Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyty frankowe. Dzisiaj Izba Cywilna Sądu Najwyższego odpowie na sześć pytań zadanych przez I Prezes SN Małgorzatę Manowską

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Kredyty frankowe. Dzisiaj Izba Cywilna Sądu Najwyższego odpowie na sześć pytań zadanych przez I Prezes SN Małgorzatę Manowską
Kredyty frankowe. Dzisiaj Izba Cywilna Sądu Najwyższego odpowie na sześć pytań zadanych przez I Prezes SN Małgorzatę Manowską szymon starnawski / polska press
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego po godzinie 10 rozpoczęła obrady, podczas których zostaną udzielone odpowiedzi na sześć pytań, od których może zależeć dalsza postawa banków w sporach o kredyty sprzed lat.

W czwartek Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odpowie na sześć pytań zadanych przez Pierwszą Prezes SN w sprawie kredytów frankowych.

Przedstawiciele Sądu Najwyższego poinformowali na Twitterze, że posiedzenie rozpoczęło się zgodnie z planem. "Informujemy, że posiedzenie niejawne składu całej Izby Cywilnej dla rozpoznania wniosku PPSN z dnia 29 stycznia 2021 r. (III CZP 11/21) rozpoczęło się zgodnie z planem o godzinie 10:00" - czytamy.

Rozprawa w sprawie frankowiczów przekładana była kilkukrotnie, ostatnia odbyła się 11 maja i wtedy też sędziowie poprosili o opinię pięciu instytucji: Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Finansowego oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Podczas dzisiejszej rozprawy sędziowie odpowiedzą na 6 pytań zadanych przez I Prezes SN Małgorzatę Manowską:

  • Czy w razie uznania, że postanowienie umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego odnoszące się do sposobu określania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie wiąże konsumenta, możliwe jest przyjęcie, że miejsce tego postanowienia zajmuje inny sposób określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów?
  • Czy w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu indeksowanego do takiej waluty umowa może wiązać strony w pozostałym zakresie?
  • Czy w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu denominowanego w walucie obcej umowa ta może wiązać strony w pozostałym zakresie?
  • Czy w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej, w wykonaniu której bank wypłacił kredytobiorcy całość lub część kwoty kredytu, a kredytobiorca dokonywał spłat kredytu, powstają odrębne roszczenia z tytułu nienależnego świadczenia na rzecz każdej ze stron, czy też powstaje jedynie jedno roszczenie, równe różnicy spełnionych świadczeń, na rzecz tej strony, której łączne świadczenie miało wyższą wysokość?
  • Czy w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej z powodu niedozwolonego charakteru niektórych jej postanowień, bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu rozpoczyna się od chwili ich wypłaty?
  • Czy, jeżeli w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej którejkolwiek ze stron przysługuje roszczenie o zwrot świadczenia spełnionego w wykonaniu takiej umowy, strona ta może również żądać wynagrodzenia z tytułu korzystania z jej środków pieniężnych przez drugą stronę?

Najbardziej istotna jest odpowiedź na pytanie ostatnie - czyli czy banki mogą domagać się wynagrodzenia, jeśli klient korzystał z kapitału bez umowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kredyty frankowe. Dzisiaj Izba Cywilna Sądu Najwyższego odpowie na sześć pytań zadanych przez I Prezes SN Małgorzatę Manowską - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki