Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi, że w marcu zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych w naszym województwie zgłosiła jedna firma, która zmniejsza liczbę pracowników w czterech powiatach. Chodzi o bank PKO BP S.A. W samej Łodzi do zwolnień zgłoszono 8 pracowników tego banku, w powiecie łódzkim wschodnim dwie osoby, natomiast w powiatach łaskim i zduńskowolskim po jednej. To część ogólnopolskiej akcji, do końca czerwca pracę ma stracić ok. 1100 pracowników tego banku, czyli ok. 8 proc. załogi, zaś ok. 1250 osób (9 proc.) ma mieć zmienione warunki pracy.
- Proces zwolnień grupowych jest pochodną długofalowych zmian w sektorze bankowym, przyspieszonych przez pandemię Covid-19 - można przeczytać w komunikacie banku. - Jest on też elementem reorganizacji sieci placówek i struktur banku, mających na celu lepiej dostosować bank do aktualnej sytuacji rynkowej i preferencji klientów.
Zgłoszeni wcześniej, zwolnieni w marcu
W marcu trwały także zwolnienia osób, które do urzędów pracy zostały zgłoszone wcześniej. Chodzi m.in. o 51 pracowników Ferax Sp. z o.o., czyli właściciela marki Gatta. Firma, która popadła w tarapaty przez pandemię. Firma, która zatrudnia ok. 2 tys. osób, jest w trakcie restrukturyzacji. W lutym poinformowała o zamiarze zwolnienia stu osób. W spółce toczy się postępowanie sanacyjne
W marcu pracę straciło także kolejnych 15 pracowników firmy ABB Industrial Solutions z Łodzi, która jest w likwidacji oraz pięciu pracowników Tesco. Brytyjska sieć marketów została przejęta przez duńską firmę Salling Group, do której należy marka Netto, ale z umowy zostały wyłączone dwa łódzkie hipermarkety: przy ul. Widzewskiej oraz przy ul. Pojezierskiej. Na Widzewie powstaną mieszkania i lokale usługowe, zaś na Bałutach działać będzie market budowlany Leroy Merlin.
Przed rokiem było gorzej
W pierwszym miesiącu pandemii, czyli w marcu ubiegłego roku do zwolnień grupowych w województwie łódzkim zgłoszono aż 290 osób. Jeszcze gorzej było w pierwszym koronawirusowym kwietniu, wówczas pracodawcy z naszego regionu poinformowali o zamiarze zwolnienia 528 osób.
Zdaniem prof. Piotra Krajewskiego z Katedry Makroekonomii Uniwersytetu Łódzkiego, mniejsza skala zwolnień grupowych w marcu tego roku nie oznacza poprawy na rynku pracy czy w gospodarce ogółem.
- Ci, którzy mieli zamiar przeprowadzać zwolnienia grupowe, już to zrobili - mówi prof. Krajewski. - natomiast ci, którzy jakoś sobie poradzili w pierwszym roku pandemii, teraz stosują strategię na przetrzymanie. W perspektywie mają bowiem to, że do wakacji poprawi się znacznie sytuacja epidemiczna, a wówczas gospodarka zacznie się rozpędzać.
Co nas czeka?
Prof. Krajewski prognozuje, że PKB będzie rosło, nawet w tempie 4-5 proc. pod koniec tego roku. W przyszłym roku natomiast ten wzrost może być jeszcze wyższy.
Jest to jednak słabe pocieszenie dla właścicieli części firm, chociażby z sektora gastronomii, fitness, które mogą nie dotrwać do czasu złagodzenia restrykcji, pełnego otwarcia gospodarki i jej odbicia. O tym, jak duża będzie to skala, będzie się można przekonać za kilka miesięcy.
Co czeka rynek pracy?
Perspektywom rynku pracy w nadchodzącym kwartale przyjrzeli się specjaliści z firmy Manpower, która jest zarazem agencją zatrudnienia. Z ich badania wynika, że polscy pracodawcy deklarują optymistyczne perspektywy dla osób poszukujących pracy
w najbliższych trzech miesiącach. W tym czasie 10 proc. pracodawców biorących udział w badaniu przewiduje zwiększenie zatrudnienia, natomiast 3 proc. prognozuje zmniejszenie liczby etatów. Zdecydowana większość - 83 proc. firm deklaruje brak zmian personalnych w tym okresie.
Wzrost zatrudnienia w drugim kwartale przewidywany jest w pięciu z sześciu regionów. Najwyższy wynik - wzrost o 10 proc. prognozowany jest na Południowym-Zachodzie. Na Wschodzie plany personalne są stosunkowo optymistyczne i wskaźnik
wynosi 9 proc. W regionach Północno-Zachodnim i Północnym prognoza wynosi odpowiednio 6 i 5 proc. Z kolei wynik dla Polski Centralnej znalazł się na poziomie 2 procent, natomiast na Południu ten wskaźnik wyniesie 0 proc., czyli w najbliższych miesiącach nic się nie zmieni.
Policja dociska śrubę łódzkiej gastronomii. Lawina kontroli w lokalach działających stacjonarnie
Wiosenna ofensywa foodtrucków w Łodzi. Zapowiadane są trzy duże imprezy
UWAGA! Zalecenia lekarzy przed szczepieniem przeciw COVID! Czego nie wolno robić przed szczepieniem przeciw koronawirusowi?
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?