Kosze, opłaty, terminy odbioru, czyli co musimy wiedzieć o...

  Kosze, opłaty, terminy odbioru, czyli co musimy wiedzieć o śmieciach

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kosze, opłaty, terminy odbioru, czyli co musimy wiedzieć o śmieciach
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Tomasz Frączek

  Kto od poniedziałku będzie odbierał od nas odpady, jak często to zrobi, czy będzie wymagał pojemnika w konkretnym kolorze, a może odbierze w zwykłym worku kupionym w najbliższym sklepie? Co i jak trzeba będzie segregować, co możemy wrzucić do kosza z napisem "bio", a czego już posegregować się nie da? Dziś poradnik, jak sobie dać radę z rewolucją śmieciową, która wejdzie w życie 1 lipca. I czy w ogóle będzie to dla nas rewolucja?
  Jesteśmy mieszkańcami wspólnoty lub spółdzielni czy domku jednorodzinnego? To pytanie zasadnicze. Jeśli mieszkamy bowiem w dużej nieruchomości to większość spraw związanych z odbiorem śmieci załatwił za nas administrator. My określiliśmy tylko, czy będziemy segregować, czy nie. Zarządca wysłał za nas deklarację do Urzędu Miasta Łodzi. Jeśli mamy własny domek - musimy tę deklarację wypełnić sami (znajdziemy ją m.in.
  na stronie internetowej UMŁ) i odnieść do wydziału gospodarki komunalnej magistratu (ul. Piotrkowska 175) lub do któregokolwiek centrum obsługi mieszkańca (byłe delegatury w dzielnicach). Na początku tego tygodnia miasto szacowało, że spłynęło ok. 70 tysięcy z 80 tysięcy deklaracji z nieruchomości.

  Potem trzeba sprawdzić, która firma odbiera od nas odpady. W Śródmieściu i na Widzewie będzie to Remondis, na Bałutach kutnowski Eko Serwis, a na Polesiu i Górnej miejskie MPO (po części w konsorcjum z Sitą). Prawdopodobnie mamy jeszcze stare pojemniki od firm, które odbierają od nas odpady do 30 czerwca (jeśli nie zostały zabrane podczas ostatniego odbioru odpadów w czerwcu).

  Co teraz? Nowe firmy nie mają obowiązku dostarczyć nam nowych kontenerów darmo. Remondis np. dzierżawi je za dodatkową, miesięczną opłatą. Ale możemy je też kupić. MPO sprzedawało dobre dla jednorodzinnych domków 120- i 240-litrowe, używane pojemniki za - odpowiednio - 40 i 70 zł. Kupno nowej puszki o takiej objętości w sklepie to już koszt ponad 100 zł.

  A co, jeśli 1 lipca za pasem, a my nie mamy swojego pojemnika i już wiemy, że nie kupimy go do tego dnia? Na początku wystarczą nam zwykłe worki. Firmy, które będą odbierać od nas odpady po 1 lipca, zobowiązały się w obecności władz miasta do przekazania właścicielom nieruchomości - nieodpłatnie - dwóch worków na odpady komunalne w okresie przejściowym, czyli do czasu aż właściciel zaopatrzy się w odpowiedni pojemnik. Jak długo będzie trwał taki "okres przejściowy"?

  Wiceprezydent Radosław Stępień, odpowiedzialny w magistracie za wprowadzenie rewolucji śmieciowej, twierdzi, że okres przejściowy nie powinien być dłuższy niż kilka tygodni. Przez ten czas firmy - szczególnie w domkach jednorodzinnych - będą odbierać worki. Pod warunkiem jednak, że będą na tyle przezroczyste, by rozpoznać, co w nich jest. I szczególnie w tym pierwszym okresie nie będą zwracać uwagi, czy worki są niebieskie, różowe czy białe.

  A później? Trzeba mieć pojemnik. To nie tylko kwestia estetyki posesji, ale też higieny i warunków sanitarnych: odoru śmieci, ale i zwierząt, które zawsze mogą się pojawić w pobliżu posesji i rozgrzebać śmieci. Tym, którzy zadeklarowali, że nie będą segregować odpadów, wystarczy jeden pojemnik, do którego wrzucą wszystko jak leci. Ale już ci, którzy będą segregować śmieci, będą potrzebować trzech pojemników: na odpady bio, surowce wtórne i resztę pozostałą po sortowaniu. Ale może być to też jeden pojemnik plus dwa worki na surowce wtórne i mokre bio. Mieszkaniec może używać worków.

  Wiceprezydent Stępień zapewnia, że worki są i będą dopuszczalne. Można też osobno składować odpady szklane. W domku jednorodzinnym będzie potrzebny jeszcze osobny, piąty worek na odpady zielone, np. liście, trawy. Ale właściciele domków nie powinni być tym zaskoczeni. Oni zawsze tak robili. Worki - podobnie jak pojemniki - będziemy musieli kupić sobie sami. Ale wystarczą zwykłe worki ze sklepu - byle półprzezroczyste.

  Co może się znaleźć w poszczególnych pojemnikach? Niektóre administracje wysłały do swoich mieszkańców rozpiskę, co można wrzucić do bio, a na co znajdzie się miejsce już tylko w koszu na resztę pozostałą z sortowania. I tak do pojemnika na surowce można wrzucić: gazety, książki, zeszyty i opakowania z papieru, ale i plastikowe opakowania np. po jogurtach, folie, puszki po napojach, i np. stare, metalowe zabawki, kartony po sokach i mleku oraz szkło - od butelek po słoiki. W pojęciu "bio" mieszczą się resztki owoców i warzyw, ale i fusy z kawy i herbaty - nawet z torebkami, skorupki jaj i papierowe ręczniki, ale nie pobrudzone detergentami.

  To co pozostanie trafia do ostatniego, trzeciego kosza. I tak będą to np. zatłuszczone folie i papiery, papierowe ręczniki zanieczyszczone detergentami, zniszczona odzież i obuwie, filtry z odkurzacza, pampersy, chusteczki higieniczne czy waciki, ale i mięsne odpadki z kuchni.

  A co, jeśli firma odbierająca odpady stwierdzi, że zadeklarowaliśmy sortowanie odpadów, ale lekceważymy nasze obowiązki? Przypomnijmy, że zarówno firmy wywozowe, jak i miasto zaopatrzyły się w sprzęt fotograficzny, by w każdej chwili móc udowodnić, że - mimo deklaracji - nie segregujemy odpadów. Zaś nasza opłata za odbiór odpadów jest niższa (12,69 zł miesięcznie od osoby) właśnie dlatego, że segregujemy odpady. Jeśli nie będziemy tego robić - miasto naliczy nam wyższą opłatę (16,50 zł), jak dla osoby, która nie segreguje odpadów.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (34)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przeglady budowlane

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Aby móc płacić za śmieci trzeba mieć najpierw własne lokum. Aby to zrealizować trzeba przejść długą drogę, a na końcu przy odbiorze mieszkania warto skorzystać z pomocy fachowców by uniknąć błędów,...rozwiń całość

  Aby móc płacić za śmieci trzeba mieć najpierw własne lokum. Aby to zrealizować trzeba przejść długą drogę, a na końcu przy odbiorze mieszkania warto skorzystać z pomocy fachowców by uniknąć błędów, nam pomogli www.lodz.przeglady-budowlane24.pl .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pojemniki na odpady

  pojemniki na odpady (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  dla spóźnialskich, którzy jeszcze nie zdążyli albo nie mają po prostu czasu - pojemniki na odpady można znaleźć tutaj: http://www.phu-impex.pl/oferta/pojemniki

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  śmieciowa porażka

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  gdzie są druki lub książeczki opłat za śmieci tak jak było np. w remondisie przed wprowadzeniem tej durnej ustawy która przerosła tych co ją wymyślili żałosne!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opłatę należy wnieść do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym była świadczona usługa.

  Ktoś kłamie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy dokonywać na konto Urzędu Miasta Łodzi w Getin Noble Bank SA w Łodzi Nr 71 1560 0013 2355 4903 9000 0001 tytułem: OPŁATA ZA GOSPODAROWANIE...rozwiń całość

  Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy dokonywać na konto Urzędu Miasta Łodzi w Getin Noble Bank SA w Łodzi Nr 71 1560 0013 2355 4903 9000 0001 tytułem: OPŁATA ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI wraz z podaniem danych identyfikacyjnych właściciela nieruchomości. Opłatę należy wnieść do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym była świadczona usługa. Pierwsza zapłata opłaty do 15 sierpnia 2013 r.
  Źródło: http://czystemiasto.uml.lodz.pl/nowy_system_gospodarowania_odpadami_komunalnymi.php?article_id=1350zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  My płacimy za łamanie prawa przez władzę !!!!

  Krzysztof (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

  UCHWAŁA NR LIII/1092/12, § 21. Właściciele nieruchomości obowiązani są do wyposażenia nieruchomości w pojemniki i worki do prowadzenia selektywnego zbierania odpadów komunalnych, § 34. Kto nie...rozwiń całość

  UCHWAŁA NR LIII/1092/12, § 21. Właściciele nieruchomości obowiązani są do wyposażenia nieruchomości w pojemniki i worki do prowadzenia selektywnego zbierania odpadów komunalnych, § 34. Kto nie wykonuje obowiązków określonych Regulaminem podlega karze grzywny, na podstawie art. 10 ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391 i 951). GUZIK MNIE OBCHODZI PANIE STĘPIEŃ IDIOTYCZNE TŁUMACZENIE- OD TEGO CZŁOWIEKU JESTEŚ ABYŚ PRZESTRZEGAŁ PRAWA- USTAWA JEST Z 2011 ROKU CO ŻEŚCIE ZROBILI PRZEZ 2 LATA ABY ZACZĄĆ SEGREGACJĘ ŚMIECI- OBCIĄŻYLIŚCIE ŁODZIAN KOSZTAMI I NIC WIĘCEJ !!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jedno co wiem

  kontra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 12

  na pewno to jest zwykłe okradanie obywateli w celu uzupełniania budżetu samorządu a z ochrona środowiska nie ma nic wspólnego to wiem na 100%.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nawet na wsiach w biednych gminach dają pojemniki

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 8

  niestety pani Zdanowska woli dawać tylko kasę swoim kolesiom. Wstyd. Nigdy więcej PO w Łodzi. Już wolę psychola niż złodziei upodlający życie łodzian. Swoją drogą, może porównać jakie są warunki w...rozwiń całość

  niestety pani Zdanowska woli dawać tylko kasę swoim kolesiom. Wstyd. Nigdy więcej PO w Łodzi. Już wolę psychola niż złodziei upodlający życie łodzian. Swoją drogą, może porównać jakie są warunki w gminach rządzonych przez różne partie to by z pewnością dałoby nam rzeczywisty obraz po co pchają się do żłoba. Proponuję z tymi przeźroczystymi reklamówkami z pampersami i podpaskami zgodnie z pomysłem pani Zdanowskiej udać się na Piotrkowską 104zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  fakju

  POpieram (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  Niech klozetowa sortuje!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odpowiedzialność ZBIOROWA

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

  Czy mógłby ten super fachowiec z orszaku hani od śmieci wyjaśnić jak zbezpieczyć się przed odpowiedzialnością zbiorową? Wie?, powie? Czy jako działacz platformy i wielce oddany Grabarczykowi nic...rozwiń całość

  Czy mógłby ten super fachowiec z orszaku hani od śmieci wyjaśnić jak zbezpieczyć się przed odpowiedzialnością zbiorową? Wie?, powie? Czy jako działacz platformy i wielce oddany Grabarczykowi nic nie wie a siedzi po to żeby wypłatę dostać?
  Zapytajcie panowie dziennikarze. Tylko czekać na jasna odpowiedź i nie przepuścić krętaczenia.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bezpieczenstwo i porzadek dla Łodzi

  bip (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 11

  No dobrze, zadeklarowałem niesgregowanie. Mam ten cały bałagan gdzieś za pare złoty. Ale pojemnik na całą kamienice jest tylko jeden dla wszystkich. Ją swoich nie będę segregowal i nie mam zamiaru....rozwiń całość

  No dobrze, zadeklarowałem niesgregowanie. Mam ten cały bałagan gdzieś za pare złoty. Ale pojemnik na całą kamienice jest tylko jeden dla wszystkich. Ją swoich nie będę segregowal i nie mam zamiaru. Rozumiem że całą kamienica poniesienie tego konsekwencje chociaż całą reszta zadeklarowała sugerowanie. Czyli tak naprawdę wszyscy zapłacą za nieposegregowane. To się chyba nie trzyma kupy albo nawet bardzo wygląda jak wielka kupa w zarządzaniu. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odpowiedzialność zbiorowa

  Lodzermensch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

  Po co mam segregować śmieci? Mieszkam w bloku na Karolewie. W mojej klatce są dwie w miarę młode rodziny, a reszta to starsze, zwykle samotne osoby. Spółdzielnia natomiast przysłała mi...rozwiń całość

  Po co mam segregować śmieci? Mieszkam w bloku na Karolewie. W mojej klatce są dwie w miarę młode rodziny, a reszta to starsze, zwykle samotne osoby. Spółdzielnia natomiast przysłała mi powiadomienie, że owszem, płacimy za śmieci zgodnie z taryfą dla segregujących, ale w momencie kontroli jeśli okaże się, że ktoś - choćby jedna osoba z bloku - nie segreguje śmieci, wszyscy będą płacić dwukrotność dotychczasowej stawki. Dochodzi do tego fakt, że śmietnik stoi i jest ogólnie dostępny. Każdy może tam podejść i wrzucić, co mu się żywnie podoba. A my będziemy z tego rozliczani. Chore rozwiązanie. Musiał to wymyślić jakiś idiota albo specjalista, któremu kazano ustawić to tak, żeby i tak wszyscy płacili stawki za nieposegregowane śmieci. Żenada.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo