jednej szkoły, więc obecny system jest dla uczniów lepszy. A konkurs świadectw to bzdura, o czym pisali już inni.

G
Gość
24 marca, 20:02, Gość:

Konkurs świadectw to bzdura. Głównie dlatego, że nie tylko poszczególne szkoły, ale wręcz poszczególni nauczyciele mają swój system oceniania. W szkole o bardzo wysokim poziomie często ma się 3 za wiedzę, za którą w kiepskiej szkole dostaje się 5. Kto więcej umie? A kto ma lepsze stopnie?

Zgadza się.

e
exnauczyciel

Jeśli ma być konkurs świadectw to uczniowie klas ósmych już teraz powinni o tym wiedzieć. Skupią się wtedy na nauce aby uzyskać jak najlepsze świadectwo a nie będą się skupiali na przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty. Jak nie będzie tego egzaminu to świat się nie zawali.

K
Konkurs Świadectw

Najlepszą opcją byłby konkurs świadectw za moich czasów żadnych egzaminów osmoklas nie było

G
Gość

Konkurs świadectw to bzdura. Głównie dlatego, że nie tylko poszczególne szkoły, ale wręcz poszczególni nauczyciele mają swój system oceniania. W szkole o bardzo wysokim poziomie często ma się 3 za wiedzę, za którą w kiepskiej szkole dostaje się 5. Kto więcej umie? A kto ma lepsze stopnie?

G
Gość

A nasza kochana prezydent zmniejsza ilość kursów MPK.

Bo ja kocham Łodzian...

Jak ch.. J

M
MAGoz44FIRE

RADIO o7rano

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki