Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół w Polsce 2021. Raport Katolickiej Agencji Informacyjnej. Co mówi o wiernych i duchownych z regionu łódzkiego?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Grzegorz Gałasiński
Katolicka Agencja Informacyjna wydała raport opisujący stan polskiego Kościoła w roku 2021.Co możemy dowiedzieć się z niego o regionie łódzkim?

Diecezja łowicka. Tu mieszka największy odsetek katolików

Kościół Katolicki ma w Polsce 32,5 mln wiernych. Ze wspólnych danych GUS i Instytutu Kościoła Katolickiego wynika, że diecezja łowicka ma najwyższy w kraju odsetek katolików w społeczeństwie. Katolikami jest tu aż 99,7 proc. ludności. Tyle samo katolików jest też w diecezji sandomierskiej. Najmniej katolików ma obejmująca tereny prawosławne diecezja drohiczyńska (72,5).

Diecezja łódzka zwróciła uwagę autorów raportu tym, że ma jedne z najliczniejszych parafii w Polsce. Statystycznie na jedną parafię w diecezji przypada 6376 wiernych. Większe parafie ma tylko diecezja warszawska (6754). Statystycznie w całym kraju na jedną parafię przypada 3279 wiernych, ale np. w diecezji drohiczyńskiej jest to poniżej 2 tys. osób.

Diecezja łódzka. Starszych księży na razie ma kto zastępować

Jednocześnie w diecezji łódzkiej jest stosunkowo dużo kleryków w stosunku do księży pracujących w diecezji. Na każdą setkę księży przypada tu 10 kleryków. Więcej jest ich tylko w diecezji warszawskiej (15 kleryków) i w diecezji toruńskiej (11). Są też diecezje takiej jak sosnowiecka i bydgoska, które na stu pracujących księży mają tylko po trzech kleryków.

W diecezji łódzkiej daleko do sytuacji z diecezji świdnickiej, gdzie w tym roku nie zgłosił się żaden kandydat do seminarium. Taka sytuacja miała jednak miejsce kilka lat temu w diecezji łowickiej.

Autorzy raportu zauważyli też, że w łódzkich seminariach jest tłoczno. Seminarium ojców franciszkanów w łódzkich Łagiewnikach przyjęło 11 kleryków, a seminarium dla kandydatów w wieku 35 plus w Łodzi przyjęło ośmiu kandydatów z różnych diecezji.

To oznacza, że diecezji łódzkiej nie grożą na razie braki kadrowe i nie należy się spodziewać łączenia parafii. Takie zamiary ogłosili niedawno biskupi w diecezjach łowickiej i częstochowskiej, gdzie parafie i są bardzo małe, a pracujących duchownych jest coraz mniej, m.in. także z powodu pandemii.

Ale z raportu wynika też, że rośnie liczba księży porzucających kapłaństwo. Co czwarty Europejczyk zrzucający sutannę to Polak. Średnio od 2000 do 2017 roku kapłaństwo porzucało 56 osób, ale w 2017 były to już 73 osoby.

Pełzająca sekularyzacja. Mniej ludzi w kościołach, zwłaszcza młodych

Ważnym wnioskiem raportu jest spadająca religijność Polaków. „Pełzająca sekularyzacja” najbardziej widoczna jest wśród młodych ludzi. Mniej uczniów uczestniczy w lekcjach religii, w 2018 r. w całym kraju chodziło na nią 70 proc. uczniów, a w 2010 roku 93 proc. Mniej młodzieży praktykuje. Jeszcze w 1992 roku aż 73 proc. młodych co najmniej raz w tygodniu było w kościele. W 2018 roku na niedzielne msze św. chodziło już tylko 35 proc. młodych ludzi. Liczba praktykujących spadła więc o połowę, podczas gdy w całym społeczeństwie ten spadek wyniósł jedynie 15 proc.

Są jednak różnice regionalne. Jak zauważają autorzy diecezja łódzka jest jedną z najmniejszym odsetkiem osób chodzących w niedzielę do kościoła. Podobnie jest w diecezji szczecińsko-kamieńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i zielonogórsko-gorzowskiej i sosnowieckiej. Wynika to z historii tych terenów. „Najwięcej osób praktykuje na obszarach względnie stabilnych społecznie w okresie powojennym, najmniej – tam, gdzie zmiany społeczne były najsilniejsze” zauważyli autorzy raportu.

Studenci o seksie i Kościele. co sądzą?

Raport przywołuje też badanie Zespołu Pracowni Badawczej Polski Pomiar Postaw i Wartości z 2020 roku dotyczące wartości i postaw studentów. Chociaż ponad trzy czwarte studentów uważa się za osoby wierzące, to dla ponad połowy Kościół nie jest autorytetem, a niecała połowa uważa, że nie jest on potrzebny do zbawienia. Jednocześnie ponad połowa studentów uważa działalność charytatywną Kościoła za cenną. Zbadano też stosunek młodych ludzi do katolickiej etyki seksualnej. Okazuje się, że odbiega on zdecydowanie od oficjalnej nauki Kościoła. 70 proc. studentów uważa, że zakaz uprawiania seksu przed ślubem nie ma sensu, a tylko 18 proc. wierzy, że ma on sens. Jednocześnie 79 proc. uważa, że współżycie przed ślubem jest potrzebne do udanego życia. Niecałe 12 proc. studentów uważa, że współżycie seksualne powinno być tylko dla małżeństw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki