Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół parafii w Mileszkach powstaje... pod Tatrami. Kościół zbudowany przez górali wkrótce będzie przywieziony do Łodzi

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Trwa budowa kościoła w Mileszkach. Gotowe są fundamenty i część ścian. Ale większość kościółka powstaje na... Podhalu. Do Łodzi będzie przywieziona w częściach.CZYTAJ DALEJ >>>>.
Trwa budowa kościoła w Mileszkach. Gotowe są fundamenty i część ścian. Ale większość kościółka powstaje na... Podhalu. Do Łodzi będzie przywieziona w częściach.CZYTAJ DALEJ >>>>. RW-Projekt
Trwa budowa kościoła w Mileszkach. Gotowe są fundamenty i część ścian. Ale większość kościółka powstaje na... Podhalu. Do Łodzi będzie przywieziona w częściach.

Kościół dla łódzkich Mileszek już powstaje, ale... na Podhalu

Nowy kościół w Mileszkach ma już część ścian. Jednak konstrukcja powstaje na placu budowlanym na Podhalu. Jak wyjaśnia Wojciech Różak, właściciel stawiającej kościół firmy RW Projekt z Małopolski, jest to normalna procedura.

- U siebie mamy plac, sprzęt budowlany, ludzi - wylicza przedsiębiorca. Jak podkreśla w Mileszkach nie byłoby miejsca na poruszanie się ciężkim sprzętem, ani też na składowanie odpadów powstałych w wyniku budowy kościółka.

Tym sposobem pod Tatrami powstaje drewniana konstrukcja łódzkiego kościoła. W drewnianych balach wycinane są zręby i układane są ściany. Potem bale zostaną ponumerowane, rozłożone, wysłane do Łodzi i ponownie złożone. Pierwsza partia bali- do wysokości okien ma dotrzeć do Mileszek jeszcze w lipcu. Druga część konstrukcji dojedzie jesienią.

W tym samym czasie w Mileszkach przygotowano fundamenty pod nowy kościół oraz schody prowadzące do głównego wejścia. Jest więc gotowe miejsce na przywożone z Podhala belki.

- Jeśli nie będzie kłopotów z pogodą przed zimą będziemy mieć gotową konstrukcję dachu i zabezpieczymy ją folią - mówi Wojciech Różak.

Na wiosnę zostałoby dokończenie wieżyczki, pokrycie dachu docelowym gontem, a także wykończenie otoczenia, m.in. budowa kamiennej opaski wokół ścian i ścieżek.

Nowy kościół w Mileszkach ma być możliwie wierną rekonstrukcją XVIII-wiecznego budynku. Jednak zamiast oryginalnego modrzewia zdecydowano się na bale jodłowe. Powodem jest większa dostępność tego drewna w dobrej jakości. Drewniane ściany mają być sztucznie postarzone techniką stosowaną już m.in. na Stacji Radegast, by kościółek sprawiał wrażenie starego.

Projekt budynku przygotował łódzki architekt i były wojewódzki konserwator zabytków Wojciech Szygendowski. W konstrukcji mają być wykorzystane niespalone elementy starej budowli. Początkowo brane były pod uwagę różne opcje, w tym budowy zupełnie nowego, murowanego kościoła. Zwyciężyła jednak koncepcja odbudowy.

Modrzewiowy kościół św. Doroty i św. Jana Chrzciciela w Mileszkach był jednym z najstarszych zabytków w Łodzi. Postawiony został w 1766 roku jako trzeci z kolei kościółek w tym miejscu. Jednak kilka lat temu uległ zniszczeniu.

Dramatyczny pożar wybuchł nad ranem 31 sierpnia 2015 r. Powodem było zwarcie instalacji elektrycznej. W trakcie pożaru kościół uległ niemal całkowitemu zniszczeniu, spłonęło też zabytkowe wyposażenie. Przygotowania do odbudowy trwały aż do wiosny tego roku. Przeprowadzono badania architektoniczne pozostałości oraz prace archeologiczne, które wykryły pod kościołem 50 jam grobowych, a w nich trumnę z 1807 r. oraz monetę z połowy wieku XVII.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki