Kosmiczny egzoszkielet w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym...

  Kosmiczny egzoszkielet w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM w Łodzi [ZDJĘCIA+FILM]

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kosmiczny egzoszkielet w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM w Łodzi [ZDJĘCIA+FILM]
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Maciej Stanik

  Kosmiczny egzoszkielet pomógł stanąć na nogi pacjentom z oddziału rehabilitacji Uniwersyteckiego Szpitala im. WAM przy Placu Hallera.
  Egzoszkielet przypomina technologię, która pozwalała Tony'emu Starkowi stać się Iron Man'em. Teraz pomaga stanąć na nogi pacjentom, którzy poruszają się na wózku inwalidzkim.

  Mowa o egzoszkielecie, czyli przełomowym urządzeniu rehabilitacyjnym, które w piątek po raz pierwszy zostało zaprezentowane w Łodzi w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM przy Placu Hallera.

  Egzoszkielet do reedukacji chodu to amerykański wynalazek, który zrewolucjonizował świat fizjoterapii neurologicznej. W Polsce został zaprezentowany w kilkunastu miastach. Pierwsze od dawna niestawiane kroki, wykonywali m.in. pacjenci z Wrocławia, Warszawy, Nowego Sącza, Krakowa czy Szczecina.  W każdym z odwiedzanych miast, rehabilitanci projektu, przez tydzień pracują z różnymi pacjentami. Za każdym z nich stoi zupełnie inna historia, jednak łączy jedno: nie mogą chodzić. Wrażenia, które odczuwają kiedy stają na nogi, przerastają ich najśmielsze oczekiwania.

  - To niesamowite. Czuję się jakbym mógł w tym urządzeniu biegać po ulicy - śmieje się Bartosz Wojtkowiak, jeden z pacjentów. - Nie chodzę od siedmiu lat, odbywałem różne formy rehabilitacji jednak żadnej z nich nie można nawet przyrównać do sesji w egzoszkielecie - dodaje Wojtkowiak.

  Po treningach chodzenia znikają różne dolegliwości związane z unieruchomieniem dolnych partii ciała.

  - Istnieją różne urządzenia umożliwiające pionizację pacjentów czy nawet przemieszczanie się, jednak żadne tak jak egzoszkielet nie umożliwia chodu tak bardzo zbliżonego do naturalnego - wyjaśnia Krzysztof Cygoń, przedstawiciel firmy Ekso, która sprowadziła sprzęt do Polski.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »