Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: Żołnierze obrony terytorialnej razem z policjantami sprawdzają osoby przebywające na kwarantannie

Stanisław Sowa
Stanisław Sowa
Źródło: 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej
Od kilku dni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w województwie łódzkim wspierają policjantów, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Wcześniej terytorialsi włączyli się w akcję pomocy osobom starszym i dostarczanie żywności i lekarstw oraz wsparcie szpitali.

W miastach i powiatach na terenie województwa łódzkiego wspólne patrole żołnierzy obrony terytorialnej i policji zostały podjęte już w sobotę 21 marca. W patrolach uczestniczy minimum jeden policjant i żołnierz. Posiadają oni listę osób i adresów, pod które muszą się udać, aby nawiązać kontakt z odizolowaną osobą. W miarę posiadanych możliwości do zadań wsparcia Policji kierowani są żołnierze posiadający przeszkolenie medyczne i wyposażeni w plecaki medyczne.

— Podczas patrolu policjant dzwoni do osoby przebywającej w kwarantannie, pyta o stan zdrowia, o doraźne potrzeby — mówi kpt. Wojciech Ścieszko z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

We wtorek 24 marca terytorialsi rozstawili namiot przed szpitalem im. WAM w Łodzi, w którym będzie się mieścić polowa izba przyjęć. To już szósty szpital w regionie, przy którym WOT stawia takie namioty.

9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej już wcześniej włączyła się do ogólnopolskiej akcji pomocy, którą opatrzono hasłem Odporna Wiosna. Terytorialsi w regionie łódzkim dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, seniorów i przebywających w kwarantannie. Łódzka brygada do tej pory objęła opieką kilkadziesiąt takich osób. Wsparcie polega na codziennym kontakcie telefonicznym oraz odpowiedzi na podstawowe potrzeby, jak np. zrobienie zakupów. Na terenie województwa łódzkiego i poza nim zaangażowanych jest ponad 150 żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Terytorialnej (w całej Polsce ponad 2500).

Kolejną grupą osób wspieranych przez łódzkich terytorialsów są podopieczni ośrodków pomocy społecznej oraz Caritas archidiecezji łódzkiej. Na szczeblu brygady powołano koordynatorów ds. wsparcia dystrybucji. Lista koordynatorów została przekazana przez Dowództwo WOT do blisko 2,5 tys. ośrodków pomocy społecznej w całym kraju.
Wsparcie żołnierzy WOT w tym zakresie polega m.in. na zapewnieniu transportu paczek z banków żywności do potrzebujących. Każda osoba, która potrzebuje takiego wsparcia powinna skontaktować się z właściwym ośrodkiem pomocy społecznej. Stamtąd informacja trafi do koordynatora wojewódzkiego w brygadzie OT, który zleca wykonanie zadania. W tym przypadku nie ma możliwości dodatkowych zakupów. Żołnierze WOT dostarczają tylko produkty przekazane z magazynów żywności.
W celu koordynacji całego procesu z 9ŁBOT do powiatów i gmin zostali wyznaczeni oficerowie łącznikowi.

Uwaga na oszustów

Tzw. zespoły zadaniowe WOT wyposażone są w maseczki, rękawiczki jednorazowe oraz środki dezynfekcji. Każdy zespół jest umundurowany a elementem wyróżniającym jest oliwkowy beret. WOT uprzedza, że żołnierze nie wchodzą do domów i mieszkań. W razie wątpliwości i obaw przed oszustami osoby zaopatrywane powinny skontaktować się z najbliższym ośrodkiem pomocy społecznej, gdzie będą mogły potwierdzić taką wizytę. O tym, że obawy o oszustwa nie są bezpodstawne świadczy przykład z Zabrza. Oszust zadzwonił do starszej osoby prosząc o pieniądze, za które rzekomo miał zrobić zakupy. Na szczęście przebywająca w domu kobieta zorientowała się, że to może być próba oszustwa i skontaktowała się z koordynatorem ds. wsparcia w brygadzie OT, który się nią opiekuje.
- Wszyscy kombatanci, którzy są pod moją opieką wiedzą, że tylko ja mogę kontaktować się z nimi w sprawach związanych z zakupami i dostarczeniem żywności - mówi Małgorzata Glińska, koordynator w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej będący w bezpośrednim kontakcie telefonicznym z kombatantami.

WOT informuje, że żaden jej żołnierz nie może brać pieniędzy od osób, które nie są w systemie pomocowym i nie są pod opieką brygad OT. Jak rozpoznać żołnierza obrony terytorialnej? Na lewym ramieniu oznaka „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”; oliwkowy beret; mundur żołnierza Wojska Polskiego. Tożsamość żołnierzy WOT można również potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza. W przypadku podejrzeń prób wyłudzenia należy powiadomić policję oraz koordynatora z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wszyscy seniorzy, do których terytorialsi dostarczają żywność, zakupy czy leki, otrzymają ulotki, w których znajdzie się informacja o tym, że osoby, które nie zgłosiły się wcześniej do systemu pomocowego WOT, nie powinny przekazywać pieniędzy i wpuszczać do domu osób podających się za żołnierza. Ulotki takie zostaną również zamieszczone na tablicach informacyjnych w blokach, skrzynkach pocztowych i w innych miejscach.

Infolinia dla potrzebujących

Od blisko tygodnia w WOT funkcjonuje punkt bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego. Pod numerem telefonu 800-100-102 każda osoba samotna, starsza, czy źle znosząca izolację lub odczuwająca stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa – może otrzymać fachową pomoc psychologiczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki