Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół romański w Strońsku na szklaku romańskim [PERŁA REGIONU]

Jolanta Jeziorska
Kościół romański w Strońsku
Kościół romański w Strońsku Jolanta Jeziorska
Kościół pw. św. Urszuli i 11 tysięcy dziewic w Strońsku to jedna z nielicznych romańskich i jedna z pierwszych ceglanych świątyń wybudowanych w województwie łódzkim. Znajduje się w pięknym otoczeniu i jeśli ktoś dotrze do Strońska w gm. Zapolice, nie powinien się rozczarować ani architekturą kościoła ani widokami.

Pierwotnie była to budowla jednonawowa. Zbudowano ją około roku 1250. Parafię w XIII wieku erygował arcybiskup gnieźnieński Jan Pełka. W 1458 roku kościół został przebudowany przez dziedzica Strońskiego. W 1600 roku dobudowano drewnianą kaplicę. W 1726 roku kasztelan spicymierski Kazimierz Walewski powiększył kościół, dobudował nawę, murowaną zakrystię, kaplicę i kruchtę.

Wnętrze ma charakter barokowy, jednak są w nim elementy pamiętające średniowiecze. Z początku istnienia kościoła pochodzi tympanon wmurowany w kruchcie. To płaskorzeźba dwugłowego, skrzydlatego smoka, który ma jedną głowę na ogonie (niektóre źródła podają, że jest to bazyliszek), pożerającego ptaka. Zachowały się też romańskie fragmenty murów i części nawy oraz okna prezbiterium. Z boku ołtarza głównego można dostrzec niewielką gotycką pietę, drewnianą rzeźbę nieznanego autora.

W strońskim kościele nie brakuje niespodzianek. Są np. dwa obrazy przykrywane innymi obrazami. Najważniejszy, przy ołtarzu, to XVI-wieczny obraz Matki Boskiej ze Strońska. Zazwyczaj przykrywa go obraz patronki kościoła św. Urszuli.

Na temat strońskiego kościoła zachowało się niewiele materiałów historycznych. Tajemnicą jest na przykład, relikwie których świętych znajdują się w skrytkach bocznych ołtarzy. Nie wiadomo też, czemu świątyni patronują właśnie św. Urszula i 11 tys. dziewic. Według jednej z legend, księżniczka i jej służki zamordowane zostały przez Hunów, którzy chcieli zdobyć Kolonię. Barbarzyńcy pod wpływem wizji wstępujących do nieba dziewic odstąpili spod murów miasta.

Kolejną tajemnicą są napisy z przełomu XVI i XVII stulecia wyryte w cegłach przy wejściu. Nie wiadomo, czemu miały służyć. Jeden z lepiej zachowanych to autograf wędrowca o imieniu Gregorius Brzesnesis.

Ciekawe są też losy kościoła podczas II wojny światowej. Zdobyty przez niemieckie wojska był wykorzystywany jako kwatera dowództwa, magazyn, więzienie. Na wieży ustawiono stanowiska strzelnicze. Niedaleko kościoła są bunkry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki