Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Łódzkiem. Co z Pierwszymi Komuniami Świętymi? Arcybiskup Ryś ma wydać decyzję

Anna Gronczewska
Co z Pierwszymi Komuniami Świętymi? Trwa przecież epidemia koronawirusa. W tym tygodniu arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki podejmie decyzję w sprawie Pierwszych Komunii Świętych. Nieoficjalnie mówi się, że nie odbędą się w maju i czerwcu. Mogą zostać przesunięte na wrzesień.

W tym roku do Pierwszej Komunii Świętej województwie łódzkim ma przystąpić około 15 tysięcy uczniów trzeciej klasy szkoły podstawowej. Przygotowania zaczęli już w pierwszej klasie. Katarzyna Bojarska, mama Zosi, mówi że już dawno rodzice wybrali alby w których dzieci miały przystąpić do komunii.

- W tym tygodniu miały odbyć się przymiarki, ale wszystko zostało odwołane – dodaje Katarzyna Bojarska z Piotrkowa Trybunalskiego.

Jak co roku część dzieci przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej w Wielki Czwartek. Już wiadomo, że tej uroczystości nie będzie. Na przykład w zgierskiej parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Wielki Czwartek pierwszy raz komunię św. miało przyjąć kilkoro dzieci.
- Ta Pierwsza Komunia Święta została odwołana – mówi ks. Andrzej Blewiński, proboszcz parafii Matki Bożej Dobrej Rady.

Ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy łódzkiej kurii powiedział nam, że jeszcze w tym tygodniu abp Grzegorz Ryś podejmie decyzję w sprawie terminu Pierwszej Komunii Świętej. Wiele wskazuje jednak, że komunie nie odbędą się ani w maju, ani w czerwcu. Mówi się, że mogą zostać przesunięte na wrzesień.

- W naszej parafii każda szkoła ma mieć osobno, w kolejne niedziele, uroczystości komunijne – mówi ks. Andrzej Blewiński. - Czekamy teraz na decyzję księdza arcybiskupa.

Anna, katechetka z wieloletnim stażem nie wyobraża sobie, by komunia św. miały odbyć się w maju czy nawet na początku czerwca, nawet gdyby unormowała się sytuacja związana z pandemią koronawirusa.

- Trzeba dzieci przygotować do komunii, a wszystko zostało zakłócone – dodaje. - Dzieci nie chodzą do szkoły, nie wiadomo kiedy do niej wrócą. Nie wyobrażam sobie komunii w tym roku szkolnym.

Niepokoją się rodzice dzieci, które w tym roku mają pierwszy raz przystąpić do komunii świętej. Kancelarie parafialne odbierają po kilkanaście telefonów dziennie z pytaniami co dalej z komuniami.

- Już ponad rok temu zamówiłam salę na komunie w restauracji – mówi Kamila Kamińska z Łodzi, mama Bartka, - Nie wiem co teraz będzie, na szczęście jeszcze nie wpłaciłam zaliczki. Teraz boję się, że gdy komunia będzie w innym terminie to nie znajdę już wolnej sali. Oby tylko komunie nie zostały przeniesione na następny rok, tak jak olimpiada. Wtedy to mogłabym tylko pomarzyć o znalezienie wolnej sali na rodzinny obiad.

Łódzka restauracja „Złota kaczka” to jedno z miejsc, które jest chętnie wybieranych na komunijne przyjęcie.

- Nie przyjmujemy żadnych innych rezerwacji na przyjęcie komunijne w tym roku, dopóki nie uzyskamy decyzji od dotychczasowych klientów. – zapewnia Małgorzata Strychalska, właścicielka restauracji „Złota Kaczka”. . - Doszły do nas wiadomości, że komunie mogą zostać przeniesione na wrzesień. Już dostaliśmy pytania czy przyjmujemy rezerwacje na ten miesiąc. Odpowiadamy, że muszą się określić nasi klienci. Ci, którzy zrobili rezerwacje na maj mają pierwszeństwo przy wyborze innego terminu.

ZAKAŻENIE WIRUSAMI I BAKTERIAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE? >> Sprawdź w naszym sklepie <<

ARTYKUŁY DLA DZIECI I MAM - POMOCNE PODCZAS WIOSENNYCH INFEKCJI >> Sprawdź w naszym sklepie co może się przydać <<

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki