Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Czy jesteśmy gotowi na epidemię? Wiele osób robi zapasy, maseczki i płyny do dezynfekcji rąk znikają z aptek i sklepów

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Andrzej Szkocki / Polska Press
Koronawirus dotarł do Polski. Już wcześniej ze sklepowych półek i aptek zniknęły płyny do dezynfekcji rąk i maseczki, a wiele osób robi zapasy produktów o długim terminie ważności. Rząd i służby uspokajają: mamy procedury, Polska jest przygotowana na koronawirusa. Przeczy temu jednak choćby relacja pacjentki ze szpitala z Krotoszyna.

Farmaceuci tylko się uśmiechają, gdy po raz kolejny pada pytanie o maseczki ochronne lub płyn do dezynfekcji rąk. Nic nie wskazuje na to, że w najbliższych tygodniach sytuacja się zmieni, ponieważ braki są nawet w hurtowniach. W weekend krakowska firma Mercator Medical nieodpłatnie przekazała 50 tys. masek dla rządowej Agencji Rezerw Materiałowych. „Taka postawa, w dobie zupełnie innych zachowań rynkowych, świadczy o społecznej odpowiedzialności firmy” - podkreśla Ministerstwo Zdrowia.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O WIRUSIE Z WUHAN:

Wiele osób w obawie przed paniką i samym koronawirusem zdecydowało się zrobić zapasy. Ze sklepowych półek znikają produkty z długą datą ważności, jak makarony, ryż czy konserwy.

We Frankfurcie nad Odrą i w Słubicach brakuje niektórych produktów. Półki w sklepach świecą pustkami

Sklepowe półki w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą świecą pus...

Niemiecki Urząd Ochrony Ludności i Pomocy na Wypadek Katastrof opracował listę produktów, które należy zakupić na wypadek epidemii. Zaleca się zakup m.in. owoców w puszkach lub słoikach i orzechów oraz mleka i produktów mlecznych.

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny każdego dnia informują o sytuacji w Polsce - z niedzielnego komunikatu jasno wynika, że dotychczas nie wykryto w naszym kraju zarażenia koronawirusem. Minister zdrowia uspokaja i przekonuje, że Polska jest przygotowana na wirusa. Przeczy temu jednak relacja pacjentki krotoszyńskiego szpitala, u której podejrzewano koronawirusa. Zamieściła ona na Facebooku nagranie, które w niecałą dobę zostało odtworzone aż trzy mln razy.

26-latka prosto ze szpitalnej izolatki krytykuje procedury dotyczące pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Kobieta przekonuje, że szpital - zgodnie z procedurą - chciał skierować ją do jednego ze szpitali zakaźnych, jednak żaden nie chciał jej przyjąć. W sumie na wyniki badań pod kątem koronawirusa czeka aż 88 godz., m.in. ze względu na to, że warszawskie laboratorium, jak twierdzi 26-latka, pracuje tylko do godz. 15.

Koronawirus w Polsce. SARS-Cov-2 na paczce z Chin lub u psa?...

Sprawę wyjaśnia już Ministerstwo Zdrowia. - Jeżeli wyglądało to tak, jak opisuje ta pani, to procedury zostały złamane - ocenił rzecznik resortu.

Media codziennie informują o kolejnych pacjentach z podejrzeniem koronawirusa. W niedzielę władze Kołobrzegu podjęły decyzję o zamknięciu szkoły podstawowej po tym, jak jedna z uczennic trafiła do szpitala z podejrzeniem koronawirusa. Dziecko miało spędzić ferie we Włoszech, gdzie zanotowano już kilkanaście przypadków śmiertelnych.

Specjaliści przypominają, że bardzo ważne jest dokładne i częste mycie rąk ciepłą wodą i mydłem. Należy pamiętać, że wiele bakterii gromadzi się na takich przedmiotach, jak telefony komórkowe czy klawiatury komputerów. WHO zaleca m.in. czyszczenie blatów biurek i stołów.

GIS odradza podróże do Chin, Hongkongu, Iranu, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Tajlandii, Tajwanu, Wietnamu i Włoch.

Koronawirus zatacza coraz szersze kręgi. Sprawdź, dokąd już dotarł, co  o nim wiemy i jak możemy się przed nim ochronić. Gdzie jest koronawirus w Polsce?

Koronawirus z Chin. Co już wiemy o wirusie? Objawy, leczenie...

800 190 590 to numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus stał się też elementem kampanii wyborczej. Ze strony opozycji pojawiły się oskarżenia pod adresem rządu, który, m.in. według Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, miałby ukrywać informacje o zachorowaniach na korona-wirusa. „To absurd” - przekonują służby. Rząd zapowiedział, że codziennie będzie odbywała się konferencja prasowa dotycząca groźnego wirusa.

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki