MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koszty utrzymania mieszkania mocno w górę. Od lipca zapłacimy jeszcze więcej. Sprawdź, co zdrożało najbardziej

Maciej Badowski
Opracowanie:
Jak podają eksperci, energia cieplna przez dwa lata podrożała o ponad 50 proc. Było to spowodowane horrendalną podwyżką z okresu marzec 2022 r. - marzec 2023 r., która wyniosła ponad 40 proc.
Jak podają eksperci, energia cieplna przez dwa lata podrożała o ponad 50 proc. Było to spowodowane horrendalną podwyżką z okresu marzec 2022 r. - marzec 2023 r., która wyniosła ponad 40 proc. Szymon Starnawski
Koszty utrzymania mieszkania w przeciągu dwóch lat poszybowały mocno w górę. Jak podkreślają autorzy analizy, wiosna 2022 r. wyznacza początek kryzysu energetycznego. Z kolei w ujęciu rocznym, od marca 2023 roku, do marca br. najbardziej podrożały usługi kanalizacyjne, a także usługi związane z zaopatrywaniem w wodę.

Spis treści

Wzrost kosztów utrzymania mieszkania o ponad 20 proc.

Jeżeli chodzi o koszty utrzymania domów i lokali, to najwięcej osób zastanawia się co z zapowiadanymi od lipca podwyżkami cen energii elektrycznej, a także gazu. Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl przygotował zestawienie, jak od marca 2022 r. do marca 2024 r. zmieniały się koszty użytkowania mieszkań/domów oraz ceny nośników energii. Dwuletnia perspektywa jest ciekawa, ponieważ, jak przypomniano, wiosna 2022 r. wyznacza początek kryzysu energetycznego.

Wyliczenia ekspertów potwierdzają, że od marca 2023 r. do marca 2024 r. dynamika mieszkaniowej inflacji wyraźnie spadła. Roczna zmiana kosztów użytkowania mieszkania/domu oraz cen nośników energii wynosząca +1,3 proc. nie może przestraszyć. Warto jednak pamiętać, że po doliczeniu podwyżek za okres od marca 2022 r. do marca 2023 r., mieszkaniowa inflacja wynosi aż 21,2 proc.

Za co płacimy najwięcej?

W ujęciu rocznym (marzec 2023 r. - marzec 2024 r.) najbardziej podrożały usługi kanalizacyjne (+9,7 proc.), a także usługi związane z zaopatrywaniem w wodę (+9 proc.). Łączny poziom mieszkaniowej inflacji redukował z kolei taniejący opał (-16,1 proc.). Jednakże w ujęciu dwuletnim (marzec 2022 r. - marzec 2024 r.) opał według danych GUS podrożał o około 11 proc. Była to najmniejsza dwuletnia podwyżka obok kosztów wywozu śmieci (+10,8 proc.).

Na drugim końcu skali znajdziemy energię cieplną, która przez dwa lata podrożała o 51,3 proc. według GUS. Główny wpływ na tę horrendalną podwyżkę miała zmiana z okresu marzec 2022 r. - marzec 2023 r. (+40,7 proc.).

Wysokie koszty ciepła sieciowego uwidoczniły lepiej problem, jakim jest wysoka energochłonność wielu starszych budynków – podsumowuje Prajsnar.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koszty utrzymania mieszkania mocno w górę. Od lipca zapłacimy jeszcze więcej. Sprawdź, co zdrożało najbardziej - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki