Kradzież ula w Burzeninie. Miodówka nie skusiła złodzieja

  Kradzież ula w Burzeninie. Miodówka nie skusiła złodzieja

  Tadeusz Sobczak

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wartość fabrycznego ula to 200-300 zł, rodziny pszczelej nawet 300 zł

  Wartość fabrycznego ula to 200-300 zł, rodziny pszczelej nawet 300 zł ©Krzysztof Szymczak

  W nietypowy sposób Leszek Nawrocki, pszczelarz i przewodniczący Rady Gminy w Burzeninie (powiat sieradzki), postanowił poprosić o zwrot ula, jaki został mu skradziony. W centrum Burzenina wywiesił ogłoszenie, w którym wzywał złodzieja do oddania łupu. Jednocześnie zapewnił, że wycofa z policji zgłoszenie o kradzieży. Słodkim bonusem oferty miała być miodówka. Pszczelarz podał swój numer komórki i telefonu domowego.
  Wartość fabrycznego ula to 200-300 zł, rodziny pszczelej nawet 300 zł

  Wartość fabrycznego ula to 200-300 zł, rodziny pszczelej nawet 300 zł ©Krzysztof Szymczak

  "Przyjaciel pszczół", jak nazwał go w ogłoszeniu Nawrocki, zakradł się do pasieki na początku maja. Koło burzenińskiego SKR stało 18 uli z rodzinami pszczelimi.

  - Najpierw myślałem, że zakradł się złodziejaszek. Ale prawdopodobnie ukradł ul tak zwany trzymacz pszczół, który trzyma pszczoły od rójki do wiosny. Kiedy zimą owady spadają, to go serce boli, że ul jest pusty. Sądzę, że pszczoły przesiedlił, ul porąbał i spalił lub wstawił do obory, żeby kury jajka w nim niosły - opowiada.

  Ule i rodziny pszczele najdroższe są wiosną, czyli przed sezonem produkcyjnym. Nawrocki robi ule samodzielnie. Wartość fabrycznego to 200 - 300 zł, rodziny pszczelej nawet 300 zł.

  Czemu taki apel? - Najważniejsza była rodzina pszczela. Ja ule mam nowe, więc chciałem i ten odzyskać. Stąd ogłoszenie - zdradza Nawrocki. - Niestety, nikt się nie zgłosił. Oczywiście blefowałem, pisząc, że zgłosiłem sprawę policji. Kto chodziłby po polach lub posesjach i szukał jednego ula... Rozpytywałem znajomych na terenie gminy, ale nic to nie dało.

  Przewodniczący nie kryje, że nawet wśród pszczelarzy z tego samego koła dochodzi do kradzieży uli. Na dowód podaje przykład z gminy Wodzierady (powiat łaski). Kilka lat temu jeden z pszczelarzy stracił cztery ule z pszczołami. Wezwał policję i podczas kontroli pasiek okazało się, że ule znalazły się u… jego kolegi z koła. Nieszczęśnik tłumaczył, że przez zimę jego pszczoły zginęły, a on kocha te owady. Była wiosna, a bzyczenia pszczół nie słyszał. W desperacji ukradł więc ule koledze...

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo