Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Pabianicach. Zawrzało w Pabianicach po oświadczeniu wojewody. "Skandaliczne wykorzystywanie zagrożenia do walki politycznej"

Marcin Darda
Marcin Darda
Jakub Szymczuk/Polskapresse
Zamieszanie w Pabianicach. Po apelu władz miasta do gmin i lokalnego biznesu o pomoc w razie konieczności utworzenia w Pabianickim Centrum Medycznym oddziału zakaźnego, wojewoda łódzki oświadczył, że "apele o dodatkowy sprzęt i fundusze są w obecnej sytuacji dużym nadużyciem". Wojewodę skrytykował za to nawet... jego pracownik

Z pabianickiego ratusza w piątek wyszła informacja, że w sytuacji podwyższonej konieczności, a zatem gdy zarażonych wciąż będzie przybywać, PCM zorganizuje oddział zakaźny na 20 łóżek z sugestią, że to decyzja wojewody, o czym poinformowały lokalne portale. W związku z tym, że lecznica ta nie ma rządowego finansowania, pabianicki ratusz zaapelował do gmin z powiatu i lokalnych przedsiębiorców o pomoc w zakupie respiratorów, kardiomonitorów a nawet karetki. Poczyniono nawet wstępne szacunki kosztów utworzenia oddziału na 1,2 mln zł, a prezydent Grzegorz Mackiewicz chętnych do pomocy w finansowaniu prosił o kontakt z zarządem PCM.

Tyle tylko, że w sobotę (14 marca) zareagował wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, i to dość zaskakująco dla władz miasta.

"W związku z rozpowszechnianymi w mediach nieprawdziwymi informacjami o rzekomo wydanej decyzji Wojewody Łódzkiego o zamiarze tworzenia nowych oddziałów zakaźnych w szpitalach w województwie łódzkim, w szczególności powiecie pabianickim, stanowczo dementujemy wszystkie pojawiające się w związku z tym informacje. Apele o dodatkowy sprzęt i fundusze są w obecnej sytuacji dużym nadużyciem. Specjalne finansowanie uruchomione z rezerw premiera otrzymują placówki, które są w tej chwili wyznaczone do walki z epidemią koronawirusa. W naszym województwie kluczową rolę w tej chwili pełni Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego. W związku z wprowadzeniem przez Ministra Zdrowia stanu zagrożenia epidemicznego powstaje tzw. Sieć Jednoimiennych Szpitali Zakaźnych. To 19 szpitali w całej Polsce wyznaczonych do walki z epidemią koronawirusa. W naszym województwie taką placówką jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu. Uważamy za skandaliczne zachowanie niektórych samorządowców, którzy tą wyjątkową sytuację w jakiej znalazł się nasz kraj chcą wykorzystać do tego, by uzupełnić sprzęt w prowadzonych przez siebie podmiotach służby zdrowia." - brzmi oświadczenie wojewody.

Na tym jednak się nie zakończyło. Na ostre oświadczenie wojewody zareagował równie ostrą krytyką pabianicki radny Antoni Hodak (niedawno odszedł z PiS - red.), co ciekawe, pracownik Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, czyli podwładny wojewody Bocheńskiego.

- Wstrząsnęło mną stanowisko Wojewody Łódzkiego, w którym nazywa "skandalem" działania na rzecz pozyskania dodatkowego sprzętu dla naszej placówki, w tak dynamicznej sytuacji nigdy dość zapobiegliwości - oświadczył Hodak - Skandaliczne to jest wykorzystywanie zagrożenia epidemiologicznego do walki politycznej, a tak właśnie odbieram stanowisko wojewody, ponieważ odpowiedzialne i roztropne działania miasta Pabianice są sprowadzane do nadużycia i skandalu. Wciąż trudno mi w to uwierzyć, nie rozumiem jak można prezentować tego typu postawę.

Nieoficjalnie wiadomo, że wojewoda informację o możliwości utworzenia oddziałów zakaźnych w "sytuacji podwyższonej konieczności" posłał do wszystkich szpitali w sieci, acz tylko w Pabianicach - jak usłyszeliśmy - "zrozumiano ją opacznie"

W kraju (stan na godz. 12 15 marca) zarażonych koronawirusem jest już 111 osób, z czego 15 w Łodzi. Trzy osoby - pacjenci z Poznania, Wrocławia i Lublina - zmarły.

od 12 lat
Wideo

Targi Pełnia Zdrowia Katowice / Dziennik Zachodni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki