Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Królewna z drewna w Teatrze Lalek „Arlekin” w Łodzi [RECENZJA]

Róża Augustyniak
Waldemar Wolański reżyseruje zmyślną sztukę swojego autorstwa - „Królewna z drewna”. Prapremiera przeznaczona dla całych rodzin na scenie Teatru Lalek „Arlekin” w Łodzi

Modne jako element wystroju wnętrz lasy w słoiku, wycinka drzew za przyzwoleniem ministra Szyszko i „Sekretne życie drzew” jako lektura obowiązkowa. Las i jego losy to zdecydowanie aktualny temat, który pojawia się w premierowej sztuce Waldemara Wolańskiego „Królewna z drewna” na scenie łódzkiego Teatru „Arlekin”.

Biednie nieco wypada Królewna Sosenka w otoczeniu Dębu, Modrzewiu i kilku innych drzewek, biorąc pod uwagę obecne trendy, gdzie mchem ścieli się nawet bankietowe stoły, na których lądują tace z przekąskami. Czuć niedosyt tego lasu, chce się poczuć jego zapach... Chciałoby się nieco bardziej spektakularnej scenografii, odważniejszych lalek, ale może to syndrom czasów?

Wyłońmy jednak największych gwiazdorów z leśnego grona: Zając, którego za uszy targa Królewna, okazały Dzięcioł i wielki Kornik zasługują na największe oklaski. Tym, co wymaga dopracowania, to maniera śpiewogry, która momentami utrudnia zrozumienie tekstu. Ta tradycyjna forma wbrew pozorom okazała się dość trudna dla aktorów.

**

„Królewna z drewna” - Teatr Lalek „Arlekin” zaprasza na premierowy spektakl

**

Waldemar Wolański napisał bajkę aktualizującą przesłanie o tym, jak ważne jest dbanie o przyrodę. W czasach, gdy każdy może wyciąć swoje drzewo, dyrektor „Arlekina” przypomina, że warto być lojalnym, serdecznym i dbać o wspólne dobro. Gdy korniki atakują las, z ratunkiem przylatują dzięcioły, a silny syberyjski świerk - amant Królewny, wspiera ją w walce o ochronę domu.

„Królewna z drewna” jest wierszowaną liryczno-refleksyjną baśnią, przedstawioną w dwóch aktach, która traktuje także o dojrzewaniu, które nie zawsze odbywa się w idealnych warunkach, ale przeciwieństwa losu mają wzmacniać dzieci i prowadzić je do rozwijania uniwersalnych wartości. W baśni Wolańskiego uwypuklono te elementy. Początek dojrzewania Sosenki symbolizuje pierwsza szyszka, która pojawia się na jednej z jej gałązek. To metafora mająca charakter inicjacji. Warto zwrócić również uwagę na wyraźne rozróżnienie dobra i zła, do którego zilustrowania autor posłużył się językiem parabolicznym. Wartością sztuki jest również literacki język i - ważne zwłaszcza dla najmłodszych dzieci - wprowadzane i utrwalane nazwy drzew oraz zjawisk atmosferycznych. Wolański przypomina nam także, jak mądre baśnie pomagają w kształtowaniu postaw moralnych, rozwijają wyobraźnię dziecka i dają mu możliwość przeżywania przygody w zaczarowanym świecie, w komforcie bezpieczeństwa.

Przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki