Kościół Przemienienia Pańskiego na Chojnach zostanie...

  Kościół Przemienienia Pańskiego na Chojnach zostanie zabytkiem?

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  W latach 50. XX wieku świątynia, po trzeciej i ostatniej przebudowie, wzbogaciła się o wieżę
  1/3
  przejdź do galerii

  W latach 50. XX wieku świątynia, po trzeciej i ostatniej przebudowie, wzbogaciła się o wieżę ©Krzysztof Szymczak

  Proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego przy ulicy Rzgowskiej wystąpił z wnioskiem, żeby jego kościół wpisano do rejestru zabytków. Są na to duże szanse, ponieważ obiekt ma ciekawą historię
  Kościół parafialny przy skrzyżowaniu ulic Rzgowskiej i Paderewskiego, znany łodzianom jako „biały kościół”, ma mocne atuty, by zostać zabytkiem. Autorem przebudowy świątyni był mistrz modernizmu Wiesław Lisowski, jeden z dwóch największych architektów Łodzi międzywojennej (drugi to Józef Kaban-Korski).

  Dzięki wpisaniu świątyni do rejestru, parafia chce podnieść rangę kościoła. Ale nie tylko. Planowane są poważne remonty obiektu. Najpierw ma być przeprowadzona renowacja prezbiterium, a później remont kapitalny elewacji.

  Prace mają rozpocząć się jesienią tego roku lub wiosną przyszłego. Dzięki wpisowi do rejestru zabytków będzie można liczyć na dofinansowanie prac z miejskiego budżetu. Ponadto prace byłyby prowadzone pod szczególnym nadzorem konserwatorskim. A to świątyni, w której można się dopatrzyć akcentów modernistycznych i neogotyckich, wyjdzie tylko na dobre.

  Czytaj:Tajemnica kościoła świętej Anny w Łodzi

  Wniosek o wpis trafił właśnie do służb konserwatorskich Na razie jest za wcześniej, aby przesądzać jak zostanie rozpatrzony.

  - Już na pierwszy rzut oka widać, że kościół to bardzo ciekawy obiekt pod kątem architektonicznym, mający stylowe wnętrza i interesujące polichromie - zaznacza Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi.

  - Uwagę zwracają trzy interesujące i intrygujące fazy związane z przebudową kościoła, które mają sporą wartość historyczną - twierdzi Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

  Czytaj też:Najbardziej oblegane parafie w diecezji łódzkiej [LISTA]

  Służby konserwatorskie dokładnie zbadają dzieje świątyni oraz jej wartości architektoniczne. Następnie podejmą decyzję dotyczącą wpisu do rejestru. Historia świątyni na Chojnach sięga lat 1905-1906, kiedy powstała tam kaplica, która początkowo należała do rozległej parafii św. Wojciecha. Podczas I wojny światowej ksiądz biskup Stanisław Zdzitowiecki utworzył tam parafię. Wtedy wierni mogli zacząć myśleć o budowie kościoła. Ich marzenia zostały zrealizowane w latach 1923-1925, kiedy do małej kaplicy dobudowano korpus z trzema nawami.

  W latach 1935-1940 świątynię poddano gruntownej przebudowie według projektu Wiesława Lisowskiego. Ten znakomity architekt mieszkał w domu przy ulicy Wierzbowej, który sam zbudował. Był projektantem wielu szkół, m.in. budynku Gimnazjum im. Adama Mickiewicza przy ulicy Sterlinga, niedaleko Teatru Wielkiego.

  Inne jego dzieła, które dobrze znane są łodzianom, to gmach YMCA przy ulicy Moniuszki, Łódzki Dom Kultury przy ulicy Traugutta oraz osiedle oficerskie przy ulicy Kopcińskiego.

  Pod kierunkiem Lisowskiego przedłużono korpus kościoła Przemienienia Pańskiego oraz wzniesiono fasadę z niską wieżą w stylu gotyku skandynawskiego. Z tego okresu zachowała się kolorowa widokówka, na której możemy podziwiać niezwykłą elewację z pionowymi podziałami do złudzenia przypominającymi ogromne „żylety”.

  Trzecia i ostatnia przebudowa miała miejsce w latach pięćdziesiątych XX wieku. Wtedy od frontu dobudowano masywną wieżę zwieńczoną krzyżem. W tej formie kościół przetrwał do dzisiaj. Jedyną poważną zmianą była budowa nowej dzwonnicy w 1991 roku, na której zawisły trzy dzwony.

  Czytaj:W zabytkowej willi Hasenklevera przy Pabianickiej powstanie hotel [ZDJĘCIA]

  W prezbiterium mamy ołtarz Najświętszego Sakramentu wykonany ze szlachetnego kamienia. W oknach są wielobarwne witraże a na sklepieniu nawy głównej znajduje się malowidło przedstawiające scenę Przemienienia Pana Jezusa.

  Po bokach przed prezbiterium stoją drewniane ołtarze Świętego Antoniego i Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa. Prawą nawę boczną zdobi neogotycki ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej. Natomiast w kaplicy po lewej stronie świątyni jest ołtarz Matki Bożej Berdyczowskiej (Śnieżnej). Uroczystości odpustowe parafia obchodzi 6 sierpnia.


  Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia (22-28 lutego 2016 r.)


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KASA, KASA KASA

  danteix (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Znowu wyłudzą pieniądze z naszych podatków . Najpierw na budowę , a potem na remonty.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  naciagacze

  eliasz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  sztuczne wpisywanie do rejestru zabytków by doic panstwowa kase na remonty i utrzymanie niby zabytku-kto uzytkuje niech remontuje.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lepiej uczciwie

  bene (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Po co ta hipokryzja i na siłę doszukiwanie się cennych historycznych polichromii z epoki Gomułki
  albo udawanie, że cześć kościoła to tak naprawdę muzeum i dla tego kasa się należy.

  Czy nie...rozwiń całość

  Po co ta hipokryzja i na siłę doszukiwanie się cennych historycznych polichromii z epoki Gomułki
  albo udawanie, że cześć kościoła to tak naprawdę muzeum i dla tego kasa się należy.

  Czy nie prościej i uczciwiej (niechaj mowa wasza będzie tak - tak, nie - nie) uchwalić prawo, że każdy kościół katolicki z chwilą konsekracji przechodzi na utrzymanie budżetu państwa ??zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  po herbacie

  Zyzio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Trzeba było tak zrobić z kościołem Matki Boskiej Zwycięskiej na Łąkowej zanim mu dobudowano daszek na kształt kurnika.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo