Kościół katolicki w liczbach. Kościelne statystyki nie uwzględniły liczenia wiernych. Ilu jest księży i ile udzielono ślubów?

Anna Gronczewska
Zaprezentowano rocznik statystyczny Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego za 2020 rok. Po raz pierwszy w historii nie podano danych dotyczących dominicantes i comunicantes, a więc tego ilu Polaków chodzi w niedziele do kościoła i przyjmuje komunię świętą. Ze względu na pandemię w ubiegłym roku nie liczono wiernych.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
Zaprezentowano rocznik statystyczny Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego za 2020 rok. Po raz pierwszy w historii nie podano danych dotyczących dominicantes i comunicantes, a więc tego ilu Polaków chodzi w niedziele do kościoła i przyjmuje komunię świętą. Ze względu na pandemię w ubiegłym roku nie liczono wiernych.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>archiwum Dziennika Łódzkiego/archidiecezja łódzka
Udostępnij:
Po raz pierwszy w historii nie podano danych dotyczących dominicantes i comunicantes, a więc tego ilu Polaków chodzi w niedziele do kościoła i przyjmuje komunię świętą. Zaprezentowano rocznik statystyczny Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego za 2020 rok. Ze względu na pandemię w ubiegłym roku nie liczono wiernych.

STATYSTYKI KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO W POLSCE

Z zebranych danych wynika, że w 2020 roku w Polsce było 10 361 parafii katolickich. W archidiecezji łódzkiej parafii jest 216.

- Oznacza to, że liczba parafii utrzymuje się praktycznie na stałym poziomie – wyjaśniał ks.dr Wojciech Sadłoń SAC, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego na konferencji prasowej, na której zaprezentowano najnowsze wyniki badań. - Największa liczba parafii znajdowała się na terenie diecezji tarnowskiej, krakowskiej i poznańskiej.

W 2020 roku do diecezji inkardynowanych było 24 208 księży, czyli o 2 procent mniej niż w roku poprzednim. Najwięcej księży było w diecezji tarnowskiej (1 535), krakowskiej (1 159) oraz katowickiej (1 030). Najmniejszymi diecezjami pod względem liczby księży (nie wliczając Ordynariatu Polowego WP) były: drohiczyńska (257), elbląska (273) i ełcka (313). W archidiecezji łódzkiej jest ich około 500. W diecezjalnych seminariach studiowało 1,6 tysiąca alumnów. Najwięcej  diecezji warszawskiej -124, tarnowskiej -118 oraz poznańskiej – 84. W Wyższym Seminarium Duchownym archidiecezji łódzkiej jest ich 42. Według danych Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich w 2020 roku działały 2 071 domy zgromadzeń, które gromadziły 16,8 tys. sióstr zakonnych. Oznacza to spadek liczby sióstr o 2,5 procenta. Najliczniejszymi zakonami żeńskimi w Polsce są: Służebniczki NMP Starowiejskie, elżbietanki oraz szarytki. Blisko 1,9 tys. sióstr pracowało poza granicami kraju.

W ubiegłym roku liczba zakonników oraz członków stowarzyszeń życia apostolskiego wynosiła łącznie 11 tysiąca. 80 procent z nich ma święcenia kapłańskiej. Liczba zakonników zmniejszyła się o 1,4 procenta. Najliczniejszymi męskimi zgromadzeniami w 2020 roku byli franciszkanie, salezjanie oraz pallotyni.

W 2020 roku sakrament chrztu został udzielony 312,1 tys. osób, czyli o 16,3 procenta mniej niż w 2019 roku. Do bierzmowania przystąpiło 252,3 tys. osób, czyli o 34 procent mniej. Udzielono 91,5 tysięcy ślubów katolickich. O 26,8 procent mniej. Mniej w porównaniu z rokiem 2019 roku. Wzrosła liczba dzieci przystępujących do pierwszej Komunii Świętej. Było ich 298 tysięcy, czyli o 49 tysięcy więcej.

- Epidemia Covid-19 ograniczyła działalność duszpasterską i skalę sprawowania sakramentów – zauważył ks. Wojciech Sadloń. - Epidemia wyzwoliła również proces adaptacji oraz zmiany form duszpasterstwa, w tym nawet sprawowanych sakramentów.

Z danych zawartych w roczniku statystycznym ISKK wynika również, że w roku szkolnym 2020/21 na lekcje religii we wszystkich typach placówek edukacyjnych uczęszczało 85,7 procenta uczniów. Najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii w szkole odnotowano w diecezjach: tarnowskiej (97,8 procenta), przemyskiej (97,5 procenta) i rzeszowskiej (97,1 procenta), zaś najniższy w diecezji wrocławskiej (65,7 procenta), poznańskiej (69 procent) i warszawskiej (69,5 procenta).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie