MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Zmiany w urzędach. Sprawdź, jakie sprawy możesz teraz załatwić 23.04.2020

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Od środy będzie można załatwić część urzędowych spraw, które przez ostatnie tygodnie uniemożliwiała epidemia koronawirusa. 22 kwietnia wchodzą w życie przepisy regulujące pracę urzędów, zarówno administracji publicznej jak i samorządowych. Łodzianie będą mogli wreszcie odebrać dowody osobiste czy prawa jazdy.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Od środy będzie można załatwić część urzędowych spraw, które przez ostatnie tygodnie uniemożliwiała epidemia koronawirusa. 22 kwietnia wchodzą w życie przepisy regulujące pracę urzędów, zarówno administracji publicznej jak i samorządowych. Łodzianie będą mogli wreszcie odebrać dowody osobiste czy prawa jazdy.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Grzegorz Gałasiński
Od środy będzie można załatwić część urzędowych spraw, które przez ostatnie tygodnie uniemożliwiała epidemia koronawirusa. 22 kwietnia wchodzą w życie przepisy regulujące pracę urzędów, zarówno administracji publicznej jak i samorządowych. Łodzianie będą mogli wreszcie odebrać dowody osobiste czy prawa jazdy.

Ma to związek z rozporządzeniem rady Ministrów, które zostało wydane w ostatnią niedzielę 19 kwietnia. Dotyczy ono ograniczeń, zakazów i nakazów związanych z epidemią koronawirusa. Część przepisów dotyczy pracy urzędów, a niektóre z nich wprowadzają nowości.

Do tej pory zmiany w działaniu poszczególnych urzędów były wprowadzane przez np. prezydentów czy burmistrzów lub starostów. W wielu instytucjach wprowadzono obsługę zdalną, w tym możliwość składania wniosków przez internet. Przed niektórymi urzędami pojawiły się skrzynki, do których można było wrzucić dokumenty dotyczące własnej sprawy urzędowej.

Duże zmiany zostały wprowadzone w Łodzi i to już od 16 marca. Wówczas została wyłączona bezpośrednia obsługa mieszkańców w oddziałach magistratu. Łodzianie stracili możliwość wymiany i odbioru dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego. Przekonała się o tym pani Edyta, która pracuje w dużej korporacji i nie zdążyła odebrać dowodu osobistego. Okazało się, że nie będzie mogła tego zrobić dopóki urząd nie zostanie otwarty, gdyż przepisy umożliwiają jedynie osobisty odbiór takich dokumentów, nie można ich wysłać.

- Nowe rozporządzenie określa zadania, które są niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom - mówi Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi. - Wiele z nich i tak było przez nas wykonywanych w ostatnich tygodniach, część w innej - zdalnej formie. Tak są przyjmowane np. zgłoszenia do urzędu pracy. Od 22 kwietnia zaczniemy natomiast wydawać dowody osobiste, prawa jazdy i dowody rejestracyjne, czego nie robiliśmy od połowy marca.

Nie znaczy to jednak, że łodzianie mają się tłoczyć przed urzędami w kolejkach, jakie od kilku tygodni można zaobserwować przed sklepami. Urzędnicy bowiem są zobligowani nie tylko do realizowania pewnych zadań, ale i zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. W Łodzi urzędnicy będą dzwonić do osób, które mają do odbioru dokumenty i zapraszać je na konkretny dzień oraz godzinę. Ci, którzy nie doczekają się telefonu lub chcą wybrać się do urzędu z nową sprawą, powinni najpierw zadzwonić i umówić się na dany dzień i godzinę. Powitają ich urzędnicy wyposażeni w maski ochronne lub przyłbice.

Od kilku tygodni łodzianie nie mogli wyznaczać daty ślubu, mieli też bardzo ograniczony kontakt z pracownikami USC. Od środy znów będzie można wybrać dzień na powiedzenie "tak", a także umówić się na wizytę w urzędzie.

Na wytyczne z Ministerstwa Finansów czekają pracownicy Izby Administracji Skarbowej z Łodzi oraz urzędów skarbowych z naszego województwa. Mają być przekazane we wtorek. Podobne decyzje mają być podjęte przez łódzkie oddziały ZUS-u, po konsultacji z centralą. Zarówno w urzędach skarbowych jak i oddziałach i delegaturach ZUS obsługa odbywa się zdalnie.

W mniejszych miejscowościach naszego regionu rozporządzenie nie odegra tak dużej roli, gdyż zmiany w funkcjonowaniu instytucji były skromniejsze.

Nic się nie zmienia na przykład w wieluńskim starostwie.

- Wszystkie czynności wskazane w rozporządzeniu były u nas wykonywane, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa ograniczające bezpośredni kontakt - mówi Krzysztof Dziuba, wicestarosta wieluński. - Przed wizytą w urzędzie najlepiej zadzwonić i uzgodnić formę przekazania czy odbioru dokumentów. Wszystkie nr telefonów dostępne są stronie internetowej.

Podobnie działał urząd miejski w Wieluniu, choć kierownik biura burmistrza był zaskoczony informacją o uruchomieniu niezbędnej obsługi dla obywateli.

Łęczyckie urzędy wykonują swoją pracę tak jak dawniej. Nie mają jedynie bezpośredniego kontaktu z interesantami. Pracownicy starostwa udzielają informacji telefonicznie. Wnioski i podania można składać mailowo, pocztą oraz pozostawiać je w urnie przy wejściu głównym do starostwa.

Przed magistratem w Łęczycy stanęła skrzynka na wnioski i dokumenty. Sprawy także można załatwiać mailowo bądź telefonicznie. Świadczenia 500 plus wypłacane są w kasie urzędu, do którego wejść mogą maksymalnie trzy osoby. Wydawane są dowody osobiste.

W skierniewickim urzędzie miasta bezpośrednie przyjęcia interesantów przywrócono od poniedziałku.

- Wszystkie sprawy, takie jak odebranie dowodu osobistego czy zarejestrowanie samochodu załatwiane są w miarę normalnie, ale lepiej najpierw umówić się telefonicznie – mówi Krzysztof Jażdżyk, prezydent Skierniewic.

Nadal obowiązuje ograniczenie osób jednocześnie przebywających w urzędzie. Wystarczy zadzwonić do drzwi, a wyznaczona osoba poinformuje, czy w danej chwili może wejść i w konkretnym wydziale załatwić sprawę.

W magistracie w Rawie od środy zmieni się niewiele.

– Do tej pory część naszych urzędników pracowała rotacyjnie zdalnie, zmieniając się co tydzień, zgodnie z przepisami. – podkreśla Jolanta Wróblewska, sekretarz miasta. – W Urzędzie Stanu Cywilnego pracują dwie panie, więc wymieniały się co tydzień, przyjmując petentów w uzasadnionych przypadkach.. Podobnie w wydziale ewidencji ludności, gdzie pracują cztery osoby i zmieniają się co tydzień.

Dla odwiedzających rawski urząd są przygotowane maseczki, rękawiczki oraz płyn dezynfekujący.

wsp. bed, wk, jk, ms

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki