Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Tomaszowie Lubelskim. Aż 36 zakażeń w ośrodku dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Google Street View
Zakażenie koronawirusem wykryto do tej pory u 36 nauczycieli i pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelski. Trwa oczekiwanie na wyniki 83 uczniów. Mają być znane w piątek popołudniu. Testowani są również uczniowie z 10 klas tomaszowskiego „mechanika".

AKTUALIZACJA:
Poznaliśmy wyniki testów na koronawirusa wykonanych uczniom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelski.

***

- W ramach badań przesiewowych pobrano 68 próbek od personelu ośrodka czyli nauczycieli i pracowników administracyjnych. Okazało się, że 36 osób ma potwierdzone zakażenie. Kolejnych dziewięć wyników jest jeszcze wątpliwych i nie ma rozstrzygnięcia. To oznacza, że połowa pracowników jest zakażona. Większość tych osób nie ma objawów i nie wymaga hospitalizacji - poinformował Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

W związku z tym pobrano również 83 próbek od wychowanków. Wynik ma być znany dzisiaj popołudniu.

Wyjaśnijmy, że większość uczniów tej placówki to osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Część z wychowanków dojeżdża codziennie do ośrodka na zajęcia, a ok. 56 osób mieszka na stałe w internacie. Rodzice zostali poinformowani o sytuacji. Wychowankowie dojeżdżający, już dzisiaj nie zjawili się w szkole.

- Gdy będą znane wyniki, to zapadną dalsze decyzje. Większość rodziców zadeklarowała, że zabierze dzieci z ośrodka, ale jest grupa około 10 uczniów, którzy muszą pozostać w internacie. Te 10 osób będzie podzielone na dwie grupy: z wynikiem dodatnim i z wynikiem ujemnym. Internat ma cztery kondygnacje, więc zostaną wydzielone strefy. Kuratorium ma pomóc dyrektorowi w znalezieniu kadry i zapewnieniu opieki dla tej około dziesiątki wychowanków na miejscu - wyjaśnia wojewoda.

Jednocześnie zaznacza, że tej informacji o 36 zakażeniach z Tomaszowa Lubelskiego nie znajdziemy jeszcze w piątkowych statystykach, znajdą się one w sobotnim raporcie. W jaki sposób mogło dojść do zakażeń w ośrodku szkolno-wychowawczym? Trwa dochodzenie epidemiologiczne. W tej chwili trudno na to pytanie odpowiedzieć. Jednak na terenie Tomaszowa jest już jedna szkoła podstawowa, która działa w trybie mieszanym ze względu na koronawirusa. Dlatego sprawdzane są również ścieżki w kierunku tomaszowskiego szpitala ze względu na powiązania pracowników. Przy takiej skali zakażeń, będzie bardzo trudno ustalić źródło zakażenia - przypuszcza Lech Sprawka.

Dodajmy, że piątek zostało ogłoszony dniem wolnym od zajęć dla uczniów Zespołu Techniczno-Motoryzacyjnych w Tomaszowie Lubelskim, w ramach tzw. dni dyrektorskich. - Podjąłem taką decyzję ze względu na zakażenie jednej z naszych nauczycielek, która również miała godziny w ośrodku szkolno-wychowawczym. W kierunku koronawirusa testowani są uczniowie dziesięciu klas z naszej szkoły, w których uczyła nauczycielka. Wyniki może będą w sobotę lub niedzielę. Od nich zależy, jakie decyzje będą dalej podejmowane - wyjaśnia Janusz Joniec, dyrektor "mechanika".

Wojewoda zaznacza, że skala zakażeń w Tomaszowie i okolic może okazać się znacznie większa, ze względu na to, że personel wraca po pracy do swoich domów. - Boimy się, żeby nie doszło do zablokowania szpitali poprzez nadmierną liczbę pacjentów - dodaje wojewoda.

W czwartek wieczorem w starostwie tomaszowskim odbyło się spotkanie zespołu zarządzania kryzysowego. Zapadła decyzja o utworzeniu izolatorium w Tomaszowie Lubelskim. - Dzisiaj te pokoje zostały wyposażone w niezbędne łóżka itd. To jest kilkanaście miejsc. Będą tam kierowane osoby, które nie wymagają hospitalizacji, ale nie mogą być objęci izolacją domową - mówi Lech Sprawka.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tomaszowie Lubelskim działa od prawie 50 lat. Obejmuje opieką dzieci i młodzież posiadającą orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. W Ośrodku przebywają wychowankowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym oraz z autyzmem, w tym z Zespołem Aspergera. Uczniowie mają możliwość nauki do 24 roku życia. W zależności od wieku i stopnia rozwoju, dzieci i młodzież kształcą się w następujących szkołach: 8 - letniej Szkole Podstawowej Specjalnej z oddziałami Gimnazjum Specjalnego, Branżowej Szkole I stopnia Specjalnej z oddziałami Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej, Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki