Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół Przemienienia Pańskiego w Łodzi trafił do rejestru zabytków

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Do rejestru zabytków wpisano kościół Przemienienia Pańskiego przy ul. Rzgowskiej 88. Jego ozdobą są oryginalna fasada z wieżą, płaskorzeźby nad portalami i cenne polichromie

Historia świątyni sięga lat 1905-1906. Wówczas powstała tam kaplica jako filia pobliskiej parafii św. Wojciecha na Chojnach.

Podczas I wojny światowej ksiądz biskup Stanisław Zdzitowiecki utworzył tam parafię. Po tej decyzji wierni mogli pomyśleć o budowie kościoła. Ich pragnienia zostały zrealizowane w latach 1923-1924, kiedy do małej kaplicy dobudowano korpus z trzema nawami.

W 1935 roku rozpoczęła się przebudowa świątyni pod kierunkiem specjalisty od modernizmu - Wiesława Lisowskiego, jednego z czołowych architektów w dziejach Łodzi. To właśnie on był twórcą tak znanych i cenionych obiektów, jak renomowana Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza przy ul. Sterlinga 24, a także gmach YMCA przy ul. Moniuszki, Łódzki Dom Kultury przy ul. Traugutta oraz dawne osiedle oficerskie przy ul. Kopcińskiego.

**CZYTAJ TEŻ:

Kościół Przemienienia Pańskiego na Chojnach zostanie zabytkiem?

**

- Architekt ten zaplanował oryginalną fasadę z wysoką wieżą, na której na przemian pojawiały się elementy wklęsłe i wypukłe. Niestety, z przyczyn finansowych wysoka wieża nie powstała przed wojną - mówi Katarzyna Kobojek z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Fachowcy w niezwyklej fasadzie z niską wieżą dopatrzyli się neogotyku skandynawskiego. Z tamtych lat zachowała się kolorowa widokówka, na której możemy podziwiać oryginalną elewację z lizenami, czyli pionowymi podziałami, które w tym przypadku do złudzenia przypominały ogromne żylety.

Podczas wojny i okupacji niemieckiej kościół Przemienienia Pańskiego był jedną z nielicznych czynnych świątyń w Łodzi. Trzecia i ostatnia jej przebudowa miała miejsce w latach 50. XX wieku.

CZYTAJ TEŻ: Trzy łódzkie świątynie, które powstały w innych czasach

- W trakcie prac zlikwidowano wąskie lizeny i połączono je w grubsze pilastry. Chodzi o to, że lizeny nie pełniły funkcji konstrukcyjnych, natomiast mogły stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa przechodniów. A to dlatego, że wskutek wstrząsów ściany uległy osłabieniu i zaczęły pękać - wyjaśnia Karolina Kobojek.

Podczas przebudowy powstała też wysoka wieża, okna zostały powiększone, zaś nad głównym wejściem pojawiła się rozeta. Ponadto nad bocznymi portalami pojawiły się płaskorzeźby przedstawiające chrzest Polski w 966 roku i pamiętne śluby lwowskie króla Jana Kazimierza w 1656 roku.

Natomiast wewnątrz na sklepieniu wzdłuż całej nawy głównej w 1953 roku namalowano - według projektu Chwalisława Zielińskiego - polichromie przedstawiające procesję polskich świętych i błogosławionych. Wśród nich znaleźli się m.in. Teresa Ledóchow-ska, Maksymilian Kolbe, Adam Chmielowski, czyli brat Albert, św. Jan, św. Benedykt, św. Stanisław i św. Mateusz. Postacie świętych pojawiły się też w witrażach okiennych wykonanych przez zakład w Krakowie.

Warto też zwrócić uwagę na bogate wyposażenie wnętrz, wśród których wyróżniają się eklektyczne żyrandole i ołtarz główny oraz neogotyckie ołtarze boczne i ambona z lat 20. XX stulecia.

CZYTAJ TEŻ: Historia Chojen. Sto lat temu dzielnica została włączona w granice Łodzi

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kościół Przemienienia Pańskiego w Łodzi trafił do rejestru zabytków - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki