INFORMATOR

  Wojsko sprzedaje mieszkania

  Rozwiń
  Krótka historia smogu, czyli jak to było w Londynie i jak...

  Krótka historia smogu, czyli jak to było w Londynie i jak jest w Chinach

  Materiał partnera

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Londyn skąpany w smogu
  1/3
  przejdź do galerii

  Londyn skąpany w smogu

  Smog - to słowo jest znane zapewne każdemu z nas. I do każdego już chyba dotarło, że konsekwencją tego zjawiska jest nie tylko „brudna” mgła i osłabiona widoczność, ale także wielce szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi. Smog nieodłącznie wiąże się z niską emisją, czyli emisją pyłów, gazów i innych szkodliwych substancji pochodzących z domowych palenisk i pieców grzewczych, a także z lokalnych kotłowni węglowych i ruchu ulicznego.
  Smog jest szkodliwy dla ludzi, zwierząt i całego środowiska. Powoduje lub pogłębia różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne, takie jak podrażnienia oczu, niewydolność płuc, astma, choroby oskrzeli, a nawet krzywica - ponieważ smog redukuje produkcję witaminy D, której niedobór prowadzi do zmian w układzie kostnym. Na szkodliwe działanie smogu narażone są przede wszystkim dzieci, osoby starsze oraz dotknięte powikłaniami sercowymi czy alergiami.

  O tym, jak niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia jest smog, świadczy katastrofa, do jakiej doszło w Londynie w połowie ubiegłego stulecia. W przeciągu zaledwie kilku dni (5-9 grudnia 1952 roku) smog pochodzący z domowych i fabrycznych kominów gazów oraz spalin samochodowych doprowadził do śmierci czterech tysięcy mieszkańców Londynu, m.in. z powodu niewydolności płuc. Konsekwencją tej tragedii było jednak uchwalenie ustawy o czystym powietrzu, która zapoczątkowała walkę z zanieczyszczeniami atmosfery.

  Dwa typy smogu


  Wyróżnia się dwa rodzaje smogu: typu londyńskiego i typu Los Angeles. Ten pierwszy, kwaśny, zdarza się zimą, przy ujemnych temperaturach, w umiarkowanych strefach klimatycznych. W jego skład wchodzą: dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, pyły i sadze. Smog tego typu może powodować u ludzi duszności, zaburzenie pracy układu krążenia czy podrażnienie skóry.

  Smog typu Los Angeles, tzw. fotochemiczny, występuje w słoneczne i bezwietrzne dni, przy dużym natężeniu ruchu drogowego. Spaliny samochodowe wchodzą w reakcję ze światłem słonecznym, czego efektem jest powstanie „złego” ozonu, powodującego trudności w oddychaniu i podrażnienie oczu. Optycznie nad miastem tworzy się brudna mgła. W Polsce smog tego typu może występować w okresie od lipca do października i powodować ograniczenie widoczności do ponad kilometra. W jego składzie wyróżnia się m.in.: tlenek węgla, tlenki azotu i pyły przemysłowe.

  Zanieczyszczenia powietrza w Londynie i Los Angeles zapisały się w nazewnictwie, jednak obecnie są miejsca na świecie, gdzie problem z jakością powietrza jest dużo większy.

  Czerwony alert

  Zanieczyszczenia powietrza kojarzą się obecnie z Chinami. Po trzech dekadach dynamicznego rozwoju gospodarczego chińskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Zaostrzono co prawda normy emisji spalin, inwestuje się w odnawialne źródła energii, ale 60 procent wytwarzanej w kraju energii wciąż pochodzi z węgla.

  Smog stał się stałym elementem krajobrazu Pekinu, gdzie popularne jest palenie słabej jakości węglem. Do tego dochodzi ogromny ruch samochodowy, brak wiatru i opadów. W efekcie zanieczyszczenia unoszą się w powietrzu przez wiele dni. W walce ze smogiem władze chwytają się drastycznych sposobów - zamykane są przedsiębiorstwa, a niekiedy - czasowo - odcinki autostrad.

  W najgorsze dni chińskie władze wprowadzają tzw. czerwony alert, oznaczający najwyższy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Od momentu rozpoczęcia alertu ograniczany jest ruch samochodów (jeździć może tylko połowa pojazdów prywatnych - na przemian samochody z parzystymi i nieparzystymi końcówkami numerów rejestracyjnych). Zamknięte są wtedy szkoły i przedszkola, wstrzymują produkcję niektóre fabryki.

  Najbardziej zanieczyszczone miasta świata

  Wielki sąsiad Chin - Indie - również ma problemy ze smogiem, który stał się przekleństwem dla 22-milionowej aglomeracji New Delhi, uznanej za najbardziej zanieczyszczoną stolicę na świecie. Duży udział w powstawaniu zanieczyszczeń mają tu elektrownie spalające węgiel. Niedawno władze New Delhi ogłosiły zamknięcie na kilka dni szkół i wstrzymanie wszystkich prac budowlanych. Mieszkańców wezwano do niewychodzenia bez pilnej potrzeby z domów. Powód: poziom zanieczyszczenia powietrza 20 razy przekraczał normę.

  Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w całych Indiach aż 13 miast należy do 20 najbardziej zanieczyszczonych ośrodków miejskich na Ziemi. Na pierwszym miejscu tej listy znajduje się jednak miasto Zabol we wschodnim Iranie, cierpiące dodatkowo od upałów i długich okresów bez najlżejszego powiewu wiatru. Na kolejnych miejscach tej niechlubnej listy - oprócz miast indyjskich - znalazło się sześć miast chińskich, trzy w Arabii Saudyjskiej, dwa w Pakistanie oraz po jednym w Kamerunie, Ugandzie i Bangladeszu.


  Projekt pn. "Oddychajmy czystym powietrzem! Kampania edukacyjna dotycząca zanieczyszczenia powietrza" został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Sylwester w Teatrze Wielkim

  Sylwester w Teatrze Wielkim

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2019 Nominuj kandydatów do prestiżowych nagród

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2019 Nominuj kandydatów do prestiżowych nagród

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny