Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół traci pieniądze, bo wierni są w domach. Przez epidemię koronawirusa parafie straciły nawet kilkanaście tysięcy złotych

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Konrad KozłOwski/Polskapress
Dwie niedziele z niemal pustymi kościołami nadszarpnęły finanse parafii w woj. łódzkim. Każda niedziela to dla parafii strata kilku tysięcy złotych. Proboszczowie zastanawiają się już teraz, z czego zapłacić pracownikom i dostawcom.

KORONAWIRUS W KOŚCIELE

W ostatnie dwie niedziele w większości parafii w regionie łódzkim było na mszach zamiast kilkuset średnio po kilkanaście osób. To sprawiło, że przychody z tacy drastycznie spadły.

Wielkość niedzielnej tacy zależy od parafii i jej zamożności, ale zwykle jest to od 1 do 5 tys. zł, czasem więcej. To oznacza, że od początku epidemii parafie w regionie straciły kilka, kilkanaście tysięcy złotych.

Zwyczajowo środki z tacy przeznaczone są na utrzymanie kościoła i instytucji parafialnych. Księża nie mogą wziąć tych pieniędzy na własne potrzeby. Płacą z nich rachunki za prąd, ogrzewanie, remonty, ubezpieczenie, pracowników kancelarii, kościelnego i organistę.

Bez tacy radzą sobie różnie. - Żeby oszczędzić, dwa tygodnie temu wyłączyłem ogrzewanie w kościele. Zresztą dla garstki osób nie ma sensu grzać całego budynku - mówi proboszcz jednej z parafii w diecezji łódzkiej. Planuje też dalsze oszczędności. Tym razem na personelu.

- Do tej pory miałem na mszach organistę, ale będę chyba musiał ograniczyć jego pracę tylko do niedzieli. Jeszcze nie wiem, jak mu to powiedzieć - dodaje.

Przyznaje, że sytuacja robi się nieciekawa. - Wstyd mi prosić o pieniądze, gdy wierni też martwią się o swoją przyszłość - mówi proboszcz.

Coraz mniej wiernych w kościołach. Diecezja łódzka jedną z najmniej religijnych. Wyniki badań dominicantes 2018 Kościoła katolickiego. GDZIE NAJMNIEJ WIERNYCH CHODZI DO KOŚCIOŁA? KLIKNIJ TUTAJ I ZOBACZW całej Polsce Kościół traci wiernych. Diecezja łódzka jest jedną z najmniej religijnych a uczniowie z łódzkiego są w krajowej czołówce wypisujących się z lekcji religii.Gdzie mieszkają najbardziej religijni mieszkańcy Łodzi i regionu a gdzie najmniej? ZOBACZ TUTAJInstytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił 7 stycznia 2020 roku wskaźniki dotyczące religijności w różnych regionach kraju. Badanie przeprowadzono jesienią 2018 r. licząc wiernych wchodzących do kościołów i przystępujących do komunii św. i porównując z liczbą wiernych, którzy powinni być w kościele. Archidiecezja łódzka wypadła słabo. Frekwencja na mszach św. wyniosła 24,5 proc. Gorzej w Polsce wypadła jedynie diecezja  szczecińsko-kamieńska z frekwencją 24,1 proc. W całej Polsce frekwencja wyniosła średnio 38,2 proc.

Coraz mniej wiernych w kościołach. Diecezja łódzka jedną z n...

KOŚCIÓŁ BEZ PIENIĘDZY Z OFIAR

Tymczasem kolejne tygodnie będą jeszcze trudniejsze. Jeszcze tydzień temu w mszy uczestniczyć mogło 50 wiernych, teraz ich liczba została ograniczona do maksymalnie pięciu. Kościół apeluje, by przychodziły tylko osoby, które zamówiły intencję mszalną.

Z rozesłanej do parafii ankiety Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że 15 marca, w pierwszą niedzielę po wprowadzeniu obostrzeń, na msze św. przyszło 4,4 proc. wiernych, podczas gdy normalnie frekwencja wynosi 38,3 proc. Teraz przez kilka tygodni będzie ich jeszcze mniej.

Z powodu ograniczeń odwoływane są też śluby i chrzciny, z których ofiary trafiają do kieszeni księży i na ich własne potrzeby.

To sprawia, że pojawiają się inicjatywy mające zachęcić do wspierania w trudnych czasach także Kościoła.

O przelewanie datków na tacę przez osoby wysłuchujące transmisji mszy św. zaapelował dwa tygodnie temu bydgoski europoseł Kosma Złotowski (PiS). „Apeluję: prześlijmy swojej parafii lub tej, w której byliśmy tylko wirtualnie, naszą dzisiejszą składkę. Bóg zapłać!”- napisał w mediach społecznościowych poseł.

Niektóre diecezje dostosowują finanse do trudnej sytuacji ekonomicznej. Na przykład biskup świdnicki Ignacy Dec do odwołania odroczył parafiom płatności na rzecz utrzymania kurii, seminarium duchownego i domu księży emerytów. W archidiecezji łódzkiej odroczenia nie ma.

- W naszej diecezji takich rozwiązań na razie nie ma - mówi ks. Paweł Kłys, rzecznik łódzkiej kurii.

Natomiast Caritas Archidiecezji Łódzkiej, która z powodu epidemii Covid-19 musiała odwołać tegoroczną wiosenną zbiórkę żywności w supermarketach, apeluje o przekazywanie pieniędzy za pośrednictwem internetowych wpłat na konto lub przez SMS-a. Środki przeznaczone zostaną na pomoc dla osób starszych i wymagających opieki.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki