Kropiwnicki do Zdanowskiej: Niech się Pani rozpłacze

  Kropiwnicki do Zdanowskiej: Niech się Pani rozpłacze

  sow

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jerzy Kropiwnicki doradza Hannie Zdanowskiej płacz. Przekonuje, że to czasem lepsza metoda, niże argumenty.

  Jerzy Kropiwnicki doradza Hannie Zdanowskiej płacz. Przekonuje, że to czasem lepsza metoda, niże argumenty. ©archiwum

  Byli prezydenci Łodzi: Jerzy Kropiwnicki, Krzysztof Jagiełło i Tadeusz Matusiak radzą prezydent Hannie Zdanowskiej.
  Jerzy Kropiwnicki doradza Hannie Zdanowskiej płacz. Przekonuje, że to czasem lepsza metoda, niże argumenty.

  Jerzy Kropiwnicki doradza Hannie Zdanowskiej płacz. Przekonuje, że to czasem lepsza metoda, niże argumenty. ©archiwum

  Jerzy Kropiwnicki
  Po pierwsze, prezydent Zdanowska powinna ustalić priorytety, bo nie da się zrobić wszystkiego. Chodzi o to, żeby wystarczyło pieniędzy na te najważniejsze rzeczy. Europejską Stolicy Kultury już nie będziemy, ale na pewno zostaje kwestia promocji Łodzi jako miejsca ciekawego dla turystów i dobrego dla inwestorów. To wymaga dosyć intensywnych działań zewnętrznych, bo takich spraw nie da się załatwić zza biurka.


  Po drugie, pani prezydent Zdanowska powinna wrócić do wszystkich działań związanych z przyciągnięciem festiwali Camerimage i Dialogu Czterech Kultur, czyli dwóch markowych imprez, których - jak się okazało - niczym zastąpić się nie da. W długofalowej perspektywie są to ogromnie ważne dla Łodzi imprezy. Następna sprawa, to wszystko to, co jest związane z Nowym Centrum Łodzi, a więc rozwiązania komunikacyjne, remont i przebudowa całego kompleksu Dworca Fabrycznego, adaptacja terenów "starego" EC1, włączenie Łodzi do systemu szybkiej kolei, która połączy nas ze stolicami europejskimi. To jedna z najpilniejszych spraw dla prezydent Zdanowskiej, bo tyle tych planów, ile Cezarego Grabarczyka na stanowisku ministra infrastruktury. Kiedy odejdzie, wszystko trzeba będzie zaczynać od początku i nie wiadomo jak wtedy wszystko się skończy.

  Podobnie jest z elementami obwodnicy łódzkiej, czyli A1, A2, S14, S8. Trzeba bowiem pamiętać o tym , że jednym z ważniejszych elementów dla atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej miasta są dwa główne obszary działalności, które przynoszą pieniądze i miejsca pracy. Pierwsza to dostępność komunikacyjna. Wszystko to co jest związane z liniami komunikacyjnymi - drogowymi, kolejowymi i lotniczymi - powinno wręcz wisieć w gabinecie Hanny Zdanowskiej na poziomie jej wzroku. Powinna sobie wypisać wielkimi literami - dostępność komunikacyjna miasta. Nawet jeśli nie wszystko leży w zakresie jej kompetencji, to musi leżeć w zakresie jej zainteresowania. Pani Zdanowska jest w nieco gorszej sytuacji ode mnie, bo dziś scentralizowane partie dość lekceważą sobie potrzeby tych miast, gdzie mają swoich prezydentów. Raczej zabiegają o zdobycie nowych obszarów. I to będzie problem dla Hanny Zdanowskiej. Radziłbym jej... Powiem tak - bywały takie panie minister, które jak czegoś nie mogły osiągnąć argumentami, to potrafiły się spektakularnie rozpłakać, łamiąc serca nawet tak twardych polityków jak Leszek Miller.

  Jeśli chodzi o współpracowników nie będzie miała szerokiego pola manewru, bo jak się dogaduje się z jakimś środowiskiem, to trzeba uwzględnić jego oczekiwania. Tak może być z wiceprezydentami ze środowiska PO i środowisk z którymi negocjowano przed drugą rundą wyborów. Bardzo mocno doradzam natomiast pani Zdanowskiej, aby nie dała sobie wcisnąć skarbnika ani sekretarza miasta. To muszą być osoby, do których ma zaufanie i nastawione na to, żeby szukać rozwiązania jak coś zrobić, a nie uzasadniać dlaczego czegoś nie da się zrobić. Po drugie pani Zdanowska powinna sobie określić, na które stanowiska może dokonywać nominacji politycznych, a na które musi mieć fachowców.

  Krzysztof Jagiełło
  Prezydent powinien postawić na trzy najważniejsze obszary działalności samorządowej. Pierwszy to obszar zewnętrzny - wizja zmian miasta. Myślę, że Hanna Zdanowska ma taką wizję. Zainteresowała mnie wizyta Hanny Gronkiewicz-Waltz w Łodzi, która wspomniała o duopolis. Przypomnę, że to mój zarząd miasta podpisał z Warszawą porozumienie znane jako koncepcja duopolis, czyli szerokiej strefy łączącej Warszawę i Łódź. To z jednej strony szukanie możliwości rozwoju miasta, a z drugiej, z punktu widzenia menedżerskiego, wypromowanie marki.

  Drugi obszar to wszystkie sprawy ważne z punktu widzenia mieszkańców miasta i ich codziennych problemów: sprzątanie ulic, łatanie dziur, zapewnienie porządku i bezpieczeństwa. W tym celu prezydent Zdanowska powinna trzymać krótko za uzdę - proszę wybaczyć określenie - wszystkie służby, które biorą pieniądze za utrzymanie porządku.

  Trzeci obszar to umiejętność negocjacyjna. Mimo że prezydent jest wybierany w wyborach bezpośrednich, powinien umieć rozmawiać z radnymi - przedstawicielami mieszkańców. Dotyczy to także przekonywania klubów opozycyjnych do swoich projektów. Prezydent musi mieć osobowość i nie bać się podejmowania decyzji. Powinien otoczyć się fachowcami, zaangażowanymi w sprawy miasta.

  Tadeusz Matusiak
  Najważniejsze to dać możliwość działania dyrektorów wydziałów urzędu miasta. Tak naprawdę politykę robią właśnie dyrektorzy. To oni wiedzą czego brakuje miastu, co i w którym miejscu trzeba najpierw zrobić.

  Ja się zastanawiam, czy te wielkie pieniądze mają iść na nowe centrum Łodzi, nie powinniśmy przeznaczyć na rewitalizację starych budynków. Gdybym był na miejscu Hanny Zdanowskiej, przyłożyłbym się do tego, aby to śródmieście Łodzi wreszcie jakoś wyglądało.

  Uważam, że prezydent powinien po sobie coś ważnego zostawić. Ja główną rzeczą którą zostawiłem jest Manufaktura. Ściągnąłem Apsys do Łodzi. Miałem wiele nieprzyjemności ze strony NIK, która uważała, że zbyt mało wycisnąłem za drogi i otoczenie całego kompleksu. NIK uważała, że to wszystko powinni robić Francuzi, a płaciło miasto. Uważam, że gdyby pani Zdanowskiej udało zrewitalizować to stare, zniszczone śródmieście, to byłby jej wielkie sukces.

  Jeśli chodzi o politykę kadrową pani Zdanowska nie powinna sobie dobierać współpracowników wyłącznie z klucza politycznego. Kiedy byłem prezydentem, podpowiadano mi kogo powinienem wziąć z układu politycznego. A prezydent powinien brać fachowców. I myślę, że Hannę Zdanowską stać na to, żeby sama dobierała sobie ludzi, patrzą choćby na to, jakie ma poparcie w Radzie Miasta, choć pewnie nie będzie jej łatwo, patrząc ilu jest chętnych.

  Artykuł "Plan dla Zdanowskiej, czyli 10 zadań gospodyni" dostępny w piątkowym dodatku Dziennika Łódzkiego - Forum Łódź.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Plan dla Zdanowskiej, czyli 10 zadań gospodyni"

  obserwatorek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

  "Plan dla Zdanowskiej, czyli 10 zadań gospodyni" - się Łodzi trafiła gospodyni na kocią łapę....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No jak mozna

  obserwatorek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

  drukować tego dziada, przez którego Łódź straciła 8 lat.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobra rada

  RR (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

  Wujkowie " Dobra rada"?
  No, jestem pod wrażeniem, to my takich mądrych prezydentów mieliśmy?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  popieram Kropę

  ok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  ma najwiecej wyczucia i wie, ze kasy nie mozna wydawac na jałowe remonty, ale na inwestycje, które tę kasę przemnozą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @Mietek, Ty się Lema naczytałeś :)

  llevando curduplando (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

  1) hierarchia ważności jest modyfikowana na bieżąco, zależy też od planów rozwoju regionalnego (jaka jest przewidywana pozycja danego miasta), od wiedzy o możliwościach pozyskiwania funduszy poza...rozwiń całość

  1) hierarchia ważności jest modyfikowana na bieżąco, zależy też od planów rozwoju regionalnego (jaka jest przewidywana pozycja danego miasta), od wiedzy o możliwościach pozyskiwania funduszy poza podatkami (np. środki UE).

  2) wizerunek miasta nie poprawi się przez promocję, najpierw trzeba mieć się czym chwalić w mieście, a potem zastanawiać jak to pokazać i gdzie (np. różne targi, konferencje).

  3) konkursy na wiceprezydentów ? Mietek to są stanowiska partyjne, jeśli trafi się ktoś ze zwycięskiego ugrupowania, kto się będzie znał na jakimś wycinku zadań to tym lepiej - ale podział i tak jest z klucza.

  4) współpraca z opozycją (w Radzie Miejskiej) jest tylko w takim zakresie w jakim nie uda się jej udeptać.

  5) "decyzji o strategicznym i operacyjnym znaczeniu" ?? Mietek to nie sucha książkowa teoria zarządzania. I proszę nie używaj słowa "transparentny" bo kojarzy się jak słynny "przeźroczysty", czyli jak kpina wyborcza. Ocena decyzji prezydenta należy do Rady Miejskiej.

  6) O bieżącym zarządzaniu UMŁ przeciętni Łodzianie nigdy niczego się nie dowiedzą zatem czyich wątpliwości miałby nie budzić sposób rozwiązywania problemów UMŁ? Wchodzisz do urzędu załatwić swoją sprawę: pokój numer tyle i tyle, piętro X. I co Ty chcesz wiedzieć o zarządzaniu UMŁ?
  Chyba, że zarządzanie Urzędem Miejskim mylisz z jakże patetycznym i przyjaznym dla ucha władcy terminem zarządzanie miastem. Ale to już inna bajka dla dorosłych :)

  Trzymaj Mieciu kciuki za swoje miasto :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Strategia rozwoju Łodzi.

  Mietek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

  Po pierwsze - opracowanie nowej lub modyfikacja istniejącej Strategii dla Łodzi, która wytyczy najważniejsze kierunki rozwoju miasta i ustali hierarchię ważności, według której należy postępować....rozwiń całość

  Po pierwsze - opracowanie nowej lub modyfikacja istniejącej Strategii dla Łodzi, która wytyczy najważniejsze kierunki rozwoju miasta i ustali hierarchię ważności, według której należy postępować.
  Po drugie - poprawa wizerunku Łodzi, poprzez właściwą jej promocję z położeniem akcentu na perły naszego miasta.
  Po trzecie - odpowiedni dobór kadry zarządzającej Urzędu Miasta i Spółek Miejskich (Konkursy na Wiceprezydentów, Dyrektorów Wydziałów, Specjalistów itp.).
  Po czwarte - współpraca z opozycją.
  Po piąte - podejmowanie decyzji o strategicznym i operacyjnym znaczeniu dla mieszkańców naszego miasta w sposób transparentny.
  Po szóste - bieżące zarządzanie UMŁ i rozwiązywanie jego problemów w taki sposób, który nie budzi żadnych wątpliwości.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  jime (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

  I ktoś się jeszcze dziwi, że odwołano tego pana ze stanowiska prezydenta?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdanowska

  mysza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  tylko niech nic nie pisze na szybie....niech nie słucha takich doradców co g...dla Łodzi zrobili

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kropiwnicki - rok na wyjazdach zagranicznych za podatki Łodzian

  llevando curduplando (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  cyt. złotoustego ZCHN-owego Kropiwnickiego: "po pierwsze ..... powinna ustalić priorytety bo nie ma się zrobić wszystkiego".

  No pewnie - nie da się zrobić wszystkiego - zwłaszcza jeśli z góry...rozwiń całość

  cyt. złotoustego ZCHN-owego Kropiwnickiego: "po pierwsze ..... powinna ustalić priorytety bo nie ma się zrobić wszystkiego".

  No pewnie - nie da się zrobić wszystkiego - zwłaszcza jeśli z góry założy takie wycieczki zagraniczne (prawie pełny rok kalendarzowy) jak jego. To był jeden z powodów odwołania Kropiwnickiego w referendum.
  A kto dał 5 mln zł "darowizny" panu Żydowiczowi z kasy łódzkich podatników?

  Jak tam przewodnik po Ziemi Świętej - dobrze się sprzedaje?
  Proponuję wydać poradnik urlopowy pt. "Moje wczasy zagraniczne za Twoje podatki". Sukces rynkowy gwarantowany.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak miał czas to NIC nie robił!

  Sitek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

  Czego nie był taki mądry jak sam rządził, poza wszelkiego rodzaju obchodami świąt żydowskich innych atrakcji w Łodzi nie organizował. Rządząc prawie przez 2 kadencje można było dużo zrobić także w...rozwiń całość

  Czego nie był taki mądry jak sam rządził, poza wszelkiego rodzaju obchodami świąt żydowskich innych atrakcji w Łodzi nie organizował. Rządząc prawie przez 2 kadencje można było dużo zrobić także w infrastrukturze a poza wybudowaniem odcinka ul.Ofiar 11 września (kończącego się w polach)i nieudolną naprawą ul.Al.Włókniarzy na której już zaczynają tworzyć się koleiny i pękać asfalt nie zrobił NIC a teraz to ma tyle pomysłów.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo