Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Łodzi. Szpitale bez planowych operacji i przyjęć, teleporady w przychodniach. Trudna sytuacja w służbie zdrowia 17.03.2020

Anna Gronczewska
Szpitale bez planowych operacji i przyjęć
Szpitale bez planowych operacji i przyjęć brak
W łódzkich szpitalach nie przeprowadza się planowych operacji, tylko ratujące życie. Odwołane są planowe przyjęcia. W przychodniach lekarskich większość porad udzielanych jest przez telefon. Jest zalecenie, by wstrzymać szczepienia dzieci.

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polski odwołano planowe przyjęcia. Od wtorku odwołuje się planowane zabiegi.
- Leczenie pacjentów onkologicznych jest normalnie prowadzone – zapewnia Adam Czerwiński, rzecznik prasowy Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

W Wojewódzkim Wielospecjalistyczny Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi już w ubiegłym tygodniu odwołano planowe przyjęcia.

- W związku z aktualną sytuacją epidemiczną na terenie województwa, na mocy decyzji wojewody łódzkiego, do odwołania wstrzymane zostają planowe przyjęcia do oddziałów szpitalnych Pacjentów, których stan zdrowia nie wymaga natychmiastowego udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach hospitalizacji – poinformowano na stronie szpitala. - Osoby, które mają w najbliższym czasie wyznaczone terminy przyjęć, będą telefonicznie informowane o zmianach.

W „Koperniku” przeprowadzane są wyłącznie operacje onkologiczne i ratujące życie. Prowadzona jest dalej chemioterapia pacjentów ze schorzeniami onkologicznymi. Tylko zabiegi ratujące życie prowadzane są również w Miejskim Centrum Medycznym im. Jonshera w Łodzi. Tam też nie ma planowych przyjęć do szpitala.

Pacjenci dostosowali się do apelu Urzędu Miasta Łodzi i zamiast chodzić do przychodni zasięgają porad telefonicznych.
- Po poradzie telefonicznej wypisujemy e-zwolnienia i e-recepty – mówi kierownik jednej z przychodni lekarskich na Teofilowie. - Do poradni przychodzą tylko ci, którzy naprawdę muszą. Nie ma tłoku.

Nie ma oficjalnej decyzji, ale wskazanie, by nie dokonywać planowych szczepień dzieci. Prosi się też, by do przychodni nie przychodziły zdrowe dzieci. Na przykład na wyznaczony wcześniej bilans zdrowia dziecka. Lekarze tłumaczą, że opóźnienie planowego szczepienia nie jest niczym groźnym.

- Przecież na co dzień też czasem przesuwa się szczepienie, gdy dziecko jest chore – dodają.

Zamkniętych zostało wiele prywatnych przychodni lekarskich, w tym wielospecjalistycznych, a także gabinetów dentystycznych. Lekarze twierdzą, że zaległości związane z odwołaniem planowych zabiegów będzie się odrabiać nawet przez kilka miesięcy.

Na drzwiach wejściowych do poradni miejskich wiszą plakaty informujące dla potencjalnych pacjentów. Władze miasta wyjaśniają, że takie informacje pojawiły się nie tylko dla bezpieczeństwa naszych pacjentów, ale i personelu placówki. Każda osoba, która obserwuje u siebie niepokojące objawy - gorączkę, kaszel, duszności, a wróciła z miejsc objętych pandemią powinna zanim zdecyduje się przekroczyć próg poradni, najpierw wykonać telefon do Sanepidu lub na infolinię NFZ. Taki pacjent może bowiem ryzykować zdrowiem zarówno innych pacjentów poradni, jak i personelu: lekarzy, pielęgniarek, laborantów czy rejestratorek, którzy dbają o zdrowie setek tysięcy łodzian. Zaś jeśli nawet ktoś wejdzie do poradni, przygotowano. Pomieszczenia te znajdują się najczęściej tuż przy wejściu do przychodni.Wchodząc na stronę internetową UMŁ, w zakładkę zdrowie znajdziemy listę placówek udzielających teleporad oraz spis telefonów kontaktowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki