Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół Przemienienia Pańskiego na Chojnach zostanie zabytkiem?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego przy ulicy Rzgowskiej wystąpił z wnioskiem, żeby jego kościół wpisano do rejestru zabytków. Są na to duże szanse, ponieważ obiekt ma ciekawą historię

Kościół parafialny przy skrzyżowaniu ulic Rzgowskiej i Paderewskiego, znany łodzianom jako „biały kościół”, ma mocne atuty, by zostać zabytkiem. Autorem przebudowy świątyni był mistrz modernizmu Wiesław Lisowski, jeden z dwóch największych architektów Łodzi międzywojennej (drugi to Józef Kaban-Korski).

Dzięki wpisaniu świątyni do rejestru, parafia chce podnieść rangę kościoła. Ale nie tylko. Planowane są poważne remonty obiektu. Najpierw ma być przeprowadzona renowacja prezbiterium, a później remont kapitalny elewacji.

Prace mają rozpocząć się jesienią tego roku lub wiosną przyszłego. Dzięki wpisowi do rejestru zabytków będzie można liczyć na dofinansowanie prac z miejskiego budżetu. Ponadto prace byłyby prowadzone pod szczególnym nadzorem konserwatorskim. A to świątyni, w której można się dopatrzyć akcentów modernistycznych i neogotyckich, wyjdzie tylko na dobre.

Czytaj:Tajemnica kościoła świętej Anny w Łodzi

Wniosek o wpis trafił właśnie do służb konserwatorskich Na razie jest za wcześniej, aby przesądzać jak zostanie rozpatrzony.

- Już na pierwszy rzut oka widać, że kościół to bardzo ciekawy obiekt pod kątem architektonicznym, mający stylowe wnętrza i interesujące polichromie - zaznacza Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi.

- Uwagę zwracają trzy interesujące i intrygujące fazy związane z przebudową kościoła, które mają sporą wartość historyczną - twierdzi Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Czytaj też:Najbardziej oblegane parafie w diecezji łódzkiej [LISTA]

Służby konserwatorskie dokładnie zbadają dzieje świątyni oraz jej wartości architektoniczne. Następnie podejmą decyzję dotyczącą wpisu do rejestru. Historia świątyni na Chojnach sięga lat 1905-1906, kiedy powstała tam kaplica, która początkowo należała do rozległej parafii św. Wojciecha. Podczas I wojny światowej ksiądz biskup Stanisław Zdzitowiecki utworzył tam parafię. Wtedy wierni mogli zacząć myśleć o budowie kościoła. Ich marzenia zostały zrealizowane w latach 1923-1925, kiedy do małej kaplicy dobudowano korpus z trzema nawami.

W latach 1935-1940 świątynię poddano gruntownej przebudowie według projektu Wiesława Lisowskiego. Ten znakomity architekt mieszkał w domu przy ulicy Wierzbowej, który sam zbudował. Był projektantem wielu szkół, m.in. budynku Gimnazjum im. Adama Mickiewicza przy ulicy Sterlinga, niedaleko Teatru Wielkiego.

Inne jego dzieła, które dobrze znane są łodzianom, to gmach YMCA przy ulicy Moniuszki, Łódzki Dom Kultury przy ulicy Traugutta oraz osiedle oficerskie przy ulicy Kopcińskiego.

Pod kierunkiem Lisowskiego przedłużono korpus kościoła Przemienienia Pańskiego oraz wzniesiono fasadę z niską wieżą w stylu gotyku skandynawskiego. Z tego okresu zachowała się kolorowa widokówka, na której możemy podziwiać niezwykłą elewację z pionowymi podziałami do złudzenia przypominającymi ogromne „żylety”.

Trzecia i ostatnia przebudowa miała miejsce w latach pięćdziesiątych XX wieku. Wtedy od frontu dobudowano masywną wieżę zwieńczoną krzyżem. W tej formie kościół przetrwał do dzisiaj. Jedyną poważną zmianą była budowa nowej dzwonnicy w 1991 roku, na której zawisły trzy dzwony.

Czytaj:W zabytkowej willi Hasenklevera przy Pabianickiej powstanie hotel [ZDJĘCIA]

W prezbiterium mamy ołtarz Najświętszego Sakramentu wykonany ze szlachetnego kamienia. W oknach są wielobarwne witraże a na sklepieniu nawy głównej znajduje się malowidło przedstawiające scenę Przemienienia Pana Jezusa.

Po bokach przed prezbiterium stoją drewniane ołtarze Świętego Antoniego i Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa. Prawą nawę boczną zdobi neogotycki ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej. Natomiast w kaplicy po lewej stronie świątyni jest ołtarz Matki Bożej Berdyczowskiej (Śnieżnej). Uroczystości odpustowe parafia obchodzi 6 sierpnia.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia (22-28 lutego 2016 r.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki