Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Łódzkiem. Dodatek solidarnościowy dla tych, co stracili pracę z powodu pandemii. Ile wynosi? Jak go otrzymać?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Ci, którzy stracili pracę z powodu pandemii, mogą wnioskować o dodatek solidarnościowy
Ci, którzy stracili pracę z powodu pandemii, mogą wnioskować o dodatek solidarnościowy Grzegorz Gałasiński
Osoby, które straciły pracę z powodu koronawirusa, mogą otrzymać 1,4 tys. zł miesięcznie w ramach tzw. świadczenia solidarnościowego. Weszło ono w życie 21 czerwca, a przez pierwsze dwa dni wnioski złożyło 18,5 tys. Polaków, w tym 755 mieszkańców województwa łódzkiego.

Dodatek solidarnościowy jest przewidziany dla tych, którzy - z powodu covidu - stracili pracę po 15 marca tego roku lub w tym czasie wygasła ich umowa zawarta na czas określony. Pieniądze są wypłacane przez maksymalnie trzy miesiące - do końca sierpnia tego roku.

- Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia tego roku - mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny ZUS województwa łódzkiego. - Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek. Warunkiem otrzymania dodatku jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.
Przez dwa dni do oddziałów w naszym województwie wpłynęło 755 wniosków: 299 do I Oddziału ZUS w Łodzi, 245 wniosków do II Oddziału ZUS w Łodzi, natomiast 211 wniosków do oddziału w Tomaszowie Mazowieckim.

Wsparcie przysługuje także osobom, które nie podlegają ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniom społecznym rolników lub obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, a nawet osobom, które już są zarejestrowane w urzędach pracy jako bezrobotne. Już zarejestrowani w pośredniakach muszą się jednak liczyć z zawieszeniem - na czas pobierania dodatku - wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Wnioski o dodatek solidarnościowy można składać jedynie internetowo, przez Portal Usług Elektronicznych ZUS. Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłacane są składki emerytalna i rentowa, a także składka zdrowotna. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego, ale nie obniżają jego wysokości.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu siedmiu dni. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.zus.pl, łącznie z instrukcją wysłania wniosku przez PUE ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki