Kraków. Koronawirus potwierdzony u pierwszego pacjenta w Małopolsce. Chory leży w szpitalu Żeromskiego

PD
Koronawirus został potwierdzony w szpitalu Żeromskiego w Krakowie
Koronawirus został potwierdzony w szpitalu Żeromskiego w Krakowie Joanna Urbaniec
Udostępnij:
W szpitalu Żeromskiego w Krakowie przebywa pacjent, u którego potwierdzono zarażenie koronawirusem. Mężczyzna niedawno wrócił z północnych Włoch. Jego stan jest dobry.

Koronawirus w Krakowie. Stan pacjenta jest stabilny

Zgodnie z przewidywaniami śmiertelny koronawirus dotarł także do Małopolski. Zachorowanie potwierdzono u około 60-letniego mieszkańca Krakowa, który 29 lutego wrócił z jednej z miejscowości turystycznych w północnych Włoszech. Aktualnie przebywa w szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Jego stan jest stabilny.

Mężczyzna przyleciał samolotem na warszawskie lotnisko im. Fryderyka Chopina. Stamtąd swoim samochodem przyjechał do Krakowa. Kolejnego dnia po powrocie, mimo iż nie miał żadnych objawów - zgodnie z zaleceniami - skontaktował się z sanepidem i zastosował do przekazanych mu wskazówek. Ograniczając m.in. wszelkie kontakty i prowadząc samoobserwację. Informację o odbytej podroży przekazał również swojemu pracodawcy, który prewencyjnie oddelegował go do pracy zdalnej.

Kilka dni po powrocie, w piątek 6 marca, mężczyzna poczuł się źle.

- Gdy wystąpiły u niego objawy w postaci kaszlu i wysokiej gorączki, ponownie skontaktował się z stacją sanitarno-epidemiologiczną i wezwał karetkę - wyjaśniał na konferencji wojewódzki inspektor sanitarny Jarosław Foremny.

W niedzielę późnym wieczorem badania potwierdziły, że krakowianin jest zarażony COVID-19. - Pacjent leczony jest farmakologicznie. Przebywa w sali z podciśnieniem, która minimalizuje przedostawanie się mikroorganizmów na zewnątrz. W lecznicy pozostanie aż do ustąpienia objawów - informuje Jerzy Friediger, dyrektor szpitala im. S. Żeromskiego.

Uspokaja również, że wkrótce minie 14 dni od momentu kiedy chory wrócił do kraju z rejonów objętych epidemią, dlatego też prawdopodobieństwo, że zainfekował inne osoby i dojdzie do kolejnych zarażeń, zmniejsza się.

Procedury zadziałały modelowo

Wojewoda Piotr Ćwik podkreślał, że w Krakowie procedura zadziałała modelowo. - Pacjent zastosował się do wskazanej ścieżki postępowania, nie narażając niepotrzebnie innych osób - mówił.

Pamiętajmy! Jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa nie zgłaszaj się ani do przychodni, ani na SOR. Zadzwoń do najbliższej stacji sanepidu lub zgłoś się na oddział zakaźny w szpitalu. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił również specjalną całodobową infolinię po numerem: 800 190 590.

Wypełniona przez mężczyznę karta lokalizacyjna pozwoliła także warszawskim służbom ustalić krąg osób, które odbywały podróż razem z nim i poddać je kwarantannie.

Wojewódzki inspektor sanitarny zapewnił, że sporządzono również listę bliskich mężczyzny, z którymi miał kontakt w ostatnich dniach. Zgodnie z procedurą zostaną oni objęci nadzorem sanitarno-epidemiologicznym.

Małopolska bez laboratorium

Ze względu na fakt, iż w Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie trwa remont, Małopolska nie dysponuje obecnie własnym laboratorium do badania pod kątem zarażenia koronawirusem. Próbki pobrane od diagnozowanych są wożone do sąsiedniego województwa świętokrzyskiego. Od czwartku, zgodnie z zapewnieniami wojewody, ma się to zmienić. Całodobowo badania będą realizowane w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie.

W Małopolsce jest dziesięć szpitali z oddziałami zakaźnymi i obserwacyjno-zakaźnymi, które postawione są w stan podwyższonej gotowości. W sumie dysponują 299 miejscami, jednak w razie potrzeby nie będzie problemu z dostawieniem kolejnych 300 łóżek w budynkach po Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Kopernika, skąd na początku br. lecznica przeniosła się do nowej siedziby w Prokocimiu.

W Małopolsce obecnie ze względu na podejrzenie zachorowania na COVID-19 hospitalizowanych jest 18 osób, które przebywają w szpitalach w Krakowie, Olkuszu i Dąbrowie Tarnowskiej. Z kolei nadzorem epidemiologicznym objętych jest 249 osób (stan na wtorkowe popołudnie).

Koronawirus: aktualizowany raport

Koronawirus w Polsce. Internauci błyskawicznie zareagowali [...

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Sprawdź, do których krajów GIS odradza podróżeZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 113

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Baniek

1. Aby coś ogłosić trzeba mieć sprzęt by to zobaczyć np pod mikroskopem

2. Odkrycie musi potwierdzić 2 niezależne ośrodki

3. Aby uznać test za wiarygodny należy znać jego skuteczność na populacji i porównać pod mikroskopem elektronowym z głowicą atomową wtedy jest pewność.Więc jaka jest skuteczność testów.

Koronowirus zbadał i pokazał grafikę instytut z Rocky Mountain Laboratories.

Wirus, DNA ludzkie i nano cząstki białkowe można obejrzeć nie na zwykłym eleltronowym mokroskopie, uszkadza on próbki rozrywa białka i nic nie zbada się.

Stosuje tu się głowice atomowe i rozdzielczość jest trochę mało wyraźna.

Nie wierzę że grafika amerykanom wyszła tak dokładnie jak na fotkach i nie ma innych badać, może być prawda, Bajka lub hipoteza komputerowa wg mniej wyraźnych zdjęć.

Kto to potwierdził? Innym atomowym badaniem obrazowym??

POLSKA posiada technikę obrazową z głowicą atomową, jak potwierdzono choć jedno badanie??

Na ilu chorych dostarczone testy są wiarygodne???

Rozumiem, że producent testów na to niby coś?? Miał tylu chorych ludzi do dyspozycji i porównał to min na 100 chorych z badaniem atomowym i taki sprzęt posiada-Mikroskop elekronowy z głowicą atomową. Być może więcej tych osób tak zbadano, bo tak się robi, bo nie zarażamo zapewne wielokrotnie do badań porównawczych.

Nie zaprzeczam, że coś nowe wyciekło, podrzucono, zmutowało??

Ale nigdy nie uwierzę, że testy w tak krótkim czasie z nieznanej techniki badawczej są na akurat to ,,coś" wiarygodne, jakie laboratorium je potwierdza jakim mikroskopem??

Ludzie są chorzy na jakieś ,,coś" nowe lub kilka nowych ,,coś"

Brak potwierdzenia z 2 żródeł podobnym mikroskopem może być bujdą, plotką, celową paniką.

Zapytaj lekarza czym cię zbadał i jak porównał badanie obrazowo ???

G
Gość
10 marca, 8:39, Gość:

Ciekawe co jeszcze przywiózł dziadek z tych włoch, prócz wirusa ?

Ciekawe kto was opłaca za te bzdury, które wypisujecie? A może piszecie to w amoku gorączkowym? Ale to element wojny narodowej, skłócić ludzi między sobą, siać panikę - wtedy się zrobi wszystko.

j
jendrzeej

wszystkie potwierdzone przypadki koronawirusa najlepiej śledzić na mapie http://gdziewirus.pl mapa polski mapa świata

G
Gość

Ciekawe co jeszcze przywiózł dziadek z tych włoch, prócz wirusa ?

G
Gość
9 marca, 22:12, medyk:

stawiam, że w Polsce nie będzie ani jednego przypadku śmiertelnego z powodu tego wirusa

10 marca, 0:16, Oni:

Ile stawiasz?

Swoją głowę postawiłbyś ?

O
Oni
9 marca, 22:12, medyk:

stawiam, że w Polsce nie będzie ani jednego przypadku śmiertelnego z powodu tego wirusa

Ile stawiasz?

I
Ich
9 marca, 21:27, Ehh2:

Według włoskiego ministra zdrowia średni wiek zmarłych na koronowirusa to 81,4 lat,a to więcej niż średnia długość życia w Polsce

Tam średnia taka bo lekarzy słuchają, u nas jeszcze modlą się o zdrowie i oddaj służbę zdrowia Chrystusowi.

U
U ujj

Nie damy radę na was wszystkich zapier dlac. Jesteśmy przemeczeni, straciliśmy motywację, już połowa ludzi w Polsce żyje na pasożyta, nie łazi do pracy i jak pasożyty w zastraszającym tępię się rozmnaża. Może to nasz nowy start.

G
Gość
9 marca, 7:40, Gość:

Ryż na Krowodrzy jyż, po 12 zł za paczkę. Trzeba kupować póki jeszcze jest.

9 marca, 18:58, trutty:

Ales ty glupi....przeciez wszyscy wiedza ze ryz rosnie w Chinach i z tamtad jest sprowadzany, a wiec bez watpienia zawiera w sobie koronawirusa. Kupisz takiego ryzu, otworzysz pudelko i ... buch....caly jestes pokryty koronawirusem.

Głupi to ty jesteś, ja kupuję ryż wyłącznie z Australii, tam też rośnie😍 Ty pewnie już jesteś zarażony chińskim wirusem bo bredzisz w gorączce😁😁😀

G
Gość
9 marca, 15:21, Stefan:

Dyrektor Szpitala im. Żeromskiego nazywa się Jerzy Friediger, a nie Fidiger. Matoły!

9 marca, 10:37, Jerzy:

Freidigier, rydygier co za różnica...

9 marca, 18:55, Rudy z Budy:

Freideger to Zyd i jako taki bedzie dzialal na szkode narodu polskiego

Wolacy na Madagaskar

m
medyk

stawiam, że w Polsce nie będzie ani jednego przypadku śmiertelnego z powodu tego wirusa

I
Ich

Mój sąsiad mówi że ta epidemia może mieć też pozytywne kwestie.

E
Ehh2

Według włoskiego ministra zdrowia średni wiek zmarłych na koronowirusa to 81,4 lat,a to więcej niż średnia długość życia w Polsce

p
pasazer
9 marca, 10:53, Rudy z Budy:

Wszyscy wiemy ze Gadzinowka Krakowska to niemiecki rynsztokowiec ktorego wlascicielami sa Niemcy z koncernu prasowego Verlagsgruppe z Passau. Codziennike kilunastu pracowikow (folksdojczy) z tej gadzinowki leci do Passau po pieniadze i instrukcje jak dalej pluc na Polske. Bez watpienia beda tez wtedy przywozic koronavirusa dlatego postuluje aby zabronic im wyjazdow do Niemiec a Gadzinowke po prostu zamknac na stale.

9 marca, 12:59, Marchwicki:

Masz racje, w czwartek lecialem porannym lotem do Monachium i sam widzialem jak na lotnisko przyjechal firmowy autokar z napisem 'Gazeta Krakowska", wysiadlo z niego okolo 20 osob, ktore pozniej lecialy ze mna tym samolotem. Jeszcze na lotnisko mowili pomiedzy soba po polsku ale kiedy wsiedli juz do samolotu Lufthansy tozaczeli mowic po niemiecku. Bardzo chwalili Luftanse i dziwili sie dlaczego LOT jeszcze lata bo wedlug nich powinien juz dawno byl upasc. Slyszalem tez ze dostali od swojego wlasciciela, koncernu Verlagsgruppe, ponad milion euro na to aby negatywnie opisywac przejecie linii Condor przez LOT tak aby to przedsiewziecie upadlo. Chwalili tez Tuska ze tak efektywnie dzialal kiedy byl premierem Polski na niekorzysc naszego kraju i cieszyli sie ze Niemcom udalo sie prawie za darmo przejac tak wielka ilosc polskiego majatku narodowego. W piatek wieczorem wracalem z ta sama grupa do Krakowa i kazdy z nich mial w reke neseser z pieniedzmi a na lotnisku czekaly na nich nowe samochody marki BMW ktore ponic dostali w nagrode za dobrze wykonywana prace czyli bycie antypolska szczujnia.

Tak, tez lecialem tym samolotem w piatek, wiec potwierdzam. Dodam tylko ze jeden z tych kolesi bardzo w samolocie kaszlal i wygladal na bardzo chorego.

M
Marchwicki
9 marca, 10:53, Rudy z Budy:

Wszyscy wiemy ze Gadzinowka Krakowska to niemiecki rynsztokowiec ktorego wlascicielami sa Niemcy z koncernu prasowego Verlagsgruppe z Passau. Codziennike kilunastu pracowikow (folksdojczy) z tej gadzinowki leci do Passau po pieniadze i instrukcje jak dalej pluc na Polske. Bez watpienia beda tez wtedy przywozic koronavirusa dlatego postuluje aby zabronic im wyjazdow do Niemiec a Gadzinowke po prostu zamknac na stale.

Masz racje, w czwartek lecialem porannym lotem do Monachium i sam widzialem jak na lotnisko przyjechal firmowy autokar z napisem 'Gazeta Krakowska", wysiadlo z niego okolo 20 osob, ktore pozniej lecialy ze mna tym samolotem. Jeszcze na lotnisko mowili pomiedzy soba po polsku ale kiedy wsiedli juz do samolotu Lufthansy tozaczeli mowic po niemiecku. Bardzo chwalili Luftanse i dziwili sie dlaczego LOT jeszcze lata bo wedlug nich powinien juz dawno byl upasc. Slyszalem tez ze dostali od swojego wlasciciela, koncernu Verlagsgruppe, ponad milion euro na to aby negatywnie opisywac przejecie linii Condor przez LOT tak aby to przedsiewziecie upadlo. Chwalili tez Tuska ze tak efektywnie dzialal kiedy byl premierem Polski na niekorzysc naszego kraju i cieszyli sie ze Niemcom udalo sie prawie za darmo przejac tak wielka ilosc polskiego majatku narodowego. W piatek wieczorem wracalem z ta sama grupa do Krakowa i kazdy z nich mial w reke neseser z pieniedzmi a na lotnisku czekaly na nich nowe samochody marki BMW ktore ponic dostali w nagrode za dobrze wykonywana prace czyli bycie antypolska szczujnia.

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie